DomovMóda a krásaPrekvapujúce spôsoby, ako sa kofeín vyskytuje v kozmetike!

Prekvapujúce spôsoby, ako sa kofeín vyskytuje v kozmetike!

- Reklama -

Vedeli ste, že káva a kola (alebo ostatné kofeínové nápoje) nie sú jediným “miestom”, kde nájdete kofeín? Pravdepodobne existuje kofeín aj v nejakom z vaších kozmetických výrobkoch, ktoré máte doma a ani o tom neviete.

Šálka kávy,
Zdroj: unsplash.com

Vlasy, telo a opaľovanie?

Pokiaľ ide o kozmetické účely, používa sa v 3 hlavných skupinách kozmetických výrobkov. Kofeín sa v kozmetike používa čoraz viac práve pre svoju vysokú biologickú aktivitu a schopnosť prenikať cez kožnú bariéru. Komerčne dostupné prípravky kofeínu obvykle obsahujú 3-percentný kofeín.

Kofeín sa používa ako účinná látka v anticelulitídových výrobkoch, pretože existuje domienka, že kofeín môže znížiť výskyt celulitídy už na bunkovej úrovni. Bráni nadmernej akumulácii tuku v bunkách cestou ich rozkladu, odborne zvaného lipolýza.

Kávové zrná,
Zdroj: unsplash.com

Kofeín má navyše vynikajúce antioxidačné vlastnosti. Pomáha chrániť bunky pre UV žiarením, takže sa používa v krémoch na opaľovanie a spomaľuje proces stárnutia pokožky prostredníctvom slnečného žiarenia. Okrem toho kofeín obsiahnutý v kozmetike zvyšuje mikrocirkuláciu krvi v pokožke. Používa sa do šampónov a vlasových prípravkov, ktoré stimulujú rast vlasov cestou inhibície aktivity 5-α-reduktázy. Asi trocha veľa chémie! V preklade, kofeín blokuje aktivitu enzýmu, ktorý je (okrem iného) zodpovedný aj za vypadvávanie vlasov.

Celkom zaujímavé však? Predsa všetko, čo sa nejakým spôsobom točí okolo kávy musí byť super!

Zdroje:

https://curiosity.com/

http://pubmed.com/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať