DomovTelo a myseľ5 krokov ako sa z vás stane ranné vtáča

5 krokov ako sa z vás stane ranné vtáča

- Reklama -

Zdá sa vám ťažké vstávať každé ráno s východom slnka a dokonca aj keď je víkend? V tom prípade ste s najväčšou pravdepodobnosťou nočná sova. Našťastie aj pre vás existujú spôsoby ako na tom zapracovať a trénovať tak, aby sa z vás časom stal ranný človek. Čítajte ďalej a objavte 5 krokov ako sa môžete stať ranným človekom, ktorým ste vždy chceli byť.

Mladá slečna, Zdroj: unsplash.com
Budík, Zdroj: unsplash.com

Zmeňte svoje nočné návyky

Nočné sovy majú svoje vlastné zvyky, ktoré sa točia okolo ich metabolizmu a návykov chodiť spať neskoro v noci. Aktivnejší sú neskoro večer a nemajú problém pracovať, športovať či ísť von s priateľmi v hodinách, kedy bežní ľudia už dávno spia.

Ak naozaj chcete byť ranným človekom, musíte začať akceptovať to, že pár vecí sa bude musieť zmeniť. Na čo konkrétne narážame sú vaše nočné návyky. Dajte si predsavzatie, že pôjdete skôr spať a skutočne sa pripravte na spánok rutinou, ktorá vám pomôže skončiť so životom v noci. Zatiahnite závesy. Dajte si večer bez mobilu. Namiesto seriálu v telke si radšej prečítajte knihu, aby sa unavili aj vaše oči. V momente keď bude na hodinkách 22:00 alebo najneskôr 22:30 zhasnite v spálni svetlá. Trénujte tak, aby vaše telo samo rozpoznalo, že je jeho čas ísť spať.

Posteľ, Zdroj: unsplash.com

Prestavte si budík

Ak sa zvyčajne budíte okolo 7:00 ráno, aby ste odišli z domu do práce o 8:00, nastavte si budík o hodinu skôr. Takže namiesto 7:00 na 6:00. Aj keď je to spočiatku boj, vaše telo sa časom upraví a zvykne si na tento posun. Čoskoro nebudete potrebovať budík, aby ste sa ráno zobudili a budete vstávať bez neho a dokonca svieži ako rybička!

Okamžite vstaňte z postele

Ideálne by ste 15 minút po prebudení už mali byť vonku z postele a fungovať. Je za tým samozrejme veda. Keď je vaša sietnica vystavená slnečnému žiareniu, vaše telo okamžite zastaví produkciu melatonínu. Čo je to, pýtate sa? Je to ten hormón, vďaka ktorému sa cítite ospalí. Choďte teda čo najskôr po prebudení za slniečkom.

Východ slnka, Zdroj: unsplash.com

Tma je váš najlepší priateľ

Teraz keď viete, že slnečné svetlo môže presvedčiť váš mozog, aby prestal produkovať melatonín, máte priateľa s názvom tma, ktorý ma na starosti presne opačný efekt. Vytiahnite televíziu zo spálne. Vypnite počítač aj váš mobilný telefón. Investujte do masky na oči, ktorá vám pomôže zaspať. Namiesto televízie či mobilu zvoľte aromaterapiu alebo upokojujúcu hudbu, ktorá vám pomôže relaxovať. Nech už je váš postup akýkoľvek, obklopte sa úplnou tmou, aby ste mohli rýchlejšie zaspať.

Vynachajte cukor a kofeín

Ráno si samozrejme kávičku dajte, no je potrebné celkovo obmedziť príjem kofeínu po zvyšok dňa. Po 15:00 by ste už nemali príjmať do tela žiaden kofeín, cukor a ani alkohol. Ďalšou vecou, ​​ktorú môžete urobiť je vyskúšať jógu. Stres vás môže prinútiť mať nepokojný spánok a nie je nič lepšie ako dostať ho zo seba von meditačnou jógou. Odstránenie stresu pripraví vaše telo na spánok a na druhý deň vám poskytne lepší štart do nového dňa!

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/how-to-become-a-morning-person#change-chronotype

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať