DomovTelo a myseľViete prečo by mal byť váš jedálniček bohatý na vlákninu?

Viete prečo by mal byť váš jedálniček bohatý na vlákninu?

- Reklama -

Vláknina je súčasťou pečiva a je jedným z dôvodov, prečo je celozrnné pečivo radené medzi zdravé potraviny. Mnoho štúdií už dokázalo, že dostatočný príjem vlákniny môže zlepšiť vaše trávenie a znižuje riziko chronických ochorení. Za mnoho týchto benefitov môže zdravie vášho črevného mikrobiómu – kde sa nachádza množstvo baktérií, ktoré pomáhajú pri trávení. Avšak je dôležité poznamenať i to, že nie každý druh vlákniny je pre vaše telo rovnako prospešný.

Čo je vláknina?

Jednoducho povedané, vláknina je nestráviteľný karbohydrát, ktorý sa nachádza v potravinách. Vláknina sa delí na dve hlavné kategórie:

#Rozpustná vláknina – rozkladá sa vo vode a dokáže byť metabolizovaná dobrými baktériami v žalúdku.

#Nerozpustná vláknina – vo vode sa nedokáže rozložiť.

Zdroj: unsplash.com

Existuje ešte jedno delenie vlákniny, ktoré je pravdepodobne ľahšie zapamätateľné. Ide o kvasiteľnú a nekvasiteľnú vlákninu. Pri tomto rozdelení ide o to, či dobré baktérie v žalúdku dokážu vlákninu využiť alebo nie. Je dôležité, aby ste mali stále na pamäti, že existuje viacero druhov vlákniny. Niektoré majú viditeľné zdravotné benefity, iné zasa nie. Odborníci na zdravú výživu odporúčajú konzumovať 38 gramov vlákniny pre mužov a 25 gramov pre ženy denne. 

Aké sú benefity spojené s konzumáciou vlákniny?

Je dokázané, že niektoré druhy vlákniny sú pre ľudský organizmus veľmi prospešné. O aké benefity teda ide?

#Vláknina vám pomôže k správnej hladine dobrých baktérií

Baktérií v našom tele je veľmi veľa. Dokonca viac ako je v našom tele buniek. Baktérie žijú na povrchu vášho tela, v ústach, v nose, no najviac ich žije práve v našom tráviacom systéme. Najväčší počet baktérií sa nachádza v hrubom čreve. Tieto baktérie sú takisto známe aj ako dobré baktérie, ktoré sa podieľajú na zdravej flóre vo vašom tráviacom systéme. Vlákninu naše telo nestrávi. K jej rozkladu dochádza v čreve, ktoré rozložia veľkú časť vlákniny. Dobré baktérie sa vlákninou živia a fungujú ako prebiotiká. Vláknina udržiava celkové zdravie vášho tráviaceho systému.

Zdroj: unsplash.com

#Dokáže znížiť risk výskytu niektorých vážnych ochorení

Ide o ochorenia diabetes druhého typu a niektorých druhov rakoviny. Je dokázané, že prijímaním dostatočného a odporúčaného množstva vlákniny denne dokáže znížiť risk výskytu diabetu druhého typu. Pokiaľ vám bol diabetes už diagnostikovaný, prijímaním vlákniny si dokážete udržať zdravú hladinu cukru v krvi a váhu. Vláknina dokonca dokáže pozastaviť alebo spomaliť vývoj diabetu tohto typu. 

Pokiaľ ide o rakovinu, vláknina pomáha hlavne pri rakovine konečníka a rakovine prsníka. Konzumáciou vlákniny dokážete znížiť risk výskytu týchto ochorení. Každými 10 gramami vlákniny znížite toto riziko o 10%. 

#Niektoré typy vlákniny dokonca pomáhajú pri chudnutí

Je to skutočne tak. Konzumovaním vlákniny môžete schudnúť a to tak, že sa vám zníži chuť do jedla. Vláknina v črevách totižto absorbuje vodu, a teda spomalí absorbovanie živín, čo spôsobí to, že sa cítite byť dlhšie “plní”. No i toto záleží na tom, aký druh vlákniny konzumujeme. Niektoré na chudnutie nemajú žiaden efekt, niektoré práve naopak. Pri tomto benefite hovoríme hlavne o zdravej “diétnej” vláknine. Dobrým príkladom tejto vlákniny je glukomanan. 

Zdroj: unsplash.com

Samozrejme, týchto benefitov je oveľa viac. V tomto článku sme rozobrali len niektoré z nich. Ďalšími benefitmi sú napríklad zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, prírodný detox či zníženie hladiny cholesterolu. Cieľom bolo poukázať na to, že na vlákninu netreba zabúdať a je dôležité zahrnúť ju do jedálnička. 

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/why-is-fiber-good-for-you#TOC_TITLE_HDR_4

https://www.eatingwell.com/article/287742/10-amazing-health-benefits-of-eating-more-fiber/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať