DomovCestovanieZa múrmi pompézneho Windsoru

Za múrmi pompézneho Windsoru

- Reklama -

Najväčšia a najstaršia nepretržite obývaná pevnosť na svete, hrad Windsor, je majestátnym symbolom kráľovnej Británie, ktorá ho využíva ako jedno z hlavných sídiel. Okrem toho sa využíva pri štátnych príležitostiach.

Príbeh hradu Windsor sa začal písať v roku 1071, keď Viliam Dobyvateľ nariadil postaviť na priľahlom kopci pevnosť z hliny a dreva. O storočie neskôr ho jeho pravnuk Henrich II. nahradil kamennou okrúhlou vežou, no až Karol II. dal štátnym apartmánom barokovú premenu a vytvorili „anglické Versailles“. Po tisícročí prestavby sa v zámku s 951 miestnosťami dnes objavuje úžasná škála architektonických štýlov, od hrazdenej pálenej tehly až po gotické kamenárske práce. 

Areál hradu je rozdelený na Dolné, Stredné a Horné predhradie. Návšteva vás prevedie honosnými štátnymi apartmánmi a krásnymi kaplnkami; niektoré oblasti môžu byť zakázané, ak sa používajú. Pozrite sa niektoré z hlavných častí: 

Vnútorná sála 

Túto sálu, ktorú vytvoril Juraj IV v 20. rokoch 19. storočia ako priestor na privítanie hlavných predstaviteľov štátov a oficiálnych hostí, neskôr v roku 1866 uzavrela kráľovná Viktória – jej vchod bol zapečatený kamennou stenou – a 150 rokov slúžila predovšetkým ako miestny úložný priestor. 

Reštaurátorské práce, po ktorých boli priestory sály znovu otvorené pre verejnosť v roku 2019, zahŕňali odstraňovanie vrstiev farby, aby sa odhalili zložité stropné nástavce a prepojenie vstupu pre návštevníkov na Severnej terase so Štátnou vstupnou halou na južnej strane. Práve tá ponúka nerušený výhľad na chodník určený dlhým prechádzkam. 

Domček kráľovnej Márie 

Vskutku úžasný výtvor, ktorý napĺňa bočné krídlo smerom k Štátnym apartmánom zo Severnej terasy Horného oddelenia. Nejde o hračku, ale domček je majstrovským dielom rafinovanej miniaturizácie. Navrhnutý v mierke 1:12 Sirom Edwinom Lutyensom pre kráľovnú Máriu bol dokončený v roku 1924, prejavuje fenomenálny zmysel pre detail. Miniatúrna stavba je vybavená plne funkčným zariadením vrátane splachovacích toaliet, elektrickým osvetlením, maličkými korunovačnými klenotmi, strieborným servisom a vínnou pivnicou a dokonca aj flotilou šiestich áut v garáži. 

Štátne apartmány 

Štátne apartmány v Hornom trakte zámku sršia históriou a ikonickým štýlom. Pre verejnosť je zvyčajne otvorených asi 24 miestností, pričom tón priestoru udávajú skrížené meče, brnenia a zástavy počiatočného Veľkého schodiska. 

Dve samostatné trasy – slávnostná a historická – vedú do rozprávkovej siene svätého Juraja, sídla 24-členného rádu rytierov, ktorý sa dodnes používa na štátne bankety. Jeho zdobený strop, ktorý bol znovu vytvorený po ničivom požiari v roku 1992, nesie štíty rytierov z minulosti aj súčasnosti. Prázdne štíty zaznamenávajú „degradovaných“ rytierov vylúčených z rádu. Väčšina z nich sú zahraniční členovia kráľovskej rodiny, ktorí vyhlásili vojnu Británii.

 Za Veľkou recepciou, kde kráľovná hostí štátne návštevy, sa rozprestiera 10 komnát označených ako Kráľove izby a Kráľovnine izby. Z veľkej časti vytvorené Karolom II., prekypujú honosným nábytkom, tapisériami, freskovými stropmi a vyrezávanými nástennými panelmi, ako aj maľbami Hansa Holbeina, Bruegela, Rembrandta, Petra Paula Rubensa, Van Dycka a Gainsborougha. Kráľovnina strážna komora plná pištolí a mečov obsahuje sochy a busty vojenských vodcov vrátane Winstona Churchilla.

Kaplnka svätého Juraja 

Kaplnka, ktorú v roku 1475 dal postaviť Edward IV. je dobrým príkladom gotickej architektúry. Loď a krásna vejárovitá strecha boli dokončené za Henricha VII. a posledný klinec pribitý za Henricha VIII. v roku 1528. Spolu s Westminsterským opátstvom slúži ako kráľovské mauzóleum. Henrich VIII. aj Karol I. ležia pod nádherne vyrezávaným blokom z 15. storočia, zatiaľ čo kráľovnin otec (Juraj VI) a matka (Kráľovná Alžbeta) odpočívajú v bočnej kaplnke. Je to tiež miesto, kde sa princ Harry oženil s Meghan Markle v máji 2018 a kde sa v roku 2021 konal pohreb princa Philipa. 

Výmena stráží 

Víťazné melódie vojenskej kapely a množstvom dupotu elegantne oblečených vojakov v červených uniformách a čiapkach z medvedej kože. Výmena stráží priťahuje každý deň davy nadšencov pred hrad Windsor. 

Hoci domáce jednotky pochodujú ulicami Windsoru, skutočné odovzdanie sa deje v Dolnom oddelení alebo, keď je kráľovná v oficiálnom sídle, v priestoroch Horného oddelenia. Ak počasie dovolí, zvyčajne sa koná o 11:00 v utorok, štvrtok a sobotu, ale môže sa to meniť.

zdroj: lonelyplanet.com

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/england/southeast-england/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať