DomovOsobný rozvojChcete zvýšiť svoju kreativitu? Začnite s ranným písaním

Chcete zvýšiť svoju kreativitu? Začnite s ranným písaním

- Reklama -

Náhodné myšlienky vám bzučia v mozgu po celé dni. „Potrebujem zájsť do banky. Dúfam, že Sára na mňa nie je naštvaná. Dám si na obed cestoviny alebo šalát? Koľko mám dnes ešte povinnosti?“ Pri toľkých myšlienkach je ťažké zamerať sa na úlohu, ktorú potrebujete spraviť. O to ťažšie sa sústredí, ak je táto úloha kreatívna a je potrebné nechať myšlienky len tak plynúť. Ale nič sa nebojte, máme pre vás zaujímavé riešenie.

Muž, ktorý píše
Zdroj: Unsplash

Metóda, ktorá vám pomôže viac sa sústrediť sa nazýva metóda ranných listov. Jej tajomstvo je klamlivo jednoduché. Každé ráno, keď vstanete, napíšete tri stránky – listy papiera. Pýtate sa, čo máte napísať? Čokoľvek! Neexistuje spôsob ako zle napísať tieto ranné listy. Tieto zápisky nie sú umením, ale ani vaším denníkom. Tieto stránky majú byť činnosťou, pri ktorej sa ruka pohybuje po stránke a zapisuje čokoľvek, čo vás napadne. Nič nie je príliš hlúpe, nedôležité alebo príliš divné na to, aby ste to nemohli napísať.

Prečo používať ranné listy

Hlavným princípom tejto metódy je zbaviť sa všetkých drobných, nedôležitých, čudných myšlienok, ktoré blokujú vašu kreativitu celý deň, pretože na nich myslíte. Ak sa z nich ale vypíšete, vaša myseľ sa nimi viac nebude zapodievať. Každé ráno sa prebúdzate s mysľou plnou myšlienok. Tieto myšlienky a ich energiu musíte nejak nasmerovať. Ranné listy fungujú ako výpis mozgu, ktorý vyčistí vašu myseľ a umožní vám sústrediť sa na iné, dôležitejšie veci. Listy, ktoré každé ráno napíšete, nie sú určené na čítanie. Iba ich napíšete a vložíte do obálky. Taktiež vaše ranné listy nemá dovolené čítať nikto iný.

Myšlienky
Zdroj: Unsplash

Vytvorte si odstup

Môže to znieť smiešne, no oslobodenie mozgu od myšlienok tým, že si ich zapíšete, naozaj funguje. Je známe, že ak si spíšete zoznam vecí, čo máte nasledovný deň urobiť, predtým ako pôjdete spať, vyhnete sa úzkosti, ktorá vám nedovolí zaspať. Taktiež sa potvrdilo, že písanie o stresujúcej alebo traumatickej udalosti pomáha sa s ňou vyrovnať skôr. Písanie pomáha odstraňovať negatívne pocity ako sú úzkosť, závisť, hnev, či zraniteľnosť. Všetky tieto emócie si môžete zaznamenať na papier a vytvoriť si od nich odstup. Vypísaním všetkých týchto emócii a pozeraním sa na ne si uvedomíte, že to nie je až také zlé a pomôže vám to ukľudniť sa. Takéto písanie vám tiež pomôže zlepšiť sa vo vymýšľaní nápadov.

Nie je to len strata času?

Čas je jedna z vecí, ktorá vás od takéhoto písania môže odradiť. Ráno sa predsa každý ponáhľa. Kto by mal čas napísať ráno tri strany? Ranné písanie vám však pomáha lepšie využiť váš čas. Napísať tri strany vám zaberie tak pól hodiny. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času strávite opakovaním si nepodstatných myšlienok? Určite viac. Ranné písanie umožňuje vašej mysli stať sa jasnejšou a tichšou. To vám umožní lepšie sa zamerať na prácu a v konečnou dôsledku byť produktívnejší.

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/for-maximum-creativity-start-your-day-with-morning-pages-curiosity/

https://www.chriswinfield.com/morning-pages/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať