DomovBusinessRozhovor CEO La Donuteria Peter Straňák: Tajné receptúry pripravoval a ladil náš...

Rozhovor CEO La Donuteria Peter Straňák: Tajné receptúry pripravoval a ladil náš medzinárodný tím v Londýne viac ako rok

- Reklama -
Zdroj: La Donuteria

La Donuteria predstavuje slovenský sen všetkých milovníkov donutov. Tieto chuťovky pre nás pripravujú už od roku 2016. Počas štyroch rokov to dotiahli na uznávanú značku, ktorú vyhľadáva množstvo donutchtivých zákazníkov. Sú vždy čerstvé a ručne vyrábané každé ráno. Svojej neodolateľnej chuti vďačia tajnému receptu, ktorý používajú ako jediní na Slovensku. V tomto rozhovore sa dozviete čo to o začiatkoch tejto značky, ale aj o plánoch do budúcna. 

1. La Donuteria začala písať svoju históriu na Šafárikovom námestí v Bratislave, kde ste otvárali ako pomerne malá prevádzka. Ako vznikla myšlienka ponúkať donuty na Slovensku? 

Počas svojich zahraničných pracovných ciest do Londýna, New Yorku či Austrálie som si všimol, že donuterie sú u ľudí veľmi obľúbené, dokonca ide o svetovo najpredávanejší typ dezertu. Napriek tomu na Slovensku v tých časoch žiaden podobný koncept nebol. Tak som sa rozhodol zaplniť medzeru na trhu a skúsil som to so sladkými, poctivo ručne robenými donutkami aj u nás.

2. Čo najťažšie ste v začiatkoch museli prekonať?

Azda najťažšie bolo vymyslieť ten správny recept. Celý náš systém ako aj naše tajné receptúry pripravoval a ladil náš medzinárodný tím v Londýne viac ako rok. Receptov sme vyskúšali dokonca viac než sto, kým sme dospeli k výsledku, s ktorým sme boli spokojní. Naše donuty nemajú nič spoločného s mastnými americkými šiškami. Asi aj to je jeden z dôvodov, prečo si našu receptúru ľudia tak zamilovali a sú ochotní si kvôli našim donutkám vystáť aj polhodinové rady.

3. Postupom času ste sa dopracovali k franchisingu a vaše pobočky ste otvorili nie len po celom Slovensku, ale aj vo svete. Ako vlastne u vás funguje tento koncept?

Ide o koncept, ktorý pri expanzii využíva väčšina popredných hráčov ako Subway, McDonald’s, KFC a podobne. Pri väčšom počte pobočiek by sme sa už nemohli venovať každej prevádzke na sto percent. Preto sme túto zodpovednosť radšej posunuli na franšízantov, ktorí ku konceptu pristupujú ako k vlastnému biznisu, teda vybudujú si s ním rovnaký vzťah, aký máme my. Chceme mladým podnikateľom dať príležitosť vybudovať si vlastné podnikanie, a pomôcť im posúvať sa tak v živote dopredu. Veľa ľudí má sen mať svoju vlastnú kaviareň alebo cukráreň a nás teší, že im tieto sny pomáhame splniť.

Zdroj: La Donuteria
Zdroj: La Donuteria

4. Môže si svoju prevádzku La Donuterie otvoriť ktokoľvek, kto má vstupný kapitál? 

Mať kapitál nestačí. Od našich franšízantov očakávame aj odhodlanie zaviazať sa k dlhodobému obchodnému vzťahu, iniciatívu a podnikateľského ducha. Samozrejmosťou je vášeň pre sladké, kvalitu a prirodzene, excelentný zákaznícky servis. Chceme, aby si franšízanti ku svojej pobočke vytvorili taký vzťah, aký k nej máme my. To považujem za tajomstvo úspechu

5. Vieme, že okrem Slovenska ste expandovali aj do rôznych ďalších krajín. Kde všade vás vedia zákazníci nájsť? 

Na Slovensku máme jednu vlastnú pobočku, dva foodtrucky, osem franšíz a ďalších sedem je v príprave. Čo sa týka zahraničia, zatiaľ nás nájdu v Česku, Nemecku, Rakúsku a v Dánsku, no máme už podpísane licencie na ďalších štrnásť donuterií, ktoré sa už pripravujú, ale lokality zatiaľ ešte nemôžem prezradiť. Náš cieľ – stať sa do konca roka európskou jednotkou v počte donut shopov sa tak úspešne naplnil.

6. Môžete prezradiť aj niektorú z konkrétnych krajín, kam sa s La Donuteriou chystáte najbližšie? 

Prezradím, že ideme aj za oceán. Okrem európskych krajín tak máme namierené napríklad do Kanady a USA, no tešiť sa môžeme aj z pripravovanej pobočky v Singapure.

7. V čom je zahraničná donut klientela iná v porovnaní so slovenskou?

Donutky milujú všetci rovnako. Nevidíme nejaké zásadnejšie rozdiely. Rozdiely sú samozrejme v lokálnych príchutiach, napr. v Rakúsku vždy bude veľký záujem o všetko z Mozartkugeln a v Kanade dominuje javorový sirup. Snažíme sa vždy naše lokálne špeciály správne načasovať.

Zdroj: La Donuteria
Zdroj: La Donuteria

8. Čím sú vaše donuty výnimočné? 

Predovšetkým svojou tajnou receptúrou, ktorá je prudko návyková, čo vám potvrdí našich viac ako 500 000 spokojných zákazníkov. Okrem toho sa môžme pýšiť kvalitou našich surovín. Nenájdete u nás žiadne polotovary, náhrady či potravinársku chémiu. Dokonca si pripravujeme vlastný karamel a naša malinová glazúra je naozaj z malín dovážaných až z Nemecka. Vyrábame si vlastné plnky a lahodné krémy, čokoládu vozíme z Belgicka a vanilku až z Madagaskaru.

9. Ako prebieha samotná príprava vašich donutov a koľko druhov týchto pochúťok si u vás vedia zákazníci bežne kúpiť? 

Zásadne sa líšime tým, že naše donutky robíme poctivo, ručne, s láskou a tým, že sa každé ráno pečú čerstvé. Veľa našich konkurentov si totižto len dáva piecť svoje donutky v priemyselných pekárňach, prípadne ich mrazia a potom na pobočkách cez noc rozmrazujú. A všetci dobre poznáme rozdiel medzi čersvo upečeným voňavým kváskovým chlebíkom a tým, ktorý sa len upiekol rozmrazený.

10. Zvyknete mávať aj sezónnu ponuku, resp. ako často ju obmieňate? 

Každý týždeň sa môžu naši zákazníci tešiť na „weekly special“, ktorý predávame naprieč všetkými pobočkami, a zároveň pripravujeme aj mesačný špeciál.

11. Premýšľali ste aj nad oživením ponuky v podobe vegánskych či dokonca slaných donutov? 

Vegánske donuty sú v našej stálej ponuke a slanosť nájdu naši zákazníci v príchuti slaný karamel.

12. Ako sa na La Donuterii podpísala súčasná situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu? Dajú sa donuty objednať domov?

Väčšina našich predajní je naďalej otvorená aj napriek tomu, že fungujú za určitých opatrení. V mestách ako Bratislava, Trnava, Trenčín, Žilina a Košice si zákazníci vedia objednať donutky aj domov. Bližšie informácie ku jednotlivým prevádzkam máme uvedené na našich sociálnych sieťach.

Na záver TIP pre našich čitateľov:

Ak by mali ochutnať len jednu jedinú príchuť donutov, ktorá by to podľa vás mala byť, resp. ktorý donut je váš najobľúbenejší?

Jednoznačne naše klasiky – sladká malina a karamel. 🙂

Facebook: La Donuteria Official

Instagram: La Donuteria Official

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať