DomovTelo a myseľStojka na rukách! Tipy na jej vylepšenie

Stojka na rukách! Tipy na jej vylepšenie

- Reklama -

Cvičenie založené na gymnastike je v dnešnom svete fitness priemyslu čoraz populárnejšie. Stále viac ľudí sa snaží naučiť, ako stáť na rukách. Súčasný rozmach cvičenia či už doma alebo s trénerom má veľký vplyv a veľa ľudí sa zameriava na vývoj základných komponentov gymnastiky, ktoré by doplnili ich tréning. Naučiť sa stáť na rukách má veľa výhod. No ako stojku na rukách posunúť na vyšší level? Dozviete sa v tomto článku.

Stojka, Zdroj: unsplash.com
Stojka, Zdroj: unsplash.com

Ako by dokonalá stojka mala vyzerať?

Pri vývoji dobre zvládnutej stojky na rukách existujú tri základné prvky. Je pritom dôležité, aby ste pri stojke na rukách na tieto prvky kládli dôraz. Oceníte to aj keď sa časom budete chcieť posunúť vpred a naučiť sa napríklad stojku na jednej ruke alebo chôdzu v stojke. Zvoľte pri stojke na rukách vhodnú techniku a skúste tieto naše 3 tipy ako na to:

1. Správne držanie ramien

Keď sa človek učí ako stáť na rukách, často prehliada držanie ramien. V žiadnom prípade by ste nemali počas stojky na rukách ramená povoliť. Ak tak urobíte, umožní to ramenám klesnúť a stratíte formu. Ramená musíte držať v neustálej polohe napnutých ramien čo zabezpečí, že vaše telo bude v jednej rovine.

Stojka, Zdroj: unsplash.com

2. Pozor na prsty na nohách

Uistite sa, že pri stojke na rukách, budete priamo smerovať prstami na nohách. Mali by ste cítiť jemné napätie v dolných končatinách a pomyselne tlačiť cez nohy až do samotných prstov na nohách. To vám pomôže pri učení sa ako robiť stojku na rukách na 100%. Pomáha to totiž vašej rovnováhe a tiež vám tento tip pomáha zosúladiť vaše telo. Ak budete pri stojke a prstoch na nohách dostatočne vytrvalý, stane sa z toho zvyk. Časom to budete brať tak automaticky, že sa na to ani nebudete sústrediť.

Stojka, Zdroj: unsplash.com

3. Sústreďte sa na stred tela

Pri stojke na rukách, stiahnite stred tela tzv. core a okamžite pocítite ako vám bruško usilovne pracuje. Okrem brušných svalov zapojíte aj mnoho iných svalov, ktoré pri stojke na rukách posilňujete. Týmto spôsobom prepojíte stojku na rukách a súčasne sa naučíte, ako zapojiť svoje základné svaly stredu tela.

Až bude vaša stojka na rukách povýšená na prvú ligu, existuje veľa spôsobov a pokrokov, ktoré môžete urobiť aby ste sa nenudili. Berte to zároveň ako malú osobnú výzvu. Jedným zo spôsobov je napríklad chôdza v stojke na rukách. Otestujete si vašu dynamickú rovnováhu, pretože chôdza v stojke vyžaduje, aby ste pohybovali rukami a súčasne udržiavali rovnováhu. Pri chôdzi v stojke sa uistite, že máte dostatočný priestor, a hlavne sa nikam neponáhľajte. Nezabudnite dýchať a už len trénovať, trénovať, trénovať!

Zdroje:

https://www.bodyweightwarrior.co.uk/blog/learn-how-to-handstand

https://thebarbellphysio.com/learn-to-handstand-walk/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať