DomovMatka a dieťaPrínosy smiechu pre zdravie

Prínosy smiechu pre zdravie

- Reklama -

Výskum ukázal, že zdravotné benefity smiechu sú ďalekosiahle. Doterajšie štúdie preukázali, že smiech môže pomôcť zmierniť bolesť, priniesť väčšie šťastie a dokonca zvýšiť imunitu. Pozitívna psychológia pomenúva sklon k smiechu a zmysel pre humor ako jednu z 24 hlavných silných stránok človeka.

zdroj: unsplash.com

Jedna štúdia v skutočnosti naznačuje, že zdravé deti sa môžu smiať až 400-krát za deň, dospelí sa však smejú iba 15-krát za deň.

Iné štúdie nás nútia smiať sa o niečo viac, ale ak sa spýtate, prakticky každý z nás by mohol vo svojom živote použiť trochu viac smiechu, keď vezmeme do úvahy, aký prínosný môže byť dobrý smiech pre našu hladinu stresu a celkovú pohodu. 

Prínosy smiechu pri zvládaní stresu

Tu je niekoľko z mnohých spôsobov, ako smiech znižuje stres.

zdroj: unsplash.com

Hormóny

 • Smiech znižuje hladinu stresových hormónov ako kortizol , adrenalín (adrenalín), dopamín a rastový hormón. Tiež zvyšuje hladinu hormónov podporujúcich zdravie, ako sú endorfíny.
 • Smiech zvyšuje počet buniek produkujúcich protilátky, ktoré pre nás pracujú, a zvyšuje účinnosť T buniek. To všetko znamená silnejší imunitný systém a menej fyzických účinkov stresu.

Fyzické uvoľnenie

 • Mali ste niekedy pocit, že sa musíte smiať, alebo budete plakať? Zažili ste ten očistný pocit po dobrom smiechu? Smiech poskytuje fyzické a emočné uvoľnenie.

Interné cvičenie

 • Dobrý brušný smiech precvičí bránicu, stiahne brušné svaly a dokonca vypracuje ramená, takže svaly budú potom uvoľnenejšie. Poskytuje dokonca dobrý tréning srdca.
zdroj: unsplash.com

Rozptýlenie

 • Smiech odvádza pozornosť od hnevu , pocitu viny, stresu a negatívnych emócií prospešnejším spôsobom ako iné rozptýlenie.

Perspektíva

 • Štúdie ukazujú, že našu reakciu na stresujúce udalosti môžeme zmeniť tým, či niečo považujeme za hrozbu alebo výzvu . Humor nám môže poskytnúť bezstarostnú perspektívu a pomôže nám pozerať na udalosti ako na výzvy, vďaka čomu budú menej ohrozujúce a pozitívnejšie.

Sociálne benefity

 • Smiech nás spája s ostatnými. Rovnako ako s úsmevom a láskavosťou , väčšina ľudí zistí, že smiech je nákazlivý. Takže ak vnesiete do svojho života viac smiechu, s najväčšou pravdepodobnosťou pomôžete ostatným vo vašom okolí viac sa zasmiať a uvedomiť si aj tieto výhody.
 • Zvyšovaním nálady ľudí vo svojom okolí môžete znížiť ich hladinu stresu a možno zlepšiť kvalitu sociálnej interakcie, ktorú s nimi prežívate, a ešte viac znížiť svoju hladinu stresu! Používanie smiechu ako vyrovnávacieho mechanizmu

Ako používať smiech

 • Smiech je jednou z mojich najobľúbenejších stratégií zvládania stresu, pretože je to zadarmo, pohodlné a prospešné v mnohých ohľadoch. Pomocou nasledujúcich stratégií môžete vo svojom živote získať viac smiechu.
zdroj: unsplash.com

Smejte sa s priateľmi

 • Ísť do kina alebo do komediálneho klubu s priateľmi je skvelý spôsob, ako sa vo svojom živote viac zasmiať. Nákazlivé účinky smiechu môžu znamenať, že sa budete počas šou smiať viac, ako by ste sa inak mali, a navyše budete mať vtipy, na ktoré sa budete neskôr odvolávať.
 • Mať priateľov na večierku alebo pri hraní hier je tiež vynikajúce nastavenie pre smiech a ďalšie dobré pocity. Urobiť si čas na tento druh zábavy je rovnako dôležité ako akýkoľvek iný zvyk, ktorý vo svojom živote chováte, aby ste podporili svoje zdravie, a je to pravdepodobne oveľa príjemnejšie ako väčšina ostatných zdravotných návykov.

Nájdite vo svojom živote humor

 • Namiesto sťažovania sa na frustrácie zo života sa ich skúste smiať. Ak je niečo také frustrujúce alebo depresívne, že je to smiešne, uvedomte si, že by ste sa na to mohli „pozrieť spätne a zasmiať sa“. Popremýšľajte, ako to bude znieť ako príbeh, ktorý by ste mohli povedať svojim priateľom, a potom zistite, či sa na ňom teraz môžete zasmiať.
 • S týmto postojom sa tiež môžete stať bezstarostnejším a vtipným, vďaka ktorému sa budete viac smiať sebe i svojim okolím. Pristupujte k životu veselšie a zistíte, že ste menej stresovaní negatívnymi udalosťami.

Fingujte to, kým to nestihnete

 • Rovnako ako štúdie ukazujú, že pozitívne účinky úsmevu sa vyskytujú, či už ide o falošný alebo skutočný úsmev, vyššie uvedené výhody prináša aj fingovaný smiech. Telo nedokáže rozlíšiť medzi „falošným“ smiechom, ktorý práve začnete robiť zámerne, a „skutočným“ smiechom, ktorý vychádza zo skutočného humoru.
 • Fyzické výhody sú úplne rovnaké a prvé zvyčajne vedú k druhému tak ako tak. Takže sa viac usmievajte a falošný smiech; budete stále dosahovať pozitívne účinky a falošná veselosť môže viesť k skutočným úsmevom a smiechu.
zdroj: unsplash.com

Médiá

 • O zábavu nie je núdza, a to v divadle aj doma pri streamovaní filmov a televíznych komédií.
 • Aj keď strácate čas sledovaním niečoho okrajovo zábavného, ​​môže vás to skutočne frustrovať, sledovanie skutočne veselých filmov a relácií je jednoduchý spôsob, ako dostať do života smiech, kedykoľvek to potrebujete. Možno budete chcieť zdieľať svoje odporúčania s priateľmi a budete mať spolu niečo, na čo by ste sa mohli obrátiť a zasmiať sa.

zdroj: https://www.verywellmind.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať