DomovZaujímavostiVedeli ste o tom, že existujú 3 druhy úsmevov?

Vedeli ste o tom, že existujú 3 druhy úsmevov?

- Reklama -

Ako sa hovorí, nie ste nikdy úplne oblečený bez úsmevu – ale ktorý typ? Určite ste si ich pravdepodobne všimli počas svojich vlastných interakcií s ľuďmi. úsmevy môžu v mnohých prípadoch vyvolať veľa emócii. Zatiaľ čo kombinácie emócií a tvárových svalov môžu vytvárať nekonečné výrazy a úsmevy, väčšina úsmevov sa dnes dá rozdeliť do troch hlavných kategórií. Ide o úsmevy skutočného potešenia, spoločenské úsmevy a dominantné úsmevy. V tomto článku sa dozviete, čo každý z nich znamená.

1. Duchennov úsmev

Duchennov úsmev, ktorý sa v jednej štúdii nazýva aj úsmevom odmeny, je úsmevom skutočného potešenia. Je to skutočne pravý úsmev, identifikovaný podľa toho, ako sa dostane do očí človeka. “Úsmevy skutočného potešenia sú tie, ktorých úsmevný sval zdvíha rohy pier a aktivuje sa aj sval okolo očí,” vysvetľuje David Matsumoto, Ph.D., expert na reč tela a zakladateľ spoločnosti Humintell. “To, čo robí sval okolo očí, je rozjasnenie líc, resp. lesklý vzhľad líc.” Všetky tieto úsmevy sa týkajú vyjadrovania pozitívnych emócií, ako je nadšenie, vzrušenie a pobavenie.

Ilustračný úsmev
Zdroj: unsplash.com

2. Sociálny úsmev

Sociálne úsmevy sa môžu tiež nazývať nešťastné úsmevy alebo afiliatívne úsmevy. “Na najširšej úrovni máte úsmevy, ktoré sú skutočne odzrkadľujú potešenie a potom máte úsmevy nepotešenia,” poznamenal Matsumoto. “Spoločenské úsmevy alebo nešťastné úsmevy nemajú aktivované očné svaly.”

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Máme na mysli také tie nesmelé úsmevy, zvyčajne ide o úsmev bez zubov, ktorý dáte osobe na ulici, ktorú míňate. Aj keď to nie je nevyhnutne ten pravý úsmev, Matsumoto poznamenáva, že zohráva dôležitú úlohu ako spoločenská zdvorilosť. Takým úsmevom prejavujeme aj otvorenosť voči ľuďom okolo nás a všeobecnú priateľskosť.

3. Dominantné úsmevy

A nakoniec tu máme tretiu klasifikáciu úsmevov, známu ako dominantné úsmevy a používajú sa pri utvrdzovaní statusu v spoločenskom rebríčku. pri tomto type úsmevu sa vaše obočie a líca zdvihnú podobne ako pri Duchennovom úsmeve. Avšak pri tomto type úsmev stráca svoju symetriu a vyzerá skôr ako úškrn. Duchennove úsmevy a dokonca aj spoločenské úsmevy sa považujú za známku príjemnosti a pozitivity. Dominantné úsmevy do tejto kategórie určite nespadajú. Sú spojené s nadradenosťou, prehnaným sebavedomím a vychvaľovaním.

Zdravotné prínosy úsmevu

Určite vám už bolo povedané, aby ste sa len tak usmiali alebo sa usmiali na seba v zrkadle, aby ste si zvýšili svoju náladu. Je to skutočne dobrá rada. Jedna štúdia zistila, že účastníci, ktorí sa usmievali počas stresovej úlohy, mali pri zvládaní stresu nižšie srdcové frekvencie ako tí, ktorí sa neusmievali. Ďalší výskum poukázal na zaujímavé vysvetlenie. Zámerné usmievanie spôsobuje rovnakú mozgovú aktivitu ako nedobrovoľný alebo prirodzený úsmev.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Môžeme to chápať tak, že sa máme falošne usmievať až sa budeme usmievať prirodzene. A tie citové emócie, ktoré môžu vyvolať úsmev, môžu tiež pomôcť vášmu imunitnému systému. Môžete tak priviesť vaše telo do stavu väčšej rovnováhy, čo podporuje správny chod imunitného systému. To znamená, že usmievať sa, či už falošne alebo úmyselne je skvelé pre vaše fyzické a duševné zdravie.

Zdroje:

https://www.mindbodygreen.com/articles/types-of-smiles-and-their-meanings
https://www.vix.com/en/science/529185/new-study-reveals-there-are-actually-3-types-smiles-heres-how-read-them
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať