DomovZaujímavostiSkrytý apartmán v Eiffelovej veži

Skrytý apartmán v Eiffelovej veži

- Reklama -

Najväčší fanúšikovia Disneyho sveta vedia o luxusnom apartmáne v Popoluškinom hrade, ale vedeli ste, že na vrchole Eiffelovej veže je aj tajný byt? Na rozdiel od hradu si však podnikateľ Gustave Eiffel nechal postaviť tento epický úkryt len ​​pre seba – hostia tam nemôžu vojsť.

Najlepší výhľad v meste

Ak by sme chceli povedať, kde je najlepší výhľad v Európe, vrchol Eiffelovej veže by bol pravdepodobne prvou možnosťou. Predstavte si, že sa prebudíte v útulnom byte s farebnými tapetami, drevenými skrinkami a veľkým klavírom. Pri pohľade na Palais de Chaillot vo výške takmer 305 metrov by ste sa napili espressa a okusovali croissanty. Možno si myslíte, že na to Gustave Eiffel myslel, keď v roku 1889 nariadil svojmu tímu, aby postavil vežu a v nej tajný byt. Pravdou je, že tento priestor potreboval na to, aby sa jeho veža stala trvalou súčasťou panorámy Paríža.

Alexandre Gustave Eiffel
Myartprints

Eiffelova veža bola pôvodne postavená iba dočasne. Mala vysielať priemyselnú energiu z Francúzska do zvyšku Európy. Eiffel vedel, že podmienky stavebného projektu znamenali, že veža bola naplánovaná na demoláciu v roku 1909, a tak kontaktoval najvýznamnejších svetových vedcov v snahe poskytnúť veži legitímny vedecký účel, ktorý by zabránil zničeniu jeho tvorby.

Po dokončení veže slúžil byt ako laboratórium na vykonávanie atmosférických meraní, astronomických pozorovaní a fyzikálnych experimentov. Nakoniec našiel dokonalého spolupáchateľa kapitána Gustava Ferrieho, ktorý použil vežu na experimenty francúzskej armády v oblasti bezdrôtovej telegrafie v roku 1903. Veža bola schopná vysielať bezdrôtové signály až do Severnej Ameriky, čím sa stala nevyhnutnou pre mesto, ktoré by ju inak zbúralo iba o šesť rokov neskôr.

Pohľad na ukrytý apartmán v Eiffelovke
By today.com

Spisovateľ Henri Girard vyhlásil, že Eiffelov byt bol „zariadený v jednoduchom štýle blízky  vedcom“, na rozdiel od „modernosti železa a technologickej zdatnosti“ veže. Ako si možno predstaviť, jeho enkláva bola témou parížskej elity a mnohí požiadali o prenájom tohto priestoru. Eiffelov byt však zostal súkromný a bavil len hostí ako napríklad Thomasa Edisona.

Cena útechy

V lete 2016 prevádzka dovolenkovej spoločnosti HomeAway zmenila konferenčné priestory vo veži na byt. Nie, nie je to rovnaké, ale stále je to 57 metrov nad zemou s dvomi spálňami, mestským skleníkom a panoramatickým výhľadom na Arc de Triomphe, Sacré Coeur a rieku Seinu. Štyria víťazi súťaže už v tomto priestore zostali v júli 2016, takže máme nádej, že sa to možno zopakuje znova.

By AtlasObscura
Figuríny v apartmáne (Thomas Edison, Gustave Eiffel)

A čo samotný byt? Aj keď tam stále nemôžete zostať, môžete si ho prehliadnuť. Dokonca si tam poobzeráte figuríny Eiffela a Edisona, ktorí sa zhovárajú. A možno, ale len možno, budete môcť popíjať espresso, okusovať croissant a predstierať, že ste jedným z Eiffelových buržoáznych hostí.

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/theres-a-secret-apartment-in-the-eiffel-tower-curiosity/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať