DomovTelo a myseľŠprintovanie sa spája so zdravým výberom potravín

Šprintovanie sa spája so zdravým výberom potravín

- Reklama -

Ak ste niekedy zápasili s výberom zdravého jedla, najprv vedzte, že nie ste sami. Po druhé, vedci možno práve našli spôsob, ako si tento problém vieme trochu uľahčiť – prostredníctvom konkrétneho druhu tréningu. Hovorí o tom nová štúdia z University of Western Australia  a James Cook University. Vedci zistili, že ľudia, ktorí do svojich cvičebných režimov zaradili šprintovanie, robili po svojom tréningu zdravšie rozhodnutia pri stravovaní.

Ako na to prišli?

Šprinty sú definované ako krátke impulzy cvičenia s plnou intenzitou – často prebiehajúce, ale platí aj HIIT cvičenie. Tím sa pozrel na 40 mužov a žien, ktorí neboli fyzicky aktívni a nechal ich, aby urobili buď krátke bežecké šprintovanie s malou prestávkou medzi cyklami alebo stredne intenzívne aeróbne cvičenia.

HIIT cvičenie
Zdroj: unsplash.com

Cvičenia boli upravené tak, aby vyžadovali rovnaké množstvo prác napriek rozdielom v dĺžke a intenzite. A šprintéri nakoniec skonzumovali menej jedla po tréningu, pretože cvičenie ovplyvnilo ich chuť k jedlu.

Hackovanie hormónu hladu

Podľa vedcov ide o hormón zvaný ghrelín, o ktorom je známe, že ovplyvňuje chuť do jedla a hlad. Ghrelín sa uvoľňuje, keď je žalúdok prázdny a zastaví sa, keď sa žalúdok natiahne. Jeho hodnoty sú najvyššie pred jedlom a najnižšie po jedle. Potom, čo účastníci výskumu došprintovali, bola ich úroveň ghrelínu výrazne nižšia ako u ľudí, ktorí boli na bicykli. To vysvetľuje prečo skupina šprintérov išla jesť menej jedla.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

“Čo ukazuje náš výskum, je to, že ak plánujete cvičiť a tiež vás zaujíma vaše stravovanie, pokúste sa do vašej cvičebnej rutiny začleniť aj krátke šprinty – inak známe aj ako HIIT,” hovorí hlavná autorka štúdie, Ph.D. Natalya Beer. 

Neubližuje ani sociálna podpora

Výskum okrem toho skúmal aj účinky sociálnej podpory na hlad počas týchto tréningov. Pričom účastníci pracovali buď v priateľskom, motivujúcom prostredí alebo v nie veľmi prajnom prostredí. Štúdia zistila, že tí šprintéri, ktorí sa nachádzali v podpornom sociálnom prostredí, konzumovali po tréningu menej jedla ako tí, ktorí boli v nesociálnom prostredí. Čiže odporúčanie je také, že pri tréningu sa obklopte priateľskými inštruktormi a rovesníkmi.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pixabay.com

Samozrejme, niekedy sa ľahšie hovorí o tom ako to urobiť správne. Chuť na jedlo, rušné rozvrhy a mnohé ďalšie faktory oveľa viac znemožňujú nastúpiť na tú správnu koľaj. Ale našťastie, ovládanie týchto túžob po veľkom množstve jedla, viete ovplyvniť ak zaradíte do tréningov aj rýchle šprintovanie v podobe HIIT cvičenia.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/fitness-exercise-eating-healthy
https://www.mindbodygreen.com/articles/trying-to-eat-healthier-this-exercise-can-make-it-easier
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať