DomovZaujímavostiČierny humor môže naznačovať, že máte vysoké IQ

Čierny humor môže naznačovať, že máte vysoké IQ

- Reklama -

Stalo sa vám niekedy, že ste sa smiali na niečom nevhodnom a cítili ste sa previnilo? Prídu vám morbídne vtipy zábavné? To, že máte čierny humor môže znamenať, že máte vysoké IQ.

Čo je to IQ?

IQ je skratka pre slovo inteligenčný kvocient. Je to hodnota čísla reprezentujúca inteligenciu človeka v pomere k ostatnej populácii. IQ sa vypočítava jednoduchým vzorcom a to je vydelenie mentálneho veku fyzickým vekom a následne je táto hodnota vynásobená x100. Mentálny vek je predtým stanovený na základe priemerného výkonu testu inteligencie v určitej vekovej skupine.

KRIVKA INTELIGENCIE – GAUSSOVA KRIVKA
Zdroj: na obrázku; https://slideplayer.cz/slide/11131306/

Radšej sa nesmejte

Nie je nič zlé na tom, že sa zasmejete po prečítaní vtipu, ktorý trochu prekračuje hranicu. Neznamená to ihneď, že ste psychopat a nie je vám pomoci. To, že máte morbídny humor hneď neznamená, že neviete rozoznať niečo zlé od správneho. Podľa štúdie uverejnenej v januári 2017 v časopise „Kognitívne spracovanie“ môže pochopenie čierneho humoru naznačovať vysokú inteligenciu. Štúdia zistila, že aj tí s najvyššou preferenciou a porozumením čierneho humoru mali najvyššiu verbálnu a neverbálnu inteligenciu a emočnú stabilitu.

Čierny humor, ktorý využili pri výskume je definovaný ako humor, ktorý preberá témy ako napríklad smrť, handicap, vojna, postihnutie. Tento humor sa využíva na vyjadrenie absurdity, necitlivosti, paradoxu a krutosti moderného sveta. Kniha, ktorú používali na testovanie účastníkov štúdie, bola tzv. „Čierna kniha“ od Uliho Steina, ktorá je o „priepastnom, hlbokom čiernom humore, ktorý siaha až za hranice vkusu.

Tvorca knihy čierneho humoru Uli Stein
Zdroj: wikipedia : https://mg.wikipedia.org/wiki/Uli_Stein

Priebeh výskumu

Účastníci štúdie dostali niekoľko morbídnych vtipov, ktoré si mohli prečítať a potom na nich boli kladené otázky (ohľadom vtipov). Medzi tieto otázky patrilo aj to, aké ťažké bolo porozumieť vtipu, aké veľmi boli prekvapení obsahom vtipu, či bol vtip pre nich neobvyklý alebo nie, a či im prišiel vtip zaujímavý. Ľudia, ktorým sa vtipy páčili boli väčšinou inteligentnejší a vzdelanejší.

Zdroj: grinvalds/ i Stock / Getty images Plus

Vedci štúdie hovoria, že spracovanie čierneho humoru vyžaduje trochu viac práce mozgu, ako spracovanie viacerých jednoduchých vtipov. Vedci poukázali najmä na jav, ktorý nazývajú: „frame bends; ohýbanie situácie“, kedy je určitá situácia predstavená inak ako sme zvyknutí, resp. je použitá v rámci inej situácie, a to na to, aby vytvorila humorný zážitok. Na pochopenie takejto situácie je potrebné viac kognitívneho rozmýšľania. Ľudský mozog musí v podstate viac rozmýšľať na to, aby pochopil humor v morbídnej situácii.

Pochopili ste to?

Predtým, ako sa automaticky považujete za génia, pretože máte radi Chucka Palahniuk-a a Kurt-a Vonneguta, majte na pamäti, že iba ľudia s priemernou inteligenciou nemali tendenciu tak dobre zvládnuť čierny humor; spodný koniec Gaussovej krivky mal taktiež nižšiu tendenciu smiať sa takýchto vtipoch. Ale pokojne sa otestujte – rozumiete týmto vtipom použitým v štúdii?

Príklady vtipov čierneho humoru

1. Počas operácie má chirurg jednu ruku hlboko v otvorenom tele. Iný chirurg vysvetľuje situáciu mužovi v obleku: „Pitva je hotová; hľadá iba svoje hodinky.“

2. Muž, ktorý drží mobil pri uchu si škrabe hlavu a silno uvažuje. Hlas prichádzajúci z prijímača hovorí: „Toto je záznamník svojpomocnej asociácie pre pacientov s Alzheimerovou chorobou. Ak si stále pamätáte o čom chcete rozprávať, tak prosíme, aby ste začali po odznení tónu.“

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Inteligen%C4%8Dn%C3%BD_kvocient

https://curiosity.com/topics/a-dark-sense-of-humor-may-mean-you-have-a-high-iq-curiosity/

https://mg.wikipedia.org/wiki/Uli_Stein

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať