DomovCestovanieAj vy zmätkujete pri balení ? ...

Aj vy zmätkujete pri balení ? Za dokonalým balením kufra sa skrýva jednoduchá veda!

- Reklama -

Buďme k sebe úprimní. Kto sa už raz niekedy, ak nie vždy, balil tak, že za 20 minút náhodne nahádzal veci do kufra predtým, než vyrazil na letisko a potom v panike počas letu zistil, že zabudol zabaliť aj spodné prádlo?! Nazvite to vedou, nazvite to umením, ale vedieť, ako sa dobre a správne pobaliť je schopnosť, ktorá spraví váš život milionkrát jednoduchším.

Plánovať, plánovať a ešte o niečo viac plánovať

Váš baliaci proces potrebuje bojový plán. Autorka New York Times uvádza, že existujú dva kľúčové guidliny. Za prvé, rozložte všetko, čo myslíte, že budete potrebovať. Za druhé, naplno sa zbavte kategórie “len pre istotu”. Ďalšia autorka odporúča držať sa pravidla „5, 4, 3, 2, 1“, pre balenie na víkendový výlet. Závisí samozrejme od ročného obdobia, okolností, atď., ale základom sú: 5 kusov spodného prádla a 5 párov ponožiek, 4 vrchné diely, ako topy a tričká alebo košele, 3 spodné diely, dva páry topánok a jedna čiapka, resp. pokrývka hlavy.

Síce to vyznieva veľmi jednoznačne a najskôr začnete uvažovať o vlastnom spôsobe balenia, dôsledne premyslený a vyšperkovaný plán na dokonalé pobalenie sa, sa nezaobíde bez poriadnej príučky a poučení sa z vlastného omylu.

Klasický baliaci proces,
Zdroj: pexels.com

KonMari Modus Operandi alebo inak balenie podľa Marie Kondo

Ak existuje Mozart organizovania, volá sa Marie Kondo. Táto japonská konzultantka poriadku/pratania a aj samotná autorka tejto idey, je jednoznačnou autoritou v umení organizácie a jednou zo 100 najvplyvnejších osobností na svete za rok 2015. Jej tipy pre balenie batožiny, detailne popísané v jej knihe “Spark Joy” ( na Slovensku vydané ako Žiť s radosťou, 2016), zmenila život nejednému baliacemu odporcovi či zúfalcovi :).

Ako na to?

Čo robí tzv. Proces KonMari tak efektívnym, že sa točí okolo metódy skladania, ktorú ste pravdepodobne nikdy predtým vyskúšali. Na rozdiel od väčšiny ľudí, ktorí sa balia tak, že skladajú oblečenie do plochých obdĺžnikov a tie naskladajú na seba, KonMari vyžaduje, aby bol odev zvinutý do trojuholníkov, ktoré sa potom umiestnia vzpriamene vedľa seba, s podprsenkami a oblekami umiestnenými na povrchu (teda s vecami, ktoré neposkladáte do malých roliek). Táto konkrétna metóda umožňuje ľahko vidieť každú zabalenú položku (alebo nezabalenú, na ktorú ste zabudli 🙂 a zabráni vám, aby ste vždy, keď potrebujete nájsť konkrétnu vec, museli vybaľovať a rozhádzať celý kufor.

Otvorený kufor,
Zdroj: unsplash.com

Ak teda patríte medzi baliacich zmätkov alebo vám balenie prináša stres, nechajte si poradiť od Marie Kondo, prípadne si prečítajte jej organizačné veľdiela! Do zbalenia!

Zdroj:

konmari.com
curiosity.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať