DomovZábavaVšetko o HBO: História, fakty, televízne programy!

Všetko o HBO: História, fakty, televízne programy!

- Reklama -

HBO, spoločnosť Home Box Office Inc., je americká spoločnosť poskytujúca káblovú televíziu, ktorá sa pravdepodobne stala vedúcou prémiovou káblovou stanicou pre svoju kombináciu filmov a inovatívneho originálneho vysielania. Spoločnosť bola založená v roku 1972 spoločnosťou Time Inc. Sídlo spoločnosti sa nachádza v New Yorku.

Členovia The Sopranos (zľava doprava): Tony Sirico, Steve Van Zandt, James Gandolfini, Michael Imperioli a Vincent Pastore.
© 1999 HBO

HBO – ako už vyplýva z jeho celého názvu, Home Box Office – pôvodne zdôrazňovalo nestrihané filmy a filmy bez reklám a od začiatku si predplatitelia káblovej televízie za kanál platili navyše.

V roku 1975 sa stala prvou americkou sieťou, ktorá začala vysielať prostredníctvom satelitu, a stala sa tak prvým národným káblovým kanálom. Vznikli konkurenčné káblové kanály, vrátane Showtime, ktorú vlastnila mediálna spoločnosť Viacom Inc.

Konkurencia

V roku 1980 predstavilo HBO druhý kanál, Cinemax, ktorý konkuruje Showtime za nižšiu cenu. Po dosiahnutí dominancie nad vysielacím časom dokázala spoločnosť HBO zaplatiť filmovým štúdiám najvyššie ceny za vysielacie práva k hraným filmom.

HBO tiež často financovala filmy výmenou za vysielacie práva. V roku 1982 spoločnosti HBO, CBS Inc. a Columbia Pictures spoločne uviedli filmové štúdio Tri-Star Pictures, ktoré bolo neskôr úplne pod kontrolou Kolumbie.

Nové kanály

Spoločnosti HBO a Cinemax založili v roku 1991 druhý kanál s názvom HBO2 a Cinemax 2. Boli to prvé „multiplexované“ káblové kanály; to znamená, že ich signály boli kombinované so signálmi pôvodných kanálov HBO a Cinemax, aby mohli byť súčasťou rovnakého prenosu.

Počet kanálov rástol a každá služba ponúkala niekoľko doplnkových kanálov, napríklad HBO Family, ktorá sa špecializuje na vysielanie vhodné pre deti, a HBO Latino, kanál v španielskom jazyku. V roku 2010 spoločnosť HBO uviedla na trh službu HBO Go, internetovú streamovaciu službu, na ktorej mohli predplatitelia sledovať programovanie HBO.

www.alza.sk

Vlastná produkcia

Začiatkom 90. rokov sa HBO hlbšie zapojila do výroby vlastných programov. Predstavila celý rad prelomových dramatických sérií zameraných pre dospelých, ktoré si diváci obľúbili a kritici ich chválili ako série obsahujúce rozsiahle detaily a bohaté postavy najväčších románov.

Najvplyvnejším z týchto seriálov bol film The Sopranos (1999 – 2007), ktorý sa zameriaval na šéfa mafie Tonyho Soprana (hrá ho James Gandolfini), ktorý bojoval s konkurenčnými bossmi, záchvatmi paniky a vlastnou rodinou.

Aj keď nie sú tak populárni ako The Sopranos, kritici si obľúbili kriminálnu sériu The Wire (2002 – 2008), ktorá zaznamenala úpadok amerických inštitúcií, ako sú verejné školstvo a tlač. David Simon, ktorý vytvoril sériu uvedenú v Baltimore v Marylande, bol často priaznivo porovnávaný s britským autorom Charlesom Dickensom za to, že z Baltimora urobil v jeho dielach rovnako veľkú postavu ako sa podarilo Dickensovi.

logo k sérii The Wire
zdroj: amazon.com

Ako ovplyvnilo HBO komédiu?

HBO významne ovplyvnilo aj televíznu komédiu. Od roku 1975 sa v špeciáloch HBO objavilo veľa popredných stand-up komikov. V roku 1989 HBO vytvorilo kanál Comedy Channel, ktorý sa o dva roky neskôr spojil s konkurenčným kanálom Viacom HA! Spojili sa na to, aby sa stali súčasťou Comedy Central. Comedy Central je domovom The Daily Show s Jonom Stewartom (1999–2015), South Park (1997–) a Chappelle’s Show (2003–06).

Sex v meste (1998 – 2004), romantická komédia pre dospelých zameraná na štyri kamarátky v New Yorku, bola jedným z najpopulárnejších programov tejto siete a priniesla dva celovečerné filmy.

Aký je rozdiel medzi HBO a HBO Max?

Rozdiel medzi HBO a HBO Max súvisí s množstvom obsahu, ktorý získate za službu. HBO vám umožní prístup do katalógu HBO. Taktiež vám umožní sledovať HBO naživo, ak máte predplatné prostredníctvom balíka káblovej alebo satelitnej televízie.

HBO Max je samostatná streamovacia služba, ktorá vám poskytne všetko na HBO spolu s filmami, predstaveniami a ďalšími titulmi od WarnerMedia Entertainment.

Ktorá je lepšia voľba?

HBO Max je určite lepšia voľba. Môžete ju získať ako samostatnú službu. V mnohých prípadoch k nej môžete získať prístup bez ďalších nákladov v rámci predplatného káblového alebo satelitného vysielania HBO. Stojí to rovnako ako aplikácia HBO, ale poskytuje vám oveľa viac obsahu.

ZDROJE:

https://www.britannica.com/topic/HBO

https://www.highspeedinternet.com/resources/hbo-go-vs-hbo-now

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať