DomovVeda a technológiaAká je najväčšia púšť na svete? A nie je to Sahara

Aká je najväčšia púšť na svete? A nie je to Sahara

- Reklama -

Púšte pokrývajú viac ako jednu pätinu planéty a sú na každom kontinente. Keď začujete slovo púšť, myseľ vás zvyčajne dovedie smerom k slnku, piesku a dunám. Ale v skutočnosti sú púšte omnoho pestrejšie, než si myslíte. Prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach a dosť sa líšia od jednej časti sveta k druhej. Pravdepodobne budete prekvapení, keď zistíte, že najväčšou púšťou na svete je Antarktída.

Púšte sú omnoho viac ako pusté krajiny, v ktorých ich často zobrazujeme. Sú to miesta na bohaté biotopy so širokou škálou živočíchov a rastlín, ktoré sa tam prispôsobili. Niektoré púšte patria medzi posledné zostávajúce oblasti skutočnej divočiny na planéte. Avšak mnohí ľudia ich nazývajú domovom. Viac ako miliarda ľudí skutočne žije v púštnych oblastiach. Púšte pokrývajú viac ako jednu pätinu zemského povrchu a nachádzajú sa na každom kontinente – iba 20% z nich je pokrytých pieskom.

Čo sú vlastne púšte?

Miesto, ktoré dostáva ročne menej ako 25 centimetrov zrážok, sa považuje za púšť. Sú súčasťou širšieho typu regiónu, nazývaného suchá krajina, ktorý je definovaný nedostatkom vody. Suché pôdy môžu odparením stratiť viac vlhkosti, ako získavajú zo zrážok. Napriek obvyklým mylným predstavám môžu byť púšte horúce ale aj studené. Sahara je najväčšou horúcou púšťou na svete a môže počas dňa dosiahnuť teplotu až do výšky 50 °C

Sahara
Zdroj: unsplash.com

Púšť však môže byť tiež chladná, napríklad v Antarktíde a Arktíde – čo sú celkovo dve najväčšie púšte. Chladné púšte nemusia nevyhnutne mrznúť: púšť Gobi v Ázii sa považuje za studenú púšť, pretože je niekedy pokrytá snehom a mrazom. Vietor tam spôsobuje dramatické zmeny teploty v púšti, ktoré sa v lete menia na -40 °C a v zime na 45 °C. Tieto prudké zmeny teploty sa vyskytujú nielen sezónne, ale môžu sa uskutočniť dokonca v ten istý deň.

Najväčšia púšť na svete

Antarktická púšť je z hľadiska veľkosti najväčšou púšťou na planéte a meria spolu 13,8 milióna kilometrov štvorcových. Antarktída je nielen najizolovanejším kontinentom na Zemi, ale aj najchladnejším. Púšť sa považuje za púšť, pretože jej ročné zrážky sú menšie ako 51 milimetrov. Pobrežné oblasti Antarktídy dostávajú viac dažďa, ale stále sú v priemere iba 200 milimetrov ročne. Na rozdiel od väčšiny púštnych oblastí však dážď nevsiakne do zeme. Namiesto toho sa hromady snehu nachádzajú na sebe.

Antarktída
Zdroj: unsplash.com

Napriek malému množstvu dažďov dostáva Antarktída stále obrovské veterné búrky. Rovnako ako piesočné búrky pozorované v horúcich púšťach, silný vietor zachytáva sneh a mení sa na vánice. Búrky môžu dosiahnuť rýchlosti až 320 km / h a sú jedným z dôvodov, prečo je kontinent skutočne tak chladný.Kontinent je pokrytý trvalou ľadovou pokrývkou, ktorá obsahuje 90% sladkej vody Zeme a jej hrúbka je v priemere 1,6 km. Iba 2% Antarktídy nie je pokrytých ľadom. Táto oblasť sa nachádza hlavne pri pobreží, kde sa nachádzajú tučniaky, veľryby, vtáky, tuleňov a iné zvieratá.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Na Antarktíde nie sú stáli ľudia, ale vo výskumných staniciach na celom kontinente je v rôznych obdobiach roka nájdených 1 000 až 5 000 výskumných pracovníkov. Najväčší z nich je stanica McMurdo, ktorá sa nachádza na špičke ostrova Ross a spravovaná Spojenými štátmi.

Zdroje:

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať