DomovOsobný rozvojZorganizujte svoj osobný priestor

Zorganizujte svoj osobný priestor

- Reklama -

Keď je váš domov preplnený a pôsobí chaoticky, môže byť ťažké nájsť energiu potrebnú na zvládnutie aj tých najmenších domácich prác. Čím je to horšie, tým ťažšie je nájsť si čas a silu dať veci do poriadku. 

Dokonca aj štúdie ukázali, že život a práca v čistom a usporiadanom prostredí sú prospešné pre duševné aj fyzické zdravie. Dobre usporiadané priestory znižujú hladinu stresu, zvyšujú motiváciu, zlepšujú spánok a dokonca podporujú triezvejšie rozhodovanie. 

Organizácia a upratovanie preplneného domu sa môže zdať ako skutočne náročná úloha, ale ak ju rozdelíte na menšie kúsky, budete prekvapení, čo môžete dosiahnuť. Urobte si poriadok v skriniach. Keď budú dobre zorganizované, všetko v nich nájdete oveľa jednoduchšie.

Usporiadajte si svoje súbory a záznamy 

Či už používate domácu kanceláriu na prácu alebo na správu najdôležitejších dokumentov celej domácnosti, efektívni nebudete, ak v nich máte neporiadok. Zadovážte si nástroje, ktoré budete potrebovať: skartovačka, skener a odpadkový kôš. Začnite tým, že vymyslíte systém na usporiadanie súborov. Môže byť abecedné, číselné alebo čokoľvek, čo vám dáva zmysel. Následne nastavte priečinky pre každý typ archivovaného dokumentu. 

Môžete mať napríklad jeden priečinok na lekárske formuláre, jeden na daňové doklady a jeden na príručky pre domácnosť. Vytvorením jasného a jednoduchého systému archivácie budete vždy vedieť, kde hľadať dôležité dokumenty. Uistite sa, že ste našli všetku poštu zastrčenú v rôznych zákutiach a poličkách, dokumenty alebo príručky, ktoré boli náhodne uložené a samostatné papiere rozhádzané po stoloch. Roztrieďte dokumenty na štyri kôpky: urgentné, archivovať, skartovať a na recykláciu. Ak všetky dokumenty roztriedite, umiestnite svoje súrne dokumenty, napríklad účty s vysokou prioritou, na viditeľné miesto. Pomôcť vám môže špeciálny zakladač, ktorý si na tento účel zavediete.

Digitalizujte všetky dokumenty, ktoré si plánujete ponechať

Existuje veľa dôvodov na skenovanie záznamov, ale hlavným z nich je, že je dokážete oveľa jednoduchšie zálohovať veci. Súbory správne pomenujte a potom ich presuňte do príslušného priečinka

Skartujte čokoľvek, čo obsahuje čísla účtov, dátumy narodenia, rodné mená, heslá, piny, podpisy alebo čísla sociálneho poistenia. Recyklujte, čo zostalo. Je dôležité, aby ste si zálohovali všetky dôležité súbory. 

Upracte si v pivnici či garáži

Ak sa vám vo vašej garáži nahromadilo obrovské množstvo neporiadku, nie ste sami. Garáže sa často stávajú smetiskom pre všetky veci, s ktorými nevieme, čo robiť. Ak ste pripravení prijať obrovský projekt, ktorým je vaša garáž, tu je návod, ako na to. 

Nástroje, ktoré budete potrebovať: odolné vrecia na odpadky, metla, vysávač a veľa úložných nádob. Rovnako ako v prípade vašich skríň, budete musieť začať tým, že vyčistíte obsah garáže, až potom začnete organizovať. Aj v tomto prípade sa zíde systém kategorizácie. Najjednoduchšie bude oddeliť položky, ktoré chcete darovať, predať alebo vyhodiť. Často používané predmety umiestnite najbližšie ku garážovým bránam. Ak máte v dome deti, uistite sa, že chemikálie pre domácnosť a iné nebezpečné predmety sú uložené v uzamknutej skrinke.

Zdroj: https://www.createcultivate.com/blog/organization-hacks/ 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať