DomovZaujímavostiKto bol Abrahám Lincoln? - Všetko o jeho živote

Kto bol Abrahám Lincoln? – Všetko o jeho živote

- Reklama -

Abrahám Lincoln, prezývkou Honest Abe, the Rail-Splitter alebo Veľký Emancipátor, je 16. prezidentom Spojených štátov amerických (1861-65), ktorý zachoval Úniu počas americkej občianskej vojny a priniesol emancipáciu zotročených ľudí v Amerike.

c: Alexander Gardner

Všeobecne

Abrahám Lincoln, samoučený advokát, zákonodarca a súper otroctva, bol zvolený za 16. prezidenta Spojených štátov v novembri 1860, krátko pred vypuknutím občianskej vojny. Lincoln bol šikovný vojenský stratégista a pútavý vodca: jeho vyhlásenie emancipácie pripravilo cestu pre zrušenie otroctva. V apríli 1865, s Úniou na pokraji víťazstva, Abrahám Lincoln bol zavraždený sympatizantom konfederácie- Johnom Wilkes Boothom.

Skoré roky života

unsplash.com

Lincoln sa narodil 12. februára 1809 matke Nancy a otcovi Thomasovi Lincolnovi v jednej izbe Log Cabin v Hardin County, Kentucky. Jeho rodina sa presťahovala do južnej Indiany v roku 1816.

Lincolnove formálne vyučovanie bolo obmedzené na tri krátke obdobia v miestnych školách, keď musel neustále pracovať, aby podporil svoju rodinu. V roku 1830 sa jeho rodina presťahovala do Macon County v južnom Illinoise. Po usadení sa v meste Nový Salem, Illinois, kde Lincoln pracoval ako obchodník a postmaster, Lincoln sa zapojil do miestnej politiky ako zástanca strany Whig, neskôr vyhral voľby do štátneho zákonodarného orgánu v Illinois v roku 1834.

Podobne ako jeho idoli – Henry Clay a Daniel Webster, Lincoln bol proti šíreniu otroctva na územiach a mal veľkú víziu rozšírenia Spojených štátov, so zameraním na obchod a rozvoj miest skôr ako na poľnohospodárstvo.

Lincoln sa právu venoval sám. Štátnu právnu skúšku absolvoval v roku 1836. Nasledujúci rok sa presťahoval do novo pomenovaného štátneho kapitálu – Springfield. V najbližších rokoch tam pracoval ako právnik a slúžil klientom od jednotlivých obyvateľov malých miest až po národné železničné linky.

Vstup do politiky

Socha Lincolna, c: unsplash.com

Lincoln vyhral vo voľbách do domu zástupcov v USA v roku 1846 a začal tak pracovať hneď nasledujúci rok. Ako kongresman bol Lincoln nepopulárny, najmä za jeho silný postoj proti mexickej americkej vojne.

16. októbra 1854, Lincoln šiel pred veľký dav v Peorii diskutovať s Douglasom o zásluhách na Kansas-Nebraska zákone, kde odsudzuval otroctvo a jeho rozšírenie a obvinil tak inštitúciu z porušenia najzákladnejších princípov dokumentu o vyhlásení nezávislosti.

Prezidentská kampaň

Lincolnove meno stúplo ešte vyššie na začiatku roku 1860, potom, čo dal ďalšiu reč v Cooperovej únii v New Yorku. Toho mája si republikáni vybrali Lincolna ako svojho kandidáta na prezidenta, takto predbehol Lincoln senátora Williama H. Sewarda z New Yorku a ďalších mocných konzervatívnych senátorov.

Vo všeobecných voľbách Lincoln opäť čelil Douglasovi, ktorý zastupoval severných demokratov; Južní demokrati nominovali Johna C. Breckenridge-a z Kentucky, zatiaľ čo John Bell kandidoval na pozíciu v úplne novej ústavnej únii. S Breckenridgeom a Bellom, Lincoln zvíťazil na severe.

Vyhlásenie emancipácie

Krátko po bitke v Antietam (Sharpbsburg) vydal Lincoln predbežné vyhlásenie o emancipácii, ktoré nadobudlo účinnosť 1. januára 1863 a oslobodil všetky zotročené osoby v povstaleckých štátoch, ktoré neboli pod federálnou kontrolou.

unsplash.com

Lincoln považoval toto vyhlásenie za jedno zo svojich najväčších úspechov a argumentoval, aby toto vyhlásenie získalo ustávny charakter, no nakoniec neúspešne (nakoniec bolo otroctvo zakázané v Amerike 13. pozmeňujúcou a doplňujúcou novelou ústavy po jeho smrti v roku 1865).

Zabitie Lincolna

V noci zo 14. apríla 1865, herec a konfederačný sympatizant John Wilkes Booth skĺzol do prezidentskej miestnosti vo Fordovom divadle vo Washingtone, D.C., a zastrelil Lincolna do zadnej časti hlavy. Lincoln bol vynesený cez ulicu z divadla a zomrel v skorých ranných hodinách 15. apríla, 1865.

Lincoln sa stal Národným mučenníkom 21. apríla 1865.

zdroje:

https://www.britannica.com/biography/Abraham-Lincoln

https://www.history.com/topics/us-presidents/abraham-lincoln

https://www.newyorker.com/magazine/2020/09/28/why-we-keep-reinventing-abraham-lincoln

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať