DomovCestovanieSlávna trasa Route 66 a zaujimavosti, ktoré schováva

Slávna trasa Route 66 a zaujimavosti, ktoré schováva

- Reklama -

Ak hľadáte vzrušujúce dobrodružstvo počas roadtripu v USA odporúčame vám vyskladať si trasu tak, aby ste navštívili aj slávnu cestu Road 66. Route 66 je historická diaľnica, ktorá je ideálna na dlhú jazdu autom, ale zvládnuť by ste jej časť mali aj na bicykli. V tomto príspevku predstavuje základnú históriu o Route 66 a pár zaujímavých faktov, ktoré schováva.

Route 66, Zdroj: unsplash.com
Route 66, Zdroj: unsplash.com

História Route 66

Americká trasa 66, nazývaná tiež „Hlavná ulica Ameriky“ sa zrodila vďaka rastúcej a rozširujúcej sa Amerike. Tí, ktorí chceli migrovať na západ, potrebovali totiž spôsob ako sa dostať z malých vidieckych do väčších miest. V roku 1926 začala vláda stavať štátnu diaľnicu z Chicaga diagonálne smerom do Santa Monica v Kalifornii. V to leto bola diaľnica označená ikonickým číslom 66. Cesta si získala veľkú popularitu a pomohla podporiť miestnu komunitu ktorou prechádzala, pretože sa na tejto trase budovali menšie aj väčšie podniky.

Route 66 má po celej dĺžke okolo 2400 míľ a prechádza cez osem štátov – Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornia. Pred dokončením Eisenhower Interstate bola najrýchlejšou trasou z Chicaga do Los Angeles práve Road 66. Táto slávna cesta prešla mnohými revíziami a dnes je už použiteľná iba čiastočne. V Arizone a Novom Mexiku sú dodnes časti, ktoré nikdy neboli vydláždené!

Route 66, Zdroj: unsplash.com

Nostalgia a sláva

Route 66 spájala malé mestá po celej Amerike. Cesta bola lemovaná reštauráciami typu Mama-a-Pop, benzínovými pumpami, odpočívadlami, svojráznym umením a podobne. Ak dnes jazdíte po Route 66 nájdete nostalgickú kultúru, ktorá je dôležitou súčasťou zážitku z cestovania. Route 66 dosiahla novú úroveň slávy aj vďaka piesni „Get Your Kicks on Route 66“ od skladateľa Bobbyho Troupeho. Príbeh spojený s piesňou je taký, že Bobby cestoval z Pensylvánie do Los Angeles hľadať svoje šťastie. Cestou jeho manželka navrhla, aby napísal pieseň o tejto ceste. Počas cesty napísal text piesne a keď dorazili do Los Angeles, predniesol pieseň pre Nat King Cole. Skladba sa stala okamžite hitom. Pieseň si následne remixovali mnohí umelci vrátane Rolling Stones.

Route 66, Zdroj: unsplash.com

Nesmrteľnosť a inšpirácia

Route 66 zvečnil John Steinbeck vo svojom románe Hrozno hnevu. Steinbeck opísal svoje postavy z obdobia depresie, ktoré cestovali po Road 66 do Kalifornie za lepším životom. Ako prvý nazval Route 66 „Matkou ciest“. V roku 1927 spoločnosť Phillips Petroleum Company testovala jazdu vysoko oktánovým palivom na Road 66. Po dosiahnutí rýchlosti 66 míľ/hodina sa spoločnosť rozhodla pomenovať plynárenskú spoločnosť Phillips 66. Logo spoločnosti bolo dokonca inšpirované diaľničnou známkou Route 66.

Zdroje:

http://www.route66world.com/66_history/

https://www.route66news.com/2016/10/10/bloody-66/
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať