DomovOsobný rozvojChcete žiť jednoduchšie?

Chcete žiť jednoduchšie?

- Reklama -

Keď sa niekto rozhodne vydať sa na cestu k jednoduchému alebo aspoň o čosi jednoduchšiemu životu, väčšinou začína s hľadaním inšpirácie. Ľudia, ktorí chcú zmenu, majú veľké plány. Skúšajú sa oslobodiť od vecí – od cyklu práce, ktorej ako generácia obetujeme až príliš veľa hodín, aby sme si kúpili veci, ktoré nepotrebujeme.

Ak chcete niekde začať, skúste sa zamerať na to, čo je pre vás dôležité. Na to sa budete aj následne zameriavať. Od toho sa prirodzene odvinie rozhodnutie prestať sa porovnávať, vydať sa na vlastnú životnú cestu a venovať sa sebe. Potom si začnete veci všímať.

Možno si začnete všímať toho jedného priateľa, ktorý má vždy najnovšie technologické vychytávky, zatiaľ čo vy stále vlastníte niekoľko rokov starý telefón. Možno si všimnete aj ďalšieho priateľa, ktorý má úplne nový šatník na každú sezónu, zatiaľ čo vy sa pozeráte na veľmi funkčnú, ale nie úplne novú šatníkovú skriňu.

Alebo ste sa možno pokúšali zjednodušiť svoj rozvrh, no všimli ste si, že byť zaneprázdneným je dôležité. Byť zaneprázdneným vyzerá dobre ako byť populárnym. Je ľahké zabudnúť, prečo ste sa v prvom rade pokúšali vzdať sa zaneprázdnenosti. Pravdou je, že ak sa vydáte touto cestou, vždy je čo kúpiť, viac robiť, viac sa za vecami naháňať. Cesta k tomu, aby sme mali všetko, nie je diaľnica, je to bežiaci pás.

Vytvorenie jednoduchého života znamená, že nebudete žiť v súlade s kultúrou okolo vás. Byť mimo prúdu môže byť niekedy nepríjemné. Niekedy sa zdá, že si menej vyberiete. Niekedy si tie najlepšie rozhodnutia vyžadujú viac úsilia, ako sme dúfali.

„Jednoduchý“ neznamená vždy primárne jednoduchý, ale navrhnutie takéhoto života môže naplniť vaše dni skutočným zmyslom.

zdroj: freepik.com

Vyskúšajte týchto päť praktík, aby ste si pripomenuli účel, ktorý stojí za životom, pre ktorý sa rozhodujete:

1. Nezabudnite, že rozhodujete o tom, čo vám stačí.

Mať všetko vyzerá vzrušujúco, ale v skutočnosti všetkého veľa škodí – príliš veľa neporiadku, veľa projektov, príliš veľa možností. Je to nepríjemným rozptýlením. Cieľom je zamerať sa na veci, ktoré sú pre vás správne.

2. Hľadajte komunitu.

Nájdite vo svojom živote ľudí, ktorí zdieľajú rovnaké životné hodnoty a pripomeňte si navzájom, na čom záleží. Ak nemáte osobnú komunitu, nechajte sa inšpirovať svojimi obľúbenými blogmi či knihami.

3. Vráťte, čo ste dostali.

Vo svojom živote si vytvárate rezervu za určitým účelom. Keď upokojíte svoj rozvrh a vyčistíte si priestor, nájdete viac priestoru na rozdávanie, pomoc alebo službu. Máte viac času byť prítomní.

Nájdite spôsob, ako rozdať niečo z toho, čo ste získali: darujte svoje vec alebo dobrovoľne svoj voľný čas; pošlite peniaze, tým ktorí ich potrebujú. 

4. Sústreďte sa na to, čo získate, nie na to, bez čoho sa nezaobídete.

Možno ste si v niektorých oblastiach vybrali menej: menej vecí, menej aktivity, menej práce. Vyberáte si však menej, aby ste vytvorili priestor pre viac: viac vzťahu, viac spojení, viac doplnenia, viac zdravia, viac celistvosti. Viac toho, na čom vám záleží. 

5. Premýšľajte dlhšie.

Predstavte si dlhodobý výsledok akýchkoľvek rozhodnutí, ktorým dnes čelíte. Čo prinesie najväčšiu radosť, najväčší pokoj či najväčšiu spokojnosť? Čo si budete chcieť zapamätať, keď sa na to pozriete späť? Čo spôsobí zmenu?

Zmeniť svoj život a svoj svet niekedy znamená, že sa musíte rozhodnúť inak ako ľudia okolo vás. Ale robiť tie najlepšie rozhodnutia teraz znamená, že budete mať v nasledujúcom období lepší pocit zo svojho života.

Zdroj: https://www.becomingminimalist.com/ 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať