DomovCestovanieYellowstonský národný park. Prečo je tak populárny?

Yellowstonský národný park. Prečo je tak populárny?

- Reklama -

V národnom parku Yellowstone sa nachádzajú svetové divy! Tento národný park je skutočne zázrakom. Yellowstone ponúka skutočne jedinečné zážitky, ako sú veľkolepé turistické chodníky, krásne výhľady, Old Faithful a gejzíry, ktoré strieľajú vodu 100 metrov do vzduchu. Pri návšteve Yellowstone sa dostanete ako keby do úplne iného sveta! V tomto článku zistíte prečo to tak je.

Základné informácie

Keď sa prví návštevníci Yellowstonu snažili nahlásiť, čo videli, časopisy odpovedali: „Ďakujem, ale netlačíme fikciu.“ Plný farebnými horúcimi prameňmi, bahnami a úchvatnými vodopádmi, tento park spôsobil to, že ľudia neverili, že je reálny. Na Zemi nie je nič podobné ako Yellowstone – a nájde sa tu niečo pre každého: od detí až po starých rodičov.

Národný park Yellowstone bol založený v roku 1872 a nachádza sa predovšetkým vo Wyomingu. Dodnes je Yellowstone jedným z najobľúbenejších národných parkov v krajine s miliónmi návštevníkov ročne. Yellowstone zaberá takmer 3 500 km a rozprestiera sa do častí Montany a Idaho, čo z neho robí jeden z najväčších národných parkov v USA.

zdroj: (Photo: pabst_ell/iStock)

Yellowstonský národný park sa nachádza na vrchole spiacej sopky a je domovom viacerých gejzírov a horúcich prameňov. Zázraky oplývajú týmto skutočne jedinečným národným parkom. Od miest ako Yellowstone Grand Kaňon tu môžete nájsť aj voľne žijúce zvieratá, ako je najväčšie americké stádo byvolov, medveďov grizzly a vlkov.

Približne 50 percent svetových hydro-termálnych prvkov sa nachádza v národnom parku Yellowstone. Kvôli tomuto pôda vyzerá ako oheň. Najslávnejší zo všetkých gejzírov je Old Faithful, jeden z najpopulárnejších a uznávaných prírodných zázrakov v Spojených štátoch.

Zver a rastlinstvo

Národný park Yellowstone má okrem svojich početných geologických funkcií aj bohatú prírodu. Yellowstone je domovom najstaršieho a najväčšieho stáda bizónov v Spojených štátoch, spolu s vlkmi, losmi a medveďmi grizzly. Divoká zver je obrovským lákadlom pre fotografov, ktorí navštevujú park, aby zachytili zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Rybári cestujú do Yellowstonu, kde majú možnosť uloviť veľmi vyhľadávaného domorodého pstruha potočného, ​​ako aj iné druhy pstruhov.

zdroj: Getty Images

Podľa služby National Park Service je Yellowstone jediným miestom v Spojených štátoch amerických, kde sa bizón nepretržite potuloval už od praveku. Stádo v parku sa na konci 19. storočia zmenšilo na iba 23 zvierat, keď prečnievanie pomohlo priviesť bizóna na pokraj vyhynutia, ale obyvateľstvo sa neskôr vďaka efektívnejšiemu správcovstvu a ochrane spamätalo. Zhruba 5 500 bizónov, ktorí dnes žijú v Yellowstone, predstavujú najväčšie a najstaršie stádo voľne žijúcich zvierat v štáte.

Gejzír Old Faithful

Žiadny zo všetkých gejzírov Yellowstonu nie je ikonickejší ako „Old Faithful“, ktorý je schopný vytlačiť vodu do vzduchu 180 stôp.

zdroj: SunChan/ Getty Images

Gejzír prvýkrát získal svoje meno v roku 1870, keď skupina začiatočníkov zistila, že voda vybuchuje zhruba raz za 60 minút. Realizátori skorého parku dokonca propagovali Old Faithful ako „gejzír, ktorý vybuchuje každú hodinu“. Kvôli desaťročiam zemetrasení – vrátane jedného v roku 1959, pri ktorom namerali 7,5 v Richterovej mierke – sa zmenila sieť podzemných puklín a spôsobili spomalenie výbuchov. V dnešnej dobe má gejzír často prestávky, až do 90 minút medzi erupciami.

Supervulkán

Prvé správy o gejzíroch a horúcich prameňoch Yellowstone boli často prepustené ako pohraničné legendy, vedci však vedia, že sú výsledkom „supervolkána“ umiestneného pod parkom. Yellowstone Caldera je označenie pre najväčšiu sopečnú sústavu Severnej Ameriky.  Súčasná podoba kaldery vznikla kataklyzmickou erupciou pred 640 000 rokmi, ktorá vymrštila 1 000 km kubických prachu, skál a iného sopečného materiálu. Tento výbuch bol tisíckrát silnejší než výbuch sopky Sv. Heleny v roku 1980. Výsledkom tejto explózie bol 85 x 45 km široký a kilometer hlboký kráter. 

Systém je stále považovaný za aktívny a obsahuje rezervoár magmy dostatočne veľký na to, aby niekoľkokrát naplnil Grand Canyon. Vedci sa obávajú potencionálnej erupcie, ku ktorej by aj mohlo dôjsť v blízkej dobe, pretože naposledy sopka vybuchla 640 000 rokov v minulosti. Tento výbuch by dokázal ponechať celý kontinent Ameriky zasypaný v popole.

ZDROJE:

https://www.nationalparks.org/explore-parks/yellowstone-national-park

https://www.history.com/news/10-things-you-may-not-know-about-yellowstone-national-park

https://sk.wikipedia.org/wiki/Yellowstonsk%C3%BD_n%C3%A1rodn%C3%BD_park

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať