DomovZaujímavostiPsychológia farieb: aké farby nosiť do práce?

Psychológia farieb: aké farby nosiť do práce?

- Reklama -

Psychológia farieb je štúdia o tom, ako farby ovplyvňujú naše správanie, náladu a aké pocity o nás vzbudzujú u ostatných. Množstvo štúdií už dokázalo, že to všetko farby skutočne dokážu ovplyvniť. Špecialistka na farby Leatrice Eiseman tvrdí, že to ako nás farby ovplyvňujú úzko súvisí s tým, čo nám tie farby pripomínajú v prírode. 

Farby u ľudí vyvolávajú rovnaké pocity. 

Napríklad modrá je takmer stále spájaná s nebom, čo teda vyvoláva pozitívne pocity, pretože to u detí znamená hranie sa vonku. S pribúdajúcim vekom túto farbu vnímame stále pozitívne, pretože keď je vonku čisté modré nebo znamená to, že bude dobré počasie pre rast plodov. Presne preto je modrá spájaná so stabilitou a pokojom. 

Najvhodnejšie farby oblečenia do práce.

Zelená

Táto farba symbolizuje sviežosť, bezpečnosť a pohodu. Takisto je spájaná s peniazmi a s pokynom “choď” na semafore – obidve charakteristiky sú veľmi užitočné na pracovisku. Takisto zelená farba najmenej zaťažuje náš zrak, čo je výbornou výhodou hlavne pri práci za počítačom.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Modrá 

Modrá je farbou pravdy a múdrosti. Má i upokojujúce účinky a symbolizuje intelekt. Takže pokiaľ pracujete vo veľkom strese alebo v rušnom prostredí, modrá farba je skvelou voľbou.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Hnedá

Farba symbolizujúca stabilitu a takisto i mužnosť. Pokiaľ ste žena pracujúca v prevažne mužskom kolektíve, nosením hnedej farby si môžete zvýšiť dôveryhodnosť.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Čierna

Táto farba v nás vzbudzuje pocity záhadnosti a serióznosti. Je to takisto farba, ktorá vám zabezpečí, že budete vyzerať elegantne a takisto vás zoštíhli. Pokiaľ chcete byť v kolektíve akceptovaná, noste čierny kostým/oblek s modrými alebo zelenými doplnkami a nebudete mať problém. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Farby, ktorým by ste sa na pracovisku mali radšej vyhnúť. 

Žltá

Žltá je najšťastnejšou zo všetkých farieb a je často spájaná s radosťou. Avšak, žltá je považovaná za premenlivú farbu a môže spôsobovať aj hyperaktivitu, čo na pracovisku nie je veľmi vhodné. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Sivá

Sivá vyjadruje pasivitu ľudí, nezainteresovanosť a takisto nedostatok energie. Avšak kombinácia sivej s inou jasnejšou farbou, napríklad modrou, môže tento efekt zvrátiť.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Červená

Je farbou agresivity a vášne – perfektná na prvé rande, ale nie tak vhodná do práce. Červená takisto zrýchľuje metabolizmus a zvyšuje krvný tlak, čo je dôvodom prečo je farbou na semaforoch a hasičských autách. Môže byť považovaná aj za nepriateľskú farbu, preto by ste pri nosení tejto farby mali byť opatrní. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Zdroje: 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať