DomovBusinessTýchto 5 vecí by ste mali zvážiť pred zmenou kariéry

Týchto 5 vecí by ste mali zvážiť pred zmenou kariéry

- Reklama -

Chcete sa posunúť ďalej? Možno uvažujete, že urobíte nejaké zmeny vo vašom živote, najmä v kariére. Nie je na to ideálnejší čas ako teraz, keď toľko spoločností robí zmeny. Či už prešli od práce v kancelárii k práci na diaľku, alebo sa premenovali tak, aby vyhovovali dnešným potrebám spotrebiteľov. Niet sa čoho báť, pretože v súčasnosti je mnoho pracovných miest.

1. Posúďte svoje záujmy, hodnoty a zručnosti

Ak uvažujete o zmene kariéry, musíte nazrieť do hĺbky svojej duše. Kariérna poradkyňa Linda Spencer z Harvard Extension School odporúča ako prvý krok sebahodnotenie. Venujte čas dôkladnému zhodnoteniu svojich hodnôt, záujmov, osobnosti a schopností. Odporúča hľadať spoločné témy, ktoré vám povedia viac o tom, čo vás motivuje a nadchýna.

Zdroj: unsplash.com

2. Máte čas, energiu a sebadôveru na to, aby ste prešli takou zmenou?

Prechod z jednej kariéry k druhej si vyžaduje istý čas a sú tu výzvy spojené s opätovným začínaním na konci profesionálnej dráhy. Máte čas a energiu venovať sa hľadaniu práce alebo dokonca nejakému odbornému kurzu pre svoju novú kariéru? Dokážete prijať nižšie platové ohodnotenie za vidinou získania skúsenosti v novom priemysle a urobíte tak skok späť vo vašej kariére? Na záver nezabúdajte, že takýto krok si vyžaduje určité skutočné sebavedomie. Ste pripravení začať odznova v novej kariére a stratiť profesionálne postavenie, na ktorom ste tak tvrdo pracovali?

3. Zvážte alternatívne zamestnanie

Vymyslite si nápady na kariérne alternatívy skúmaním kariérnych možností a diskusiou o svojich základných hodnotách a schopnostiach s priateľmi, rodinou a kontaktmi v sieti. Ak máte ťažkosti s vymýšľaním nápadov, zvážte stretnutie s kariérnym poradcom pre odborné poradenstvo. 

Zdroj: unsplash.com

4. Máte potrebné zručnosti?

Máte odborné schopnosti, ktoré táto nová kariéra vyžaduje? Urobte prieskum, aby ste zistili, aké zručnosti sú v novom priemysle požadované. Na pracovných portáloch a webových stránkach spoločností nájdete popísané pracovné náplne a požadované zručnosti. Je dôležité robiť si prieskum, aby ste vedeli, aké druhy zručností a školenia si vyžaduje vaše nové odvetvie. Neuvažujte ani nad prerušením vzťahov so svojím súčasným zamestnávateľom, kým dôkladne nepreskúmate, čo by skutočne bolo potrebné na zmenu.

5. Čo by sa stalo, keby ste zmenu neurobili?

Ak vážne uvažujete o zmene kariéry, pravdepodobne trávite veľa času premýšľaním nad tým, ako by mohla vyzerať vaša nová budúcnosť. Je však tiež dobré úprimne zvážiť, ako by ste sa mohli cítiť, ak zmenu neurobíte. Popremýšľajte, ako bude vyzerať váš profesionálny život a ako sa budete cítiť, ak sa rozhodnete zostať v súčasnej kariére. Ako sa budeš cítiť o rok? Čo tak o 10 rokov? Zmena kariéry rozhodne nie je ľahká. Ale niekedy je to oveľa príjemnejšie ako alternatíva. Buďte teda k sebe úprimní, čo sa stane, ak neurobíte zmenu. Mohlo by sa to ukázať ako veľmi poučné.

Zdroj: unsplash.com

Zdroje:

https://www.theladders.com/career-advice/you-must-consider-5-things-before-making-a-career-change

https://www.payscale.com/career-news/2019/02/before-you-change-careers-consider-these-10-factors
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať