DomovTelo a myseľZelený čaj VS Káva: Čo je lepšie pre vaše zdravie?

Zelený čaj VS Káva: Čo je lepšie pre vaše zdravie?

- Reklama -

Ako dlho začínate svoj deň vypitím šálky kávy? Možno už však kofeín nefunguje tak, ako kedysi – alebo je v dnešnej dobe skutočne príliš silný. Nie je prekvapením, že zelený čaj vyzerá každý týždeň chutnejšie. Existuje však medzi týmito nápojmi taký veľký rozdiel, najmä po zdravotnej stránke? Vyzvali sme doktorku Felíciu Stolerovú, DCN, registrovanú dietológičku a výživovú poradkyňu, aby raz a navždy urovnala diskusiu o zelenom čaji a káve.

Zelený čaj vs. káva: Čo je lepšie piť každý deň?

„Oba sa veľmi líšia, pokiaľ ide o štruktúru, flavonoidy a antioxidanty,“ hovorí Stolerová. Hlavnou výhradou pre oba nápoje je skutočne ich obsah kofeínu – a to, ako na to vaše telo osobne reaguje.

Napríklad, ak nemáte žiadne vedľajšie účinky spojené s konzumáciou kofeínu, ale máte kyslý reflux, zelený čaj by pre vás mohol byť lepšou voľbou. Ak chuť zeleného čaju doslova neznášate, ale káva vás znervózňuje, je bezpečné držať sa kávy, ale použiť zmes bez kofeínu a bežnej usadeniny.

Oba nápoje sú v poriadku, ak sa pijú pravidelne – stačí si len vybrať, čo je najlepšie pre vaše telo a potreby.

unsplash.com

Obsah kofeínu

Kofeín je najbežnejšie konzumovanou stimulačnou drogou na svete a prirodzene sa nachádza v káve a čaji. Káva a čaj sú v skutočnosti často najdôležitejšími zdrojmi kofeínu v strave človeka.

Káva však poskytuje viac ako trojnásobné množstvo kofeínu ako zelený čaj. 8-uncová (240 ml) porcia kávy poskytuje 96 mg kofeínu, zatiaľ čo rovnaké množstvo zeleného čaju poskytuje 29 mg kofeínu.

Podľa výskumov sa príjem 400 mg kofeínu denne považuje za bezpečný pre dospelých. Odporúčaná hranica však klesá na 100 mg denne pre dospievajúcich a 2,5 mg / kg denne pre deti.

Kofeín je jednou z najviac študovaných látok kvôli mnohým priaznivým účinkom na zdravie. Tie obsahujú:

  • zvýšené energetické hladiny,
  • bdelosť,
  • pozornosť,
  • znížená duševná a fyzická únava,
  • rýchle časy reakcie a vyššia presnosť,
  • vylepšený výkon pri cvičení,
  • vylepšená pamäť a nálada.

Dôkazy tiež naznačujú, že kofeín má ochranné účinky na zdravie mozgu a znižuje riziko demencie a iných degeneratívnych chorôb. Niektoré štúdie dokonca spájali príjem kofeínu so zníženým rizikom vzniku cukrovky 2. typu. Výskum prepojenia kofeínu a cukrovky sa však zdá byť nejednoznačný a ďalšie dôkazy naznačujú, že môže skutočne zvýšiť hladinu cukru v krvi. Vedci musia vykonať ďalší výskum potenciálnych účinkov kofeínu.

Zdravotné výhody

unsplash.com

Zelený čaj a káva majú spoločné viacnásobné zdravotné prínosy vrátane ich vysokého antioxidačného obsahu a účinkov na chudnutie.

Skvelé antioxidačné zdroje

Voľné radikály hrajú vo vašom tele početné úlohy. Avšak v nadmernom množstve vedú k oxidačnému stresu. Oxidačný stres je škodlivý proces, ktorý môže nepriaznivo ovplyvniť vaše zdravie tým, že spôsobí choroby a urýchli proces starnutia. Našťastie je káva a zelený čaj nabitý antioxidantmi – zlúčeninami s priaznivými účinkami proti oxidačnému stresu. Oba nápoje sú obzvlášť bohaté na skupinu antioxidantov nazývaných polyfenoly.

V obidvoch nápojoch sú tieto antioxidanty zodpovedné za mnohé z ich výhod a chutí. Epigallocatechin gallát (EGCG) a kyselina chlorogénová (CGA) sú najrozšírenejšími polyfenolmi v zelenom čaji a káve. Štúdie v skúmavkách, na zvieratách a ľuďoch naznačujú, že môžu mať silné protirakovinové účinky. Napríklad EGCG môže brániť rastu a šíreniu nádoru a môže viesť k smrti nádorových buniek.

Účinky na chudnutie

CGA kávy a EGCG zeleného čaju spolu s kofeínom poskytujú obom nápojom vlastnosti pri chudnutí. Štúdie na zvieratách ukazujú, že CGA môže znižovať hladinu inzulínu, cholesterolu v krvi a triglyceridov v krvi. Môže tiež znížiť hladinu leptínu – hormónu regulujúceho hlad – vedúceho k zníženiu hmotnosti a viscerálneho tuku.

Viscerálny tuk je tuk uložený vo vnútri brucha okolo orgánov. Je to spojené so zvýšeným rizikom srdcových chorôb a cukrovky. Štúdie na zvieratách podobne ukazujú, že EGCG tiež vedie k zníženiu hmotnosti a zníženiu viscerálneho tuku podporou odbúravania tukov. Pomáha tiež podporovať rast prospešných baktérií v črevách, ktoré pomáhajú spaľovať tuky a zlepšujú citlivosť na inzulín, okrem iných priaznivých účinkov.

Ďalej štúdie zistili, že kofeín súvisí s chudnutím. Zdá sa, že:

  • znižujú hlad
  • zvyšujú spaľovanie kalórií
  • aktivujú typ tuku nazývaného hnedé tukové tkanivo (BAT), ktorého množstvo klesá s pribúdajúcim vekom

Ktorý je lepší?

unsplash.com

Zelený čaj a káva sú bezpečné nápoje, ktoré vám poskytujú výhody kofeínu a antioxidantov. Oboje sú tiež spojené so zníženým rizikom určitých chorôb. Ľudia s úzkosťou, nespavosťou a panickými poruchami by však mali zvážiť výber zeleného čaju pred kávou kvôli jeho nižšiemu obsahu kofeínu a pretože obsahuje L-theanín – aminokyselinu, ktorá podporuje stav pokojnej bdelosti.

Vyšší obsah kofeínu v káve môže ľahšie viesť k závislosti na kofeíne v porovnaní so závislosťou od zeleného čaju. Na druhej strane by káva bola vhodnejšou voľbou, ak hľadáte zvýšenú bdelosť alebo vylepšený fyzický výkon. Určenie, ktorý nápoj je lepší, nakoniec závisí od vašich konkrétnych potrieb.

ZDROJE:

https://www.healthline.com/nutrition/green-tea-vs-coffee#which-is-better

https://www.purewow.com/food/green-tea-vs-coffee

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať