DomovBusinessPríbeh úspechu spoločnosti Tesla (TSLA)

Príbeh úspechu spoločnosti Tesla (TSLA)

- Reklama -

Americký trh s elektromobilmi zahŕňa zavedené automobilky ako Ford (F) a Chevrolet (GM). Jedna spoločnosť však vyniká v mixe výrobcov automobilov, a to je Tesla Motors (TSLA). Spoločnosť Tesla vstúpila do pozornosti médií v roku 2013 spolu so svojím generálnym riaditeľom Elonom Muskom, keď predstavila svoj automobil Model S.

Začiatky

Spoločnosť Tesla Motors bola založená s cieľom vyvinúť elektrické športové auto. Eberhard bol výkonným riaditeľom (CEO) spoločnosti Tesla a Tarpenning jej finančným riaditeľom (CFO). Finančné prostriedky pre spoločnosť boli získané z rôznych zdrojov, predovšetkým od spoluzakladateľa PayPalu Elona Muska. On do nového podniku prispel sumou viac ako 30 miliónov dolárov a od roku 2004 pôsobil ako predseda predstavenstva spoločnosti.

Elon Musk, zdroj: theceomagazine.com

Prvé auto: Roadster

V roku 2008 spoločnosť Tesla Motors uviedla na trh svoje prvé auto, úplne elektrický Roadster. V testoch spoločnosti dosiahol na jedno nabitie 244 míľ (394 km), čo je v prípade sériového elektromobilu bezprecedentný dojazd. Ďalšie testy ukázali, že jeho výkon bol porovnateľný s výkonom mnohých športových automobilov na benzín. Roadster mohol akcelerovať z 96 km/h za menej ako 4 sekundy a mohol dosiahnuť maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Ľahká karoséria bola vyrobená z uhlíkových vlákien. Roadster neprodukoval žiadne výfukové emisie, pretože nepoužíval spaľovací motor. Spoločnosť Tesla Motors zistila, že automobil dosiahol hodnotenie účinnosti, ktoré sa rovnalo benzínovým kilometrom 57 km na liter (135 míľ za galón). Elektrický motor vozidla bol napájaný lítium-iónovými článkami. Tieto články boli často používané v batériách notebookov a počítačov, ktoré bolo možné nabíjať zo štandardnej elektrickej zásuvky. Napriek federálnemu daňovému kreditu vo výške 7 500 dolárov za nákup elektrického vozidla, z ceny Roadsteru vo výške 109 000 dolárov sa stal luxusný tovar.

Prvý model Roadsteru (z:wikipedia.com)

Model S

V roku 2012 spoločnosť Tesla zastavila výrobu modelu Roadster, aby sa sústredila na svoj nový sedan Model S, ktorý bol oceňovaný automobilovými kritikmi za jeho výkon a dizajn. Prišiel s tromi rôznymi možnosťami batérie, ktoré poskytovali odhadovaný dojazd 235 alebo 300 míľ (379 alebo 483 km).

Batéria s najvyšším výkonom poskytovala akceleráciu z 0 na 60 míľ (96 km) za hodinu za niečo viac ako 4 sekundy a maximálnu rýchlosť 130 míľ (209 km) za hodinu. Na rozdiel od modelu Roadster, ktorý niesol svoje batérie v prednej časti vozidla, mal model S batériu na spodnej časti podlahy, čo poskytovalo ďalší úložný priestor vpredu a zlepšilo ovládateľnosť kvôli nízkemu ťažisku. Autopilot Tesla, ktorý je formou polosamostatnej jazdy, bol sprístupnený v roku 2014 na modeli S.

Model S Tesla (z:www.autolist.com)

Rekordné hodnoty

Do septembra 2014 dosiahlo toto auto rekord v predaji v USA za posledných 2 500 kusov a v prvom štvrťroku 2015 dosiahli tržby nové maximum vo výške 10 030. Teraz sa považuje toto auto za základ v stratosfére elektrických automobilov. Trhová kapitalizácia spoločnosti bola k 24. máju 2015 31,3 miliárd dolárov.

Napriek všeobecnej viere nie je Tesla úspechom, ktorý vznikol zo dňa na deň a už nie je ani tak start-upom, ako skôr priekopníkom na trhu s elektromobilmi. Spoločnosť bola založená v roku 2003 dvoma inžiniermi zo Silicon Valley Martinom Eberhardom a Marcom Tarpenningom, ktorí podľa webovej stránky spoločnosti „chceli dokázať, že elektromobily môžu byť lepšie ako autá na benzínový pohon“.

Začiatok roku 2012

Od roku 2012 spoločnosť Tesla v Spojených štátoch a Európe postavila stanice s názvom Superchargers určené na rýchle nabíjanie batérií pre majiteľov spoločnosti Tesla. Neskoršie verzie týchto staníc sa nazývali Tesla Stations a tiež umožňovali úplnú výmenu batérií modelu S.

Energetické produkty

Spoločnosť sa tiež rozšírila na solárne energetické produkty. V roku 2015 bol predstavený rad batérií na ukladanie elektrickej energie zo solárnej energie na použitie v domácnostiach a podnikoch. Spoločnosť Tesla kúpila spoločnosť SolarCity pre solárne panely v roku 2016.

Problémy

V roku 2017 spoločnosť zmenila názov na Tesla, Inc., čo odráža skutočnosť, že Musk v nasledujúcom roku zverejnil niekoľko tweetov o tom, že spoločnosť Tesla je súkromná. Tvrdil, že má zabezpečené financovanie. V septembri 2018 ho Americká komisia pre cenné papiere (SEC) obvinila z podvodu s cennými papiermi a uviedla, že jeho tweety boli „nepravdivé a zavádzajúce“.

Neskôr v tom mesiaci predstavenstvo spoločnosti Tesla odmietlo navrhované vyrovnanie zo strany SEC, údajne potom, čo Musk hrozil rezignáciou. Správy o odmietnutej dohode však priniesli prepad akcií spoločnosti Tesla a predstavenstvo rýchlo prijalo menej veľkorysé vyrovnanie, medzi ktoré patril aj fakt, že Musk musel odstúpiť z funkcie predsedu najmenej na tri roky. Bolo mu však umožnené zostať výkonným riaditeľom. Okrem toho dostali Tesla aj Musk pokutu 20 miliónov dolárov.

zdroje:

https://www.britannica.com/topic/Tesla-Motors

https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/061915/story-behind-teslas-success.asp

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať