DomovTelo a myseľVýhody karfiolu: 8 spôsobov, ako táto zelenina pomáha vášmu zdraviu, časť l.

Výhody karfiolu: 8 spôsobov, ako táto zelenina pomáha vášmu zdraviu, časť l.

- Reklama -

Karfiol je mimoriadne zdravá zelenina, ktorá je významným zdrojom výživných látok. Obsahuje tiež jedinečné rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu znižovať riziko viacerých chorôb, vrátane srdcových chorôb a rakoviny. Okrem toho je dobrou súčasťou diéty pri chudnutí a je neuveriteľne ľahké ho pridať do svojej stravy. Tu je 8 vedecky podložených zdravotných výhod karfiolu.

1. Obsahuje veľa výživných látok

Výživový profil karfiolu je dosť pôsobivý. Karfiol má veľmi nízky obsah kalórií, ale vysoký obsah vitamínov. Karfiol v skutočnosti obsahuje takmer každý vitamín a minerál, ktorý by ste mohli potrebovať. Tu je prehľad výživných látok nachádzajúcich sa v 1 šálke alebo 128 gramoch surového karfiolu:

 • Kalórie: 25
 • Vláknina: 3 gramy
 • Vitamín C: 77% RDI
 • Vitamín K: 20% RDI
 • Vitamín B6: 11% RDI
 • Folát: 14% RDI
 • Kyselina pantoténová: 7% RDI
 • Draslík: 9% RDI
 • Mangán: 8% RDI
 • Horčík 4% RDI
 • Fosfor: 4% RDI
unsplash.com

2. Karfiol je protizápalový

Je známe, že bioaktívne zlúčeniny nachádzajúce sa v karfiole znižujú zápal. Zelenina je tiež bohatá na antioxidanty, vrátane druhov, o ktorých je známe, že pôsobia proti oxidačnému stresu.

Stručne povedané, oxidačný stres nastáva, keď dôjde k nerovnováhe medzi tvorbou voľných radikálov poškodzujúcich bunky a schopnosťou tela čeliť ich škodlivým účinkom, ktoré zahŕňajú predčasné starnutie a riziko chorôb.

simply-delicious-food.com

3. Dobrý zdroj vlákniny

Karfiol má pomerne vysoký obsah vlákniny, čo je prospešné pre celkové zdravie človeka. V jednej šálke karfiolu sú 3 gramy vlákniny, čo predstavuje 10% vašej dennej potreby.

Vláknina je dôležitá, pretože podporuje zdravé baktérie vo vašom čreve, ktoré pomáhajú znižovať zápal a podporujú zdravie tráviaceho traktu. Konzumácia dostatku vlákniny môže pomôcť pri predchádzaní tráviacich problémov, ako je napríklad zápcha, divertikulitída a iné zápalové ochorenia čriev (IBD).

Štúdie navyše ukazujú, že strava s vysokým obsahom vlákniny, ako má napríklad karfiol, súvisí s nižším rizikom viacerých chorôb, vrátane srdcových chorôb, rakoviny a cukrovky. Vláknina môže vďaka svojej schopnosti tiež hrať úlohu v prevencii obezity. Je dobrá na podporu plnosti a zníženie celkového príjmu kalórií.

unsplash.com

4. Karfiol bojuje proti starnutiu

Niektoré štúdie ukazujú, že prírodné látky v karfiole, ako je sulforafán, môžu ovplyvňovať gény spôsobom, ktorý spomaľuje biochemický proces starnutia. Taktiež sa ukázalo, že zlúčeniny karfiolu chránia funkciu mozgu a nervového systému a spomaľujú kognitívny pokles súvisiaci s vekom.

/www.sodapdf.com

5. Karfiol vám pomôže pri detoxe

Prírodné zlúčeniny v karfiole sa podieľajú na detoxikácii. Mnoho zdravotníckych pracovníkov nemá rád slovo detox, pretože je často nadmerne používané a prehnané. Ale detoxikácia v podstate znamená pomoc pri deaktivácii potenciálne škodlivých chemikálií alebo ich rýchlejšom odchode z tela.

ZDROJE:

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cauliflower#TOC_TITLE_HDR_3

https://www.health.com/nutrition/cauliflower-benefits

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať