DomovZaujímavostiTipy, ako upratať svoj domov

Tipy, ako upratať svoj domov

- Reklama -

Myšlienka žiť jednoduchý život s menším množstvom vecí znie pre mnohých lákavo.

Naučiť sa upratať svoj domov – a v dôsledku toho upratať svoj život – nemusí byť také bolestivé, ako to niektorí tvrdia. A výhod je neúrekom!

Vlastniť menej majetku má veľa výhod. Ak sa vám podarí zbaviť zbytočností, budete:

  • mať menej priestorov na čistenie

 Upratovanie je samo o sebe dosť fuška, ale upratovanie okolo vecí, ku ktorým máte nulový citový vzťah (alebo v horšom prípade vôbec nemáte radi), robí upratovanie domu oveľa stresujúcejším.

  • menej organizovať

Hľadanie vecí bude zrazu jednoduchšie. Veci už len tak „nezmiznú“. Môžete sa skutočne pohybovať po svojom dome a užívať si priestor namiesto toho, aby ste sa pohybovali okolo vecí, ktoré vám prekážajú.

  • mať menej stresu

Pozerať sa okolo seba na neporiadok je pohľad vyvolávajúci nevoľnosť, keď bude váš domov dostatočne upchatý. Nebolo by pekné, keby ste sa mohli rozhliadnuť a vidieť domov, ktorý máte radi?

  • mať menej výdavkov

Ak trávite menej času nakupovaním hmotného majetku a pridávaním neporiadku, vaša peňaženka a bankové účty zostávajú plnšie, výpisy z kreditných kariet sú nižšie a váš domov sa nezapĺňa zbytočne drahými vecami, ktoré nepotrebujete.

  • mať viac finančnej slobody

Väčšina amerických domácností žije od výplaty k výplate (59 % podľa nedávneho prieskumu, ktorý uskutočnil Charles Schwab v máji 2019.) Takmer polovica opýtaných má dlh na kreditnej karte. Usporiadanie v spojení s minimalizmom vám pomôže vytvoriť úspory, ktoré vás ochránia v prípade neočakávaných núdzových situácií.

  • mať viac energie pre svoje najväčšie vášne

S menšími dlhmi, väčšou finančnou slobodou a čistým domovom teraz môžete sústrediť svoju energiu na veci, ktoré vás bavia. To vás v konečnom dôsledku urobí šťastnejšími.

zdroj: freepik.com

Ak sú vám známe výhody, asi sa stále pýtate: “kde mám začať?!”

10 kreatívnych tipov na odstránenie neporiadku

Ak máte problémy a potrebujete poradiť, ako sa zbaviť neporiadku, budete musieť byť pri svojich plánoch kreatívni. Tu je niekoľko zaujímavých tipov na odstránenie neporiadku vo svojom dome:

Začnite s 5 minútami.

Ak ste v oblasti upratovania nováčik, môžete pomaly budovať svoju rutinu na úvod len s piatimi minútami denne.

Každý deň posuňte ďalej jednu položku. 

Takto by ste z vášho domova odstránili 365 položiek každý rok. Ak by ste to zvýšili na 2 za deň, rozdali by ste 730 položiek, ktoré už nepotrebujete.

Naplňte celé vrecko na odpadky. 

Získajte vrece na odpadky a naplňte ho tak rýchlo, ako sa len dá, vecami, ktoré môžete darovať v napríklad v miestnom domove.

Darujte oblečenie, ktoré nikdy nenosíte.

Ak neviete, čo do tejto kategórie patrí, jednoducho zaveste všetko oblečenie na ramienka naruby. Po niekoľkých mesiacoch vytrieďte oblečenie, ktorého ste sa ani nedotkli.

Vytvorte kontrolný zoznam na odstránenie neporiadku. 

Je oveľa jednoduchšie upratať, keď máte vizuálnu reprezentáciu toho, kde musíte začať. 

Aplikujte metódu 12-12-12. 

Nájdite 12 položiek na vyhodenie, 12 na darovanie a 12 na ponechanie.

Pozrite si svoj domov ako návštevník. 

Je ľahké „zabudnúť“, ako vyzerá váš domov pre nového návštevníka. Vstúpte do svojho domova, ako keby ste navštívili domov priateľa. Zapíšte si svoj prvý dojem o čistote a usporiadanosti domova a urobte zmeny.

Urobte fotografie pred a po. 

Vyberte si jednu časť svojho domova, napríklad kuchynskú linku, a odfoťte malú plochu. Rýchlo vyčistite predmety na fotografii a urobte druhú fotografiu. Keď uvidíte, ako by váš domov mohol vyzerať, bude jednoduchšie začať s upratovaním väčšej časti vášho domu.

Získajte pomoc od priateľa.

Nechajte priateľa alebo člena rodiny, aby prešiel váš domov a navrhol vám niekoľko veľkých vecí, ktoré by ste mohli vyhodiť alebo dať niekomu inému. Ak obhajujete predmet a chcete si ho ponechať, váš priateľ musí súhlasiť s vaším dôvodom. Ak nesúhlasí, je čas sa toho naozaj zbaviť.

Použite metódu štyroch kategórií.

Zoberte štyri škatule a označte ich: vyhodiť do koša, darovať, uschovať alebo premiestniť. Vstúpte do akejkoľvek miestnosti vo svojom dome a umiestnite každú položku do jednej z kategórií. Nevynechávajte ani jednu položku, bez ohľadu na to, aká bezvýznamná si myslíte, že je. Môže to trvať dni, týždne alebo mesiace, no pomôže vám to zistiť, koľko položiek skutočne vlastníte, a budete presne vedieť, čo s každou z nich robiť.

Zdroj: https://www.becomingminimalist.com/

- Reklama -
Predchádzajúci článokZa múrmi pompézneho Windsoru
Ďalší článokChcete žiť jednoduchšie?

Mohlo by Vás zaujímať