DomovRozhovoryRozhovor zakladateľ VIBE concept store Andrej Suchý: Našim cieľom je podporovať lokálnych...

Rozhovor zakladateľ VIBE concept store Andrej Suchý: Našim cieľom je podporovať lokálnych predajcov a edukovať o zmysle slow fashion

- Reklama -

VIBE concept store je unikátny koncept obchodu, v ktorom môžeš predávať aj ty. Jeho cieľom je totiž pomôcť zviditeľniť sa začínajúcim predajcom a zároveň edukovať širokú verejnosť o zmysle “pomalej” módy. Ponúka predajňu, kde si menší dizajnéri môžu prenajať poličku, vešiak alebo celý regál a dostať tak svoj tovar k zákazníkovi. My sme vyspovedali zakladateľa projektu Andreja Suchého, ktorý za konceptom Vibe Store stojí.

Zdroj: VIBE concept store

1. Ako sa zrodila myšlienka založiť VIBE concept store? 

Len tak 🙂  Iwis, moja kamarátka, mala nápad, z ktorého vyšla myšlienka vytvoriť priestor pre slovenské značky, kde by sa mohli prezentovať. Nechcel som však hipstersky ladený obchod, ktorý je už na prvý pohľad určený len úzkej cieľovej skupine. Cieľ bol daľ slovenským značkám štandardný fashion priestor v štandardnom fashion prostredí. Jasnou voľbou preto boli obchodné centrá, vďaka ktorým by sa o takýchto značkách dozvedeli aj bežní ľudia, ktorí by radi podporili lokálnu módu, no nemajú čas ju vyhľadávať.

2. Čím ste si na začiatku s týmto projektom museli prejsť a aké boli prvotné reakcie od ľudí?

Od nápadu po otvorenie prešli len 2 mesiace. Za ten čas som musel pripraviť ponuku, vymyslieť cenotvorbu, osloviť asi 400 značiek, nájsť priestor, dohodnúť podmienky, nájsť architekta, vymyslieť logo, vymaľovať, nakúpiť nábytok, vybrať a položiť koberec, ušiť závesy, nájsť  predajcov, postaviť regály, naskladniť cca 1000 kusov tovaru, oceniť, očipovať, oštítkovať, urobiť reklamu, vybrať kasy a mnoho dalších detailov, na ktoré si už ani nespomeniem. Každopádne som počas toho riešil ešte nový e-shop s aplikáciou, ktorý budeme spúšťať v týchto dňoch.

Spolu so značkami sme si však museli prejsť častou úpravou podmienok a alternatívnymi dohodami, keďže sme na začiatku ešte nevedeli, ako to celé bude.  Prvotné reakcie boli skvelé. Vďaka nim sa mi potvrdilo, že tento projekt má veľký potenciál a teraz je čas to dokázať aj v praxi.

3. Kde všade môžeme nájsť VIBE concept store? 

Aktuálne na vibestore.sk a vo VIVO! (Byvalý Polus) v Bratislave.

Zdroj: VIBE concept store

4. Plánujete, že by ste sa časom rozrástli aj do iných miest? Ak áno v akom meste by sme sa na VIBE concept store mohli prípadne tešiť?

V tomto momente sa snažíme stabilizovať aktuálnu predajňu a pomôcť značkám roztočiť cashflow, aby mohli ušiť viac tovaru. Ďalšie obchody budú závisieť aj od možností a samozrejme aj od ochoty našich partnerov. Bez nich sa jednoducho nepohneme. Celý projekt neberiem ako môj, ale ako spoločnú iniciatívu, ktorá na konci bude prínosom pre všetkych zúčastnených. V Bratislave by sme však ešte chceli otvoriť aspoň jeden takýto obchod.

5. Kto každý u vás môže predávať? Mohli by ste vymenovať niektoré zo značiek?

Každý, kto verí svojmu produktu a jeho produkt ma pridanú hodnotu. Módu neberieme len ako potlač trička. Aj keď to môže byť zaujimavé, nie je to ono. Nájdete u nás viac ako 30 značiek, medzi ktoré patria napríklad tikoki, Sussesbag, Rivica, Mamika, Láskovo či upcyklovaná móda Great Gierat. Každá značka má niečo do seba a nás teší, že vďaka tejto rozmanitosti si vo VIBE pride na svoje naozaj každý.

6. S akými zaujímavými výrobkami ste sa na vašej predajni stretli? 

Máme tam pár značiek, ktoré sú už ďalej a je vidieť, že o ich produkty je už teraz veľký záujem. Spoločné menovatele sú: kvalitné rôznorodé materiály, pekné strihy a široká ponuka.

7. Ako vlastne samotný predaj funguje?

Značka si vyberie regál prip. inú platformu (figuríny či prezentačné stoly), ktorú jej štandardne prenajmeme.

Zdroj: VIBE concept store

8. Myslíte si, že má na Slovensku podpora lokálnych značiek prípadne originálnych handmade kúskov zmysel? Predsa len popularita reťazcov a fast fashion značiek je stále pomerne vysoká.

Bez pochýb má. Našim cieľom nie je len podporovať lokálnych predajcov, ale aj edukovať širokú verejnosť o zmysle “pomalej” módy.  Aj práve pre to sme našu predajňu otvorili v obchodnom centre. Chceme sa stat silnou alternatívou voči fast fashion reťazcom.

9. Máte aj vy osobne doma niektorý z produktov VIBE concept store? 

Zatiaľ nemáme veľa pánskych kúskov, ale aj v tomto momente mám na sebe Merino tričko a je fakt super!

10. Pripravujete pre zákazníkov VIBE concept store aj nejaké novinky? Môžete niečo prezradiť? 

Eshop a mobilnú aplikáciu. To je na tento rok z plánov VIBE všetko.

Chceli by ste na záver našim čitateľom niečo odkázať?

Podporujte lokálny trh, vráti sa to nie len vám, ale aj našej spoločnosti a planéte. Slow fashion alebo aj pomalá móda nie je len pre úzku cieľovú skupinu. Niekto raz povedal: Nie som tak bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci, a dovolím si tvrdiť, že to platí aj pri slow fashion.

Facebook: Vibe concept store

Instagram: Vibe concept store

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať