DomovRozhovoryRozhovor kreatívne ponožky Ponsh.sk: Ľudia kedysi nechápali, prečo by si mali obuť...

Rozhovor kreatívne ponožky Ponsh.sk: Ľudia kedysi nechápali, prečo by si mali obuť divoké farebné ponožky

- Reklama -

Za nezávislou slovenskou značkou ponožiek Ponsh stoja traja kamaráti, bývalí študenti nitrianskeho gymnázia. Nápad vytvoriť originálne ponožky vznikol ešte v roku 2015, keď sa snažili vymyslieť originálny školský merch s príbehom, ktorý sa vypredal už za 20 minút. Vďaka jedinečnému dizajnu s príbehom v požadovanej kvalite si ich navyše na slovenskom trhu určite nepomýlite. V tomto rozhovore sa dozviete všetko o ich začiatkoch, výrobe aj čo chystajú chalani do budúcnosti. 

Zakladatelia Ponsh.sk, Zdroj: ponsh.sk
Ponožky Ponsh.sk, Zdroj: ponsh.sk

1. Projekt ste založili ešte na gymnáziu, čo bolo prvým spúšťačom pre vznik značky Ponsh?

Projekt Ponsh vzišiel z nápadu vytvoriť niečo originálne pre naše gymnázium. Vtedy sme sa zhodli, že ponožky by mohli byť pomerne zaujímavé – nie sú drahé, no dokážeme si ich nadizajnovať úplne podľa svojich predstáv. Tento nápad sa ujal a všetkých 150 párov sa predalo za jedinú prestávku. Vtedy sme si povedali, že to skúsime vo väčšom. Založili sme si e-shop, sociálne siete a začali sme s navrhovaním prvých dizajnov.

2. Čím sú vaše ponshky výnimočné?

Vždy sa snažíme tvoriť také dizajny, ktoré sa páčia nám a nášmu okoliu a zároveň nie sú tuctové. Keď sme predstavovali Ponshky Folklórky, nikto iný nepredával ponožky s ľudovým dizajnom a Folklórky zaznamenali obrovský úspech. Obdobne to bolo pri iných dizajnoch, napríklad s kolekciou Osobnosti Slovenska. Táto kolekcia bola zase technologicky najnáročnejšia – vytvoriť dôveryhodnú podobizeň Štefánika alebo Štúra na malej ponožke môže byť oveľa ťažšie, ako sa zdá. Pri tejto kolekcii sme strávili obrovské množstvo času dolaďovaním detailov, pretože aj posun jedného pixelu (stehu) na tvári urobí zo sebavedomého Jánošíka niekoho úplne iného.

3. Trh s dizajnovými ponožkami je stále viac a viac zahltený. Ako sa snažíte vytŕčať z radov konkurencie?

Dávame si záležať na kvalite našich ponožiek a samozrejme na samotných dizajnoch. Tiež sa snažíme vyjsť našim zákazníkom čo najviac v ústrety a v prípade špeciálnych požiadaviek, napríklad na balenie či doručenie, im vyhovieť.

4. Aký máte názor na fejkerov a kopírovačov dizajnov? Bojujete s tým nejako? 

S okatým kopírovaním dizajnov sme sa zatiaľ nestretli, avšak inšpiráciu ako takú sme určite dali nejednému konkurentovi. Tomuto sa, žiaľ, nedá vyhnúť, no aktívny boj s takýmto prístupom nevedieme.

Ľudové trojbalenie Ponsh.sk, Zdroj: ponsh.sk

5. Ako vyzerá samotný proces výroby? Čo všetko musíte “absolvovať”, aby boli ponshky na svete?

Najprv zbierame nápady, z ktorých vyberieme tie najlepšie a vytvoríme si náhľady dizajnov. Potom nasleduje tvorba dotazníka, ktorý rozpošleme našim známym a kamarátom. Podľa neho sa potom rozhodneme, ktoré dizajny posunieme do výroby a ktoré nie. Tie, ktoré nasledujú do výroby, potom prekreslíme do špeciálneho formátu, aby sme videli, ako bude ponožka vyzerať v realite. Nasleduje výroba vzorky, dolaďovanie dizajnu a farieb. Po výrobe a úprave vzorky sa pristupuje k výrobe vo veľkom, kedy ponožky ešte etiketujeme.

6. Robíte si sami úplne všetko alebo vám s výrobou niekto pomáha?

Väčšinu vecí sa snažíme mať vo vlastnej réžii. Niektoré dizajny sme outsourcovali (pozn. red. využiť externé zdroje) externými dizajnérmi v úzkej spolupráci. Rovnako napríklad s fotením nám pomáhajú naši známi.

Ponožky Štefánik Ponsh.sk, Zdroj: ponsh.sk

7. Vymyslieť výnimočný dizajn ponožiek nie je jednoduché, čím sa inšpirujete?

Inšpiráciu na Ponshky sa snažíme brať všade okolo nás. Ak nás zaujme nejaký vzor, skúsime ho prekresliť a vložiť na dizajn ponožky, na ktorý potom zbierame feedback. Napríklad spomínané Folklórky vznikli čistou náhodou, keď sme na internete zazreli ľudové stuhy do vlasov. Hneď sme ich prekreslili do “ponožkovej” formy a netrvalo dlho a nové Ponshky boli na svete. Pri návrhoch sa takisto snažíme spolupracovať s ďalšími mladými kreatívnymi ľuďmi, o ktorých na Slovensku rozhodne nie je núdza.

8. Považujete nejaký dizajn za úplné klišé a na ponshkách ho určite nikdy neuvidíme?

Klasické ponožkové vzory typu pásiky a guličky. To bola jedna z vecí, ktorú sme si stanovili od úplného začiatku a doteraz sa jej úspešne držíme. 🙂

9. Sú slováci konzervatívni a zostávajú pri jednoduchých vzoroch alebo si radi uletia? Aký typ vzorov je u nich najobľúbenejší? 

V čase, keď sme začínali, sme sa stretávali s neveriacim pohľadom od okolia. Veľa ľudí nechápalo, prečo by si mali chcieť obuť divoké farebné ponožky. Tento názor sa ale odvtedy výrazne zmenil. Dokonca máme pocit, že v súčasnosti je Slovensko taká ponožková veľmoc a minimálne, čo sa ponožiek týka, sa veľa ľudí nebojí farebných kombinácií. U nás sú veľmi v obľube ľudové vzory a kolekcia Osobnosti Slovenska.

Ľudovky Ponsh, Zdroj: ponsh.sk

10. Vaša najnovšia kolekcia sú Osobnosti Slovenska, prečo ste sa rozhodli práve pre toto?

Nápad vznikol úplne náhodne v hlave nášho kamaráta na jednej oslave. Nám to nedalo a prišlo nám to ako super nápad pripomenúť si spoločnú históriu. Tak sme sa pustili do návrhu dizajnov, ktorých bolo obrovské množstvo, práve kvôli technologickým obmedzeniam výroby ponožiek.

11. Ak by som si nevedela vybrať spomedzi vašich návrhov, viete mi navrhnúť napríklad aj personalizované ponshky? 

Určite áno, okrem ponožiek na e-shope vyrábame aj ponožky na mieru alebo ako ich my voláme – ponshky na mieru. Obľubujú ich najmä firmy, reklamné agentúry, ale aj rôzne organizácie, ktoré chcú ponožkami obdarovať svojich zákazníkov alebo zamestnancov. Personalizované ponshky sú cenovo dostupným a zároveň originálnym darčekom. Taktiež ponúkame aj výrobu vlastných etikiet alebo aj darčekových balení v rôznych dizajnoch a veľkostiach.

Web: www.ponsh.sk

Facebook: Ponsh.sk

Instagram: Ponsh.sk

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať