DomovCestovaniePatrí medzi najzelenšie mestá na svete: Ľubľana, Slovinsko

Patrí medzi najzelenšie mestá na svete: Ľubľana, Slovinsko

- Reklama -

Ľubľana je jedným z najmenších a najviac obývaných európskych metropól. Je vnorená v kotline medzi Alpami a Jadranu. Toto udržateľné mesto získalo v roku 2016 prestížny titul Európske zelené hlavné mesto. Tento titul získalo za najväčší počet udržateľných zmien, ktorý dosiahli v čo najkratšom čase. V roku 2019 vyhrala Ľubľana v kategórii Best of Cities v rebríčku, kde sa umiestnilo 100 cieľových miest. Čo robí z Ľubľany jednu z najudržateľnejších turistických destinácií na svete? To sa ďalej dočítate v tomto článku.

Od roku 2008 platí v centre mesta zákaz vstupu autám. Je to zatiaľ najväčšia zóna bez áut v Európskej únii. Pozrime sa spoločne na toto udržateľné mesto!

Čo ju robí udržateľnou?

Keďže v centre je obmedzená automobilová doprava, môžete sa ľahko prechádzať na bicykli alebo chodiť po brehoch rieky Ľubľica, ktorá preteká priamo cez centrum mesta. Popularita mestskej cyklistiky tu rýchlo rastie a cyklisti sa môžu tešiť z používania bezplatnej siete na zdieľanie bicyklov BicikeLJ. 

Nedávno bolo predstavené vozidlo s elektrickým pohonom Kavalir, ktoré prechádza historickým centrom mesta dostatočne rýchlo na to, aby bolo vítané kdekoľvek na ulici v štýle ekologickejšieho vyhliadkového autobusu. 

Ľubľana, Slovinsko
Zdroj: unsplash.com

S použitím bezkontaktnej platobnej karty s názvom Urbana je možné platiť verejnú dopravu, parkovanie a niektoré ďalšie mestské služby. Prostredníctvom schémy zdieľania automobilov Avant2GO je možné ľahko nájsť elektrické vozidlo, ktoré sa dá použiť v Ľubľane a okolí. 

Dostupné mesto pre každého návštevníka

Verejné priestory a dopravné služby v Ľubľane sú navrhnuté tak, aby boli dostupné aj pre ľudí s obmedzeným pohybom. Rastúci počet verejných priestranstiev, ako aj mestských autobusov, je prispôsobený pre ľudí, ktorí používajú invalidný vozík. Takíto návštevníci Ľubľany môžu používať mobilnú aplikáciu Ljubljana by Wheelchair. 

Zachovanie tradície včelárstva 

Ľubľana je skutočne najzelenším mestom na svete. Môže sa pochváliť neuveriteľnou rozlohou zelene a to 524 metrov štvorcových na obyvateľa. Bohatá tradícia včelárstva v meste len podčiarkuje jeho harmonický vzťah k prírode. Med vyrobený v tejto oblasti je veľmi kvalitný.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Mesto Ľubľana sa tiež stará o včely vysadením trvaliek, medzi ktorými je mnoho rastlín vhodných pre opeľovače. V meste nájdete aj viac ako 30 fontánok na pitie vody, ktoré sú rozptýlené po celom meste. Nájdete ich prostredníctvom aplikácie s názvom Tap Water Ljubljana.

Skrytý drahokam

Mesto je nielen šetrné k životnému prostrediu, ale ponúka aj vysokú kvalitu života pre svojich občanov a návštevníkov. Ľubľana je kompaktné pešie mesto s atmosférou, ktorá je historická ale aj živá. Mesto je známe svojím architektonickým dedičstvom ale aj kulinárstvom. Podporuje používanie miestne vyrábaných potravín v hoteloch a reštauráciách a drží sa zásady “z miestneho poľa, cez miestny stôl, po hosťa”.

Ľubľana, Slovinsko
Zdroj: unsplash.com

Toto mesto je nielen príjemné, krásne a udržateľné, ale aj jedno z najbezpečnejších a najčistejších na svete a prístupných ľudí. Predseda vlády má dokonca verejne prístupnú e-mailovú adresu, ktorá zdôrazňuje otvorenosť, ktorú si Slovinci tak vážia. Zdá sa, že skutočná pohostinnosť je vždy prítomná v každom kúte tohto mesta.

Zdroje:

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať