DomovRozhovoryRozhovor so zakladateľom konceptu KEKSE : Vyrábame zdravé sladkosti pre ľudí s...

Rozhovor so zakladateľom konceptu KEKSE : Vyrábame zdravé sladkosti pre ľudí s intoleranciou

- Reklama -

Projekt KEKSE predstavuje záchranné koleso pre všetkých, ktorí trpia rôznymi potravinovými intoleranciami a zároveň si veľmi radi zamaškrtia. Tieto ručne vyrábané jedinečné oblátky (nielen) pre každého, ako si značka sama hovorí, vznikli s cieľom dopriať zdravú sladkosť naozaj každému. V rozhovore sa tiež dozviete, ako sa KEKSE vyrábajú, kde ich zoženiete, ale aj to, či sú na pláne nové príchute a produkty.

Kekse, Zdroj: kekse.sk Fotografka: Mona Hurbanová

1. Vieme, že KEKSE sú hlavne pre ľudí s intoleranciou na niektoré potraviny. Je to aj váš problém, ktorý ste neskôr vyriešili výrobou Keksov? Vznikla takto myšlienka výroby keksov? 

Kekse vznikli na základe vlastnej skúsenosti. Trpím totiž intoleranciou na lepok, laktózu a mliečnu bielkovinu, cukor a aby toho nebolo málo, mám aj “učebnicovú” histamínovú intoleranciu. Začalo to celé asi pred 5 rokmi. Bývalo mi naozaj veľmi zle fyzicky, ale aj psychicky. Po nátlaku okolia som absolvoval obvodné a niekoľko desiatok odborných vyšetrení, na základe ktorých mi zistili veľmi silnú histamínovú intoleranciu. Dokonca som na klinike svojimi hodnotami vytvoril rekord v nameraných hodnotách.

Keďže som bývalý aktívny športovec, zvykol som jesť naozaj veľa, často a nezdravo. Aj preto po tých hrozných výsledkoch nastalo zúfalstvo. Zistil som, že nemôžem jesť takmer nič okrem ryže, zemiakov, bezlepkových cestovín a niektorých druhov ovocia a zeleniny. Veľmi dlho mi trvalo, kým som si postupným vyraďovaním potravín vytvoril ako-taký zoznam toho, čo jesť môžem. Keď som sa konečne nastavil na novú stravu zistil som, že mi chýba niečo mlsné pod zub. No z toho, čo ponúkal trh, som nemohol jesť absolútne nič. Všetko obsahovalo niečo, čo žiaľ do môjho okresaného jedálnička nepatrilo. Dá sa povedať, že to bol moment zrodu myšlienky KEKSOV, kedy mi napadlo vytvoriť takú sladkosť, ktorú budem môcť jesť a nebude mi po nej zle. Boli to presne dva roky experimentov v malej kuchyni nášho petržalského dvojizbáku. Hodiny a hodiny pokusov, váženia, mixovania, hľadania a testovania. A tak vznikli KEKSE. Kekse od Mineka. Som rád, že na základe vlastnej skúsenosti viem druhým dopriať sladkosť a najmä pre tých rovnako intolerantných, ako som ja sám.

2. Aké príchute vyrábate? 

Kekse sú v 3 príchutiach – kokosové, mandľové a mandľovo karobové.

Kokosové Kekse, Zdroj: kekse.sk Fotografka: Mona Hurbanová

3. Okrem týchto príchutí chystáte aj nejaké novinky? Či už špeciálne príchute alebo iných produktov?

Zatiaľ sú novinky a iné príchute iba myšlienkou, nakoľko sa venujeme naplno našim trom dostupným príchutiam. Určite to však máme v pláne.

4. Ako sa Kekse vlastne vyrábajú? Je tento proces zdĺhavý?

Kekse sú produktom, keby sme to nadnesene povedali – dvoch rúk. Sme handmade výroba, nedisponujeme výrobnými linkami. Na našich produktoch je skutočne viditeľný handmade rukopis, napr. keď chytíte 2 kusy a porovnáte si ich, môžu sa líšiť. Nikdy nebudú dva rovnaké, ale gramážou nikoho neukracujeme. Základom našich KEKSov sú ich “bohaté” plnky, ktoré pripravujeme dôsledným vážením a následným mixovaním potrebných surovín. Nasleduje ručné plnenie oblátok, ich krájanie a balenie. Proces môžeme označiť za zdĺhavý ale milujeme ho. KEKSE vyrábame skutočne s láskou a presvedčením, že je to správne a že chceme pomáhať a dožičiť ľuďom zdravé „mlsky“.

Kekse, Zdroj: kekse.sk Fotografka: Mona Hurbanová
Kekse, Zdroj: kekse.sk Fotografka: Mona Hurbanová

5. Váš produkt je čisto prírodný, čo znamená, že tam asi nepridávate konzervanty. Ako dlho teda vydržia Kekse čerstvé?

Áno, Kekse neobsahujú arómy, farbivá ani pridávané konzervanty. Aktuálne je ich spotreba do 3 mesiacov od dátumu výroby.

6. Do Keksov pridávate miesto cukru med. Nepremýšľali ste nad alternatívou bez medu pre tých, ktorí sú naňho alergickí?

Premýšľať sme premýšľali, ale nedokážeme vyhovieť úplne všetkým ľuďom alergickým na potraviny. Jeden je alergický na kvetový med, iný by bol zase na tú náhradu, ktorú by sme použili, či už agáve sirup, lesný med, atď. Kvetový med sme vybrali kvôli jeho konzistencii, a preto, že je vhodný pre veľkú skupinu ľudí ako najlepšia možná alternatíva.

7. Kde všade si už Kekse môžeme kúpiť?

KEKSE už sú dostupné aj v kamenných predajniach a to v BIO obchodíkoch v Dubnici nad Váhom, Trnave, Bratislave, Partizánskom, Noveh Dubnici, Liptovskom Mikuláši, Humennom a Michalovciach. A postupne veríme, že tých miest, kde si nás ľudia budú môcť kúpiť, bude len pribúdať.

8. Niektoré prevádzky musia byť teraz zatvorené. Ovplyvnila v niečom vašu výrobu táto situácia?

Pandémia ako taká nás ovplyvnila ešte v októbri 2020. Jeden z dodávateľov hlavnej suroviny skončil jej výrobu práve kvôli pandémii. A my sme niekoľko mesiacov nevedeli nájsť vhodnú alternatívu. Tým pádom bola aj naša výroba prerušená.

9. Ako na ne reagujú ľudia? Stretli ste už aj s negatívnymi recenziami?

Reakcie ľudí nás od začiatku veľmi milo prekvapujú. Najväčším zadosťučinením je pre nás to, keď nám ľudia napíšu sami od seba, že sú Kekse skvelé, chutné a že ďakujú za takúto možnosť, lebo im skutočne nespôsobujú tráviace problémy. Trošku metaforicky je to vážne taký pocit, akoby ste niekomu lekársky pomohli. Čiže medzi našich najčastejších zákazníkov patria ľudia s rôznymi alergiami na potraviny a histaminíci. No máme však veľa zákazníkov, ktorí si zo zdravotného hľadiska môžu dopriať čokoľvek, čo nájdu na trhu, ale aj tak im naše Kekse chutia.

Kekse, Zdroj: kekse.sk Fotografka: Mona Hurbanová

10. Ktoré Kekse sú medzi zákazníkmi najobľúbenejšie?

Pokiaľ nerátame “krabičkové” varianty KEKSOV, čo sú 8 ks BOX, 16 ks BOX a 32 ks BOX a zoberieme to len z pohľadu príchute, tak zatiaľ pozorujeme pomerne vyrovnané pomery medzi všetkými 3 príchuťami (kokosové, mandľové, mandľovo karobové). 

11. A čo vy? Máte nejakého favorita?

V čase, keď KEKSE ešte len vznikali a skúšal som ich každý deň, tak boli mojím favoritom mandľovo-karobové.

12. Aká budúcnosť čaká značku Kekse? Chceli by ste napríklad preraziť aj v zahraničí?

Veríme v ružovú budúcnosť, ale samozrejme treba zostať pri zemi. Otázka zahraničného trhu je pre nás otvorená, časom by sme určite chceli byť bližšie k ľuďom aj za hranicami Slovenska.

Web: www.kekse.sk

Facebook: KEKSE

Instagram: kekse_official

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať