DomovMóda a krásaPrečo byť zodpovednejší k planéte aj skrz módu! Eco-friendly éra

Prečo byť zodpovednejší k planéte aj skrz módu! Eco-friendly éra

- Reklama -

Nová eco-friendly éra je na vzostupe a dotýka sa nás skoro v každej oblasti života. Podobne ako je to s jedlom, je celkom ľahké nemyslieť, kde a za akých podmienok sa naše šaty vyrábajú. Šaty sú pekne vystavené a pripravené na predaj v obchodoch. Keď nakupujeme, prvá vec, na čo pomyslíme je, koľko oblečenie stojí peňazí, nie námahy, kým sa dostalo do regálu v obchode. Približne 80 biliónov kúskov šiat sa spotrebuje denne celosvetovo. Viete ale, že množstvo lacných a všestranných materiálov, ktoré radi nosíme, spôsobujú závažné ublíženie na zdraví zvierat a planéty?

Šatník v prírodných tónoch
Zdroj: unsplash.com

Výber toho správneho materiálu sa vám možno zdá bezvýznamným rozhodnutím. Ukázalo sa však, že syntetické materiály, ako polyester, nylon a akrylové tkaniny zo seba počas prania vypúšťajú tisícky maličkých plastových mikrovlákien. Tieto vlákna potom putujú cez odtoky ďalej, až kým neskončia v oceánoch a napokon v žalúdkoch morských živočíchov. No a iróniou je, že plasty sa nachádazjú v rybách, ktoré konzumujeme. Nie úplne najchutnejšie však? A to zďaleka nie je jediný negatívny dôsledok, aký môže produkcia šiat mať. Takto náš článok ale ladený určite nebude! Je však potrebné vedieť nielen ako sa vaše/naše šaty vyrábajú, ale aj z čoho. Prostredníctvom hľadania informácií o ľuďoch, ktorí vyrábajú oblečenie, pracovných podmienkach, v ktorých bolo vyrobené a o materiáloch, z ktorých je vyrobené, môžte robiť rozhodnutia, ktorými tak trochu odľahčíte planétu. Ak ste obohatení vedomosťami, dokážete robiť lepšie rozhodnutia pre seba, ale aj pre našu planétu.

Prečítajte si niečo o najekologickejších materiáloch, inšpirujte sa a update-nite svoje šatníky.

1. Čokoľvek recyklované

Recyklovanie je jeden z najudržateľnejších spôsobov ako žiť či sa jedná o znovupoužívanie nákupných tašiek, triedenie odpadu alebo nosenie recyklovaných produktov. Pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť “high fashion”, tu stále ešte existujú secondhandy :). Pre oboje, darovanie, aj kupovanie. Len preto, že vec nie je technicky nová, neznamená, že nemôže byť novou pre vás. Nakupovanie oblečenia v secondhandoch pomáha udržiavať oblečenie mimo skládok odpadu a redukuje dopyt po produkcii nových šiat.

2. Konope

Konope je jednou z najvšestrannejších rastlín. Má nutričnú hodnotu, používa sa ako stavebný materiál a je to silnejšia tkanina ako dokonca bavlna. Plus, pri pestovaní, vyžaduje významne menej pesticídov a herbicídov ako bavlna.

3. Sójový hodváb/kašmír

Sója je nielen pre vaše telo, ale taktiež na vaše telo. Podobne ako konope, sója je extrémne použiteľná. Je eco-friendly alternatívou hodvábu a kašmíru, ktoré zahŕňajú použitie zvierat pri ich výrobe. Čo je však najlepšia časť “sójového” oblečenia? Je prateľné v práčke a odolné voči kŕčeniu!

4. Organická bavlna

Možno si poviete, aký je rozdiel medzi obyčajnou a organickou bavlnou. Organická neobsahuje žiadne pesticídy a je jednoduchšia na spracovanie, ako jej bežná dvojička. A keďuž chcete byť úplne prírodní, nakupujte veci z organickej bavlny, vo farbách, v ktorej bavlna rastie. Je to najbezpečnejšie, pretože umelé farbivá tkanivám pridávajú len mínusové body. Takže farby, po akých sa obhliadať, sú: krémová, svetlohnedá a sivozelená. Možno pre niekoho nie najlákavejšie, ale uznajte, že zemité farby nikdy neomrzia :).

5. Ľan

Ľan je vyrábaný z celulózových vlákien, ktoré sú produktom ľanových rastlín. Ľan je odolný a trvácny. Vydrží dokonca až 20 rokov nosenia! Je to zároveň mimoriadne pohodlný a flexibilný materiál. Ľanové rastliny nevyžadujú veľa energie či vody na svoju produkciu, pričom do procesu výroby je zapojená kompletne celá rastlina, a teda neprodukuje zbytočný odpad. Ľan je navyše prirodzene biodegradovateľný a recyklovateľný.

Proces výroby šiat,
Zdroj: usnplash.com

Teraz si v skratke predstavíme dve najznámejšie značky, ktoré sa môžu pýšiť svojim prvenstvom v ekologickom prístupe.

Značka TOMS
TOMS je jednou z najznámejších eco-friendly firiem na svete. Značka nie je angažovaná len do udržateľnosti. Robí všetko preto, aby spravila svet lepším miestom, a to jedným párom topánok naraz :). Organizácia bola nadizajnovaná mužom (Blake Mycoskie), ktorý keď pred 10 rokmi cestoval po svete objavil, že nespočetne veľa detí vyrastá bez topánok. Aby vyriešil tento problém, založil biznis, v ktorom prisľúbil, že podaruje pár topánok komunitám v núdzi vždy, keď si nejaký zákazník kúpi nové TOMS-ky. A zaujímavosťou je (, ktorá sa teraz vyslovene netýka módy), že firma navyše ponúka týmto komunitám čistú pitnú vodu, očné služby alebo súpravy pre bezpečný pôrod a viac. Mimo pomáhania ľuďom, však TOMS rešpektuje planétu výrobou topánok, samozrejme, a krabíc na topánky z plne recyklovateľných a udržateľných materiálov.

Značka PATAGONIA
Jedna z celosvetovo najpopulárnejších outdoorových oblečení, Patagonia nemá len dobrú reputáciu svojim širokým výberom trvácneho oblečenia. Táto unikátna značka má navyše misiu vytvoriť najlepší produkt bez toho, aby škodila životnému prostrediu. Skvelou vecou na Patagónii je aj to, že ich biznis je úplne úprimný o svojich praktikách. Spoločnosť vie, že nie všetko čo robí, je eco-friendly. Napríklad, musí používať fosílne palivá na produkciu vonkajších vrstiev ich kabátov a búnd. Značka však stále hľadá nové cesty a spôsoby produkcie ich produktov. Transparentný prístup je časťou Patagónie, ktorá robí značku tak pôsobivú. A napokon, Patagonia dáva 1% zo svojho predaja na tzv. Pozemskú daň, ktorá podporuje ekologické organizácie po svete na obnovu lesov alebo ochranu ohrozených druhov.

Zdroje:

https://fabrikbrands.com/eco-friendly-companies/

https://www.vettacapsule.com/blogs/blog/your-guide-to-eco-friendly-fabrics

https://www.mindbodygreen.com/articles/eco-friendly-fabric-ranking

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať