DomovRozhovoryRozhovor Excellentink Tattoo Martin Jankura: Ku každému tetovaniu pristupujem osobito, pretože chcem,...

Rozhovor Excellentink Tattoo Martin Jankura: Ku každému tetovaniu pristupujem osobito, pretože chcem, aby mal klient vlastné umelecké dielo

- Reklama -

Martin Jankura je šikovný mladý tatér, ktorý pôsobí v Košiciach vo vlastnom tetovacom salóne Excellentink Tattoo. Prvé tetovanie paradoxne nerobil sebe, ale kamarátovi. Od tohto momentu prešlo pár rokov a Martin je dnes vyhľadávaným umelcom, ktorý má na konte množstvo spokojných klientov. V tomto období má pre vás Martin v Excellentink Tattoo navyše veľmi zaujímavú vianočnú akciu, spätú s adventným kalendárom. Po prečítaní rozhovoru možno prehodnotíte svoj názor na tetovanie a jedno buď sebe alebo svojim blízkym zadovážite aj pod stromček.

Zdroj: Excellentink Tattoo

1. Spomínate si ešte kedy a komu ste urobili svoje prvé tetovanie? Čo vás doviedlo k tomu začať sa venovať tatérstvu?

Prvé tetovanie som robil svojmu najlepšiemu kamarátovi. Klasika, keď tatér začína tetovať začne na sebe a potom na svojom kamarátovi. V mojom prípade to bolo naopak. Najprv kamarát, potom ja. Keď som začínal veľa možnosti vzdelávania v tejto oblasti nebolo k dispozícií. Aj preto som sa rozhodol, že na základe mojich skúseností v oblasti tetovania, ktoré som nadobudol po niekoľkých rokoch spustím od nového roka v mojom štúdiu workshopy pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Aby ušetrili zdravú kožu kamarátom, poprípade sebe a prišli sa k nám pozrieť, ako sa to robí.

Keď sa na to pozriem späť v čase, k tetovaniu som prišiel tak, že som sa venoval technike vypaľovaniu na drevo. Spočiatku to boli obrazy a neskôr som to aplikoval aj na nábytok – potetovaný nábytok. Využíval som motívy zo súčasnej pop kultúry a street artu. A vtedy prišla myšlienka, že by som začal dekorovať aj ľudí a nie len nábytok.

2. V Košiciach ste si otvorili vlastný tetovací salón Excellentink Tattoo. Ako dlho už fungujete a čo tomu predchádzalo? Vedeli by ste nám aj predstaviť jednotlivých členov tímu?

Excellentink Tattoo štúdio o chvíľku oslávi svoje ročné fungovanie, čomu sa osobne veľmi teším. Je to moje druhé dieťa a som nesmierne šťastný, že sa mu tak náramne darí. Úprimne, šiel som do toho s malou dušičkou a veľkou pokorou. Nakoniec to vystrelilo skvele. Chcel som sa v živote posunúť a nestagnovať. Ak máš sen, choď za ním, pretože on za tebou nepríde. Moja dlhoročná kamarátka Ema ma veľmi podporovala, spolu s mojou ženou. Tlačili ma dopredu a dávali mi veľkú odvahu.

Ema v mojom tíme robí od začiatku. Spravuje moje osobné, ale aj pracovné sociálne siete. Ema je skrátka manažér mňa a môjho tímu. Bez jej pomoci, by som určite tak rýchlo nenapredoval.

Ako druhého člena tímu som po čase nabral Sebastiána. Je to začínajúci tatér, mladý chalan, no s veľkým talentom. Potrebuje usmerniť a čo to ešte pochopiť a som rád, že si ako svojho učiteľa vybral práve mňa.

Už prvotná myšlienka zakladania štúdia bola, že to nebude len o tetovaní. Chcel som, aby štúdio oslovilo čo najviac ľudí. Takže ďalšia možnosť seba skrášlenia boli piercingy. A tento skvelý tým dotvára naša Viky, ktorá na vysokej úrovní poradí s vhodným výberom piercingu a konečnou starostlivosťou oň. Do svojho tímu však stále hľadám nových ľudí a najradšej by som dal priestor každému.

Tím Excellentink Tattoo zľava Sebastián, Viky, Ema, Martin Zdroj: Excellentink Tattoo
Zdroj: Excellentink Tattoo

3. Aké tetovania robíte resp. čo vás najviac baví tetovať? Aká je čakacia doba vo vašom salóne?

Tie čo majú príbeh. Za každým jedným tetovaním stojí príbeh klienta. Na začiatku komunikácie s klientom je vždy otázka, čo chce a prečo to chce. Nerád tetujem niečo, čo klient len niekde videl a páčilo sa mu to. A čakacia doba? Ťažko povedať, je to veľmi rôznorodé. Niekto čaká na termín mesiac, niekto aj rok. Veľa záleží od toho, ako ma kopne múza a keďže ku každému tetovaniu pristupujem osobito chcem, aby mal klient svoje vlastné umelecké dielo. Viete, bolo by jednoduché stiahnuť niečo z netu a prezentovať to ako môj návrh. Ale ja sa touto cestou uberať nikdy nebudem. Nie je to profesionálne a chcem, aby sa ku mne klienti vždy spokojne vracali.

4. Uprednostňujete ak máte zo strany zákazníka na návrh tetovania voľnú ruku alebo ak radšej príde s presnou predstavou?

Samozrejme, že každý tatér má rád, keď ma voľnú ruku a môže sa kreatívne vyžiť. Ani v mojom prípade to nie je inak. Ako bolo už spomenuté, mám rád tetovanie s nejakým príbehom. Treba si uvedomiť, že tetovanie je po väčšine na celý život, tak nech tam nie je somarina, ale krásna spomienka, ktorú si nosíte pri sebe celý život. Vždy do každého tetovania vložím svoj rukopis.

5. Čo si u vás dávajú zákazníci vytetovať najčastejšie? 

Momentálne letia zvieracie a prírodné motívy.

6. Dostali ste už od zákazníka aj požiadavku, ktorá vás zaskočila pozitívne alebo negatívne? Mal nejaký váš zákazník so svojim tetovaním spätý silný príbeh, ktorý si pamätáte doteraz?

Negatívne? Ani nie. Stále sa s klientom vieme dohodnúť tak, aby obe strany boli spokojné. Určite by som spomenul, čo najvtipnejšie som tetoval. Jedna klientka chcela vytetovať kontrolku motora. Stále v jej aute svietila kontrolka motora a čuduj sa svetu, auto stále jazdilo. Tak sa rozhodla, že tá kontrolka je s ňou skrátka prepojená a spätá. Ako som už vravel, za každým tetovaním je príbeh. Toto bol taký vtipný príbeh. Ale má za sebou pár tetovaní, ktorý taký vtipný príbeh nemajú, ale sú emotívné a silné.

Napríklad mám jeden príbeh, v ktorom je tetovanie pre mňa veľmi silné a srdcu blízke. Nielen kvôli tomu, že to bolo prvé tetovanie, ktoré som robil vo svojom novom štúdiu. Hlavne je to tetovanie, ktoré má v sebe jeden silný príbeh, ale aj hlboký odkaz pre nás všetkých. Keď som sa opýtal klientky, prečo si chce dať vytetovať pravé toto, povedala: „Ak by sa ma niekto opýtal, čo je v živote najdôležitejšie, s istotou odpoviem – zdravie, láska, podpora a pomoc.“ Ja som to svoje zdravie už raz na pár minút stratila. Nebyť pomoci odborníkov, lásky mojej svorky (vlk) a podpory z okolia, dnes tu s istotou nie som. Teraz som však vďačná, silnejšia a pripravená pomôcť komukoľvek, pretože viem, čo slovo pomoc znamená. A ako vraví Arthur Schopenhauer – „Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím.“ Buďte vďační za svoje zdravie, pomáhajte, podporujte a rozdávajte lásku, pretože to je skutočne najdôležitejšie.

Ešte by som spomenul jedno výnimočné tetovanie. Pre mňa v mojom ponímaní je výnimočné preto, lebo si človek uvedomuje, čo je pre život dôležité. Sú to včely, ktoré by bez včelára len veľmi ťažko prežili. Med sa berie preto, aby mal včelár šancu starať sa o včely dlhodobo. Bola to spomienka na dedka včelára a jeho remeslo, ktoré je nádherné, ale veľmi náročné. Tých tetovaní s príbehom je veľmi veľa a ja som za ne veľmi rád.

Zdroj: Martin Jankura
Zdroj: Martin Jankura
Zdroj: Martin Jankura

7. Kedy je podľa vás vhodný čas na prvé tetovanie? Máte vo svojom salóne stanovený minimálny vek, pod ktorý zákazníka nepotetujete?

Keď ma klient jasno, že naozaj to tetovanie chce a hlavne vie, čo chce. Podľa mňa človek, ktorý niekde vidí nejaké tetovanie a chce ho na základe toho, že sa mu páči, nie je pripravený. Z vlastných skúseností viem, že časom ľudí to tetovanie omrzí. Netetujem mládež pod 18 rokov. Výnimkou sú iba tí, ktorí majú písomný súhlas od rodičov. Osobne sa však snažím vyhýbať takým tetovaniam. Tie decká skrátka ešte nevedia, čo chcú.

8. Mnoho ľudí má aj dnes proti tetovaniu predsudky a sú názoru, že tetovanie si dávajú iba väzni, cirkusanti alebo futbalisti. Občas sa stáva, že je tetovanie problémom aj v práci. Aký máte názor na tento stereotyp?

Tu by som povedal – koľko ľudí, toľko chutí. Podľa mňa pani v banke, ktorá je celá potetovaná je určite rovnako fundovaná ako pani, ktorá nemá žiadne tetovanie. Je to každého osobná vec a verím, že začíname žiť v dobe, kedy už konečne prestaneme škatuľkovať ľudí.

9. Kam sa podľa vás uberá budúcnosť tetovania? Vidíte rozdiel v tom čo sa tetovalo keď ste začínali a čo sa tetuje dnes?

Samozrejme. Za posledných pár rokov sa to nesmierne zmenilo. Hlavne, čo sa týka príslušenstva (strojčeky, farby, pod.) a vybavenia štúdia. Máme možnosť spoznať mnoho šikovných tatérov a ich vlastný rukopis či štýl, akým tvoria. Niekedy sa vyberali motívy z katalógov, poprípade zo vzorkovníka. Uberá sa to všetko skvelým smerom. A hlavne si treba uvedomiť, že tetovanie je droga. Dáš si jedno a na ďalší deň rozmýšľaš, ako bude vyzerať to druhé prípadne na aké miesto si ho dáš.

Zdroj: Martin Jankura

10. Väčšina tatérov je potetovaná na viditeľných miestach. Vy tak trochu búrate túto predstavu. Prečo je to tak? Neláka vás tento spôsob self-prezentácie?

Pretože nerád idem s davom! Ale nie, reálne nemám na to čas. A vlastne ani neviem, čo by som chcel. Pár tetovaní mám, to sú tie spomínané prvé pokusy, ktoré by bolo treba prerobiť. Teraz mi ide hlavou myšlienka, že by som sa nechal potetovať u mojej ženy. Ešte netetovala ani raz a aj dcérka, ktorá má 4 roky začína vytvárať pekné kresby, ale ešte som ju nezlomil na to, aby si vyskúšala strojček. 

11. Pred pár dňami ste dokončili charitatívnu zbierku, v ktorej sa dražili vaše návrhy s finančným výťažkom pre dievčatko Kamilku. Viete nám prezradiť viac detailov? Riešite podobné iniciatívy pravidelne alebo to bola skôr výnimka?

Kamilkinu mamku Lenku poznám od vysokej školy. V auguste 2018 Kamilka ochorela a upadla do kómy. Diagnóza bola akútna hemorogická encefalitída, s nálezom na celom mozgu. Po dvoch týždňoch sa prebrala, no pretrvával apalický syndróm s celkovou paralýzou. Nehýbala sa a nerozprávala celých 70 dní. Kamilka má spastickú kvadruparézu, s prevahou na ľavých končatinách. Dnes rozpráva a s pomocou prejde niekoľko krokov. A keďže osud Kamilky mi nebol a nie je ukradnutý, rozhodol som sa im takto pomôcť. Ja som mal kreatívne návrhy do dražby a manažérka Ema to celé manažovala. Oslovovala rôznych ľudí, ktorí nám pomáhali túto dražbu šíriť k širokej verejnosti. Za čo im nesmierne zo srdca ďakujem! Bez ich pomoci by sme to nedali. Vydražili sme pre Kamilku neuveriteľných 1100 €. Ešte raz vám aj touto cestou zo srdca ĎAKUJEME. Určite do budúcna plánujeme aj naďalej pomáhať. Ľudia ukázali svoju krásnu vlastnosť a nás to povzbudilo do ďalších podobných projektov.

12. Blížia sa Vianoce a aj medzi našimi čitateľmi by sa mohli nájsť záujemcovia o tetovanie z dielne Excellentink Tattoo. Máte v predaji napríklad voucher, ktorý by mohol niekoho potešiť pod stromčekom?

Áno voucher na tetovanie v predaji máme. Veď určite viac poteší taký voucher na originálne tetovanie ako ponožky. Podarilo sa nám tiež tieto dni spustiť vianočný advent na našom Instagrame Excellentink_tattoo, kde každý deň až do Vianoc postupne odhaľujeme nové tetovania. Cena za tetovanie je 50 eur a zahŕňa to návrh spolu s tetovaním, tak ak by ste mali záujem, sledujte aj to. Šťastné a veselé Vianoce prajeme v mene štúdia Excellentink Tattoo všetkým čitateľom.

Web: martinjankura.tattoo

Facebook: Excellentink_tattoo

Instagram: Excellentink_tattoo

Instagram: Martin Jankura

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať