DomovZaujímavostiPrečo je recyklácia taká dôležitá? časť II.

Prečo je recyklácia taká dôležitá? časť II.

- Reklama -

Žijeme vo svete poháňanom spotrebiteľmi a s rastúcou chuťou po nových veciach. Ale ak sa začneme na odpad vznikajúci pri tejto úrovni spotreby pozerať v inom svetle, mohli by sme náš problém zmeniť na príležitosť. V prvej časti tohto článku ste sa dočítali, čo je to tá recyklácia. Ďalej ste sa dozvedeli aj to, aké výhody nám prináša recyklovanie a s ním spojené znižovanie odpadu.

Kroky recyklácie

Recyklácia obsahuje tri základné kroky, ktoré vytvárajú nepretržitú slučku predstavovanú známym recyklačným symbolom. Prvým z nich je skutočné zbieranie recyklovateľných látok, ktoré je možné vykonať rôznymi spôsobmi. Po zbere sú recyklovateľné látky odoslané do zariadenia na zhodnocovanie.

Triedia sa, čistia a spracúvajú na materiály, ktoré sa dajú použiť pri výrobe. Recyklovateľné materiály sa potom nakupujú a predávajú rovnako ako suroviny a ceny sa zvyšujú a znižujú v závislosti od ponuky a dopytu. Rastie počet výrobkov, ktoré sa vyrábajú s recyklovaným obsahom.

Recyklačný symbol, Zdroj: pexels.com

Bežné domáce potreby, ktoré obsahujú recyklované materiály, sú noviny, oceľové plechovky, plastové pracie prostriedky a nádoby na nealkoholické nápoje. Spotrebitelia môžu pomôcť uzavrieť recyklačný cyklus nákupom nových výrobkov z recyklovaných materiálov. Existujú tisíce výrobkov, ktoré obsahujú recyklovaný obsah. Keď idete nakupovať, hľadajte výrobky, ktoré sa dajú ľahko recyklovať, a výrobky, ktoré obsahujú recyklovaný obsah.

Ďalej sa pozrieme na druhy recyklovaných materiálov:

Recyklácia plastov

Je dôležité recyklovať všetky možné materiály, ale jedným z najrelevantnejších sú plasty, pretože sú veľkou časťou tuhého odpadu, ktorý vyrábame. Keď sa plast dostane na skládku, nerozkladá sa, pretože nie je biologicky odbúrateľný, a dokonca aj vo vode z oceánu zostáva plast navždy a rozpadá sa na menšie a menšie kúsky (mikroplasty). Väčšina plastov sa pred likvidáciou použije iba raz, čo sa označuje ako plasty na jedno použitie – tento typ plastov na jedno použitie je už v mnohých častiach sveta zakázaný.

Recyklácia plastov, Zdroj: pexels.com

Recyklácia kovov

Recyklácia kovu je tiež veľmi dôležitá, pretože šetrí energiu, znižuje emisie a vytvára pracovné miesta. Použitím recyklovaného kovu, ktorý sa nazýva kovový šrot, sa namiesto nového kovu zníži odpad z ťažby o 97% a v závislosti od materiálu sa ušetrí viac ako 90% energie. Recyklácia kovov vytvára šesťkrát viac pracovných miest ako ich odosielanie na skládku.

Recyklácia papiera

To isté platí pre recykláciu papiera. Jedna tona recyklovaného papiera ušetrí 17 stromov a 7000 galónov vody. Šetrí tiež energiu, asi 4 000 kilowattov z nej. Čo je dostatok energie pre priemerný americký dom po dobu šiestich mesiacov. Papier zaberá na skládkach veľa miesta, takže čím viac sa recykluje, tým lepšie skládky fungujú.

Ilustračný obrázok, Zdroj: pexels.com

Aj recyklácia lepenky spotrebuje menej vody, zníži emisie, ušetrí prvotriedne nehnuteľnosti na skládkach materiálov, ktoré nie sú recyklovateľné, a zabráni odlesňovaniu. Odhaduje sa, že recyklácia jednej tony lepenky môže ušetriť 17 stromov pred poškodením, 7 000 galónov vody.

Zmenšite a znova použite – stratégia znižovania odpadu

Aj keď je recyklácia dôležitá, najúčinnejším spôsobom znižovania množstva odpadu je v prvom rade jeho vytváranie. Výroba nového produktu si vyžaduje veľa materiálov a energie a potom musí byť produkt transportovaný na miesto, kde bude predaný. To znamená, že redukcia a opätovné použitie sú tiež dôležitými spôsobmi ochrany životného prostredia.

Medzi spôsoby redukcie a opätovného použitia patrí napríklad:

#hľadanie výrobkov, ktoré používajú menej obalov, čo znamená menej surovín, 

#nákup opakovane použiteľných vecí na jednorazové použitie, 

Second hand, Zdroj: pexels.com

#údržba a oprava výrobkov, ako sú odevy, aby ich nebolo treba vyhodiť, 

#a požičiavanie, prenájom alebo zdieľanie položiek, ktoré sa zriedka používajú ako nástroje.

Dôvod, prečo je recyklácia taká dôležitá, spočíva v tom, že zabraňuje znečisteniu, znižuje potrebu ťažby nových surovín, šetrí energiu, znižuje emisie skleníkových plynov, šetrí peniaze, znižuje množstvo odpadu, ktorý končí na skládkach. A umožňuje použitie výrobkov v ich najväčšom rozsahu. Znie to ako nenápadná vec, hm? Ak chce naša spoločnosť skutočne dosiahnuť určitú úroveň udržateľnosti, musí v tom hrať zásadnú úlohu recyklácia, neexistuje iná alternatíva.

Zdroje:

https://friendsoftheearth.uk/natural-resources/7-benefits-recycling
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať