DomovBusiness5 tipov ako byť finančne nezávislou ženou

5 tipov ako byť finančne nezávislou ženou

- Reklama -

Byť finančne nezávislým sa v generácii mileniálov stalo nevyhnutnosťou. Môže ísť o absolútnu zodpovednosť za svoj vlastný život, schopnosť zarobiť sám na seba, robiť vlastné rozhodnutia, čeliť novým výzvam a v neposlednom rade mať finančnú rezervu.

O čosi náročnejšie to však stále majú ženy. Ak vám už niekedy napadla otázka – “Ako sa teda môžem stať finančne nezávislou?” – je tento článok ako stvorený práve pre vás. Na lepšie časy pre nežnejšie pohlavie svitá aj napríklad v Indii, kde rastie ich pracovná sila a postupne sa stávajú nezávislými od mužov aj finančne. 

Pozrite sa na päť tipov, ako podporiť svoju finančnú nezávislosť:

PLÁNUJTE SVOJE CIELE

Pripraviť sa na dosahovanie cieľov môže byť skutočne náročné a mätúce, no keď sa dostanete do bodu, že sa s touto novou situáciou stotožníte, bude pre vás oveľa jednoduchšie ich skutočne dosiahnuť a navyše bez finančného stresu. Je rovnako dôležité rozlišovať medzi krátkodobými a dlhodobými cieľmi.

Napríklad hradenie vzdelania dieťaťa možno považovať za dlhodobý cieľ, no v prípade kúpy auta ide o cieľ krátkodobý.

NAUČTE SA ŠETRIŤ A INVESTOVAŤ

Investičné plány môžu pomôcť identifikovať, aký typ financovania potrebujete. Ak máte našetrený balík peňazí alebo aktívne investície, na ktoré sa môžete spoľahnúť, v čase krízy nemusíte byť v strese.

Môžete si však založiť aj účet pre prípad núdze, ktorý vám túto stabilitu zabezpečí rovnako. Mesačné úspory alebo investície vám pomôžu dosiahnuť ciele ľahšie a rýchlejšie. Nemusí to pre vás znamenať riziko vysokých investícií vo forme kapitálu, skôr mať vyváženejší investičný plán – napríklad nehnuteľnosť. Z dlhodobého hľadiska sa vám osvedčí aj zníženie niektorých výdavkov, vďaka čomu ušetríte.

ZA VYSKÚŠANIE STOJA AJ OBCHODOVANIE NA BURZE ČI STÁLE POPULÁRNE KRYPTOMENY

Nie je tajomstvom, že tieto aplikovať tieto metódy je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Pravdepodobne ste o nich už počuli od svojich priateľov, z ktorých si mnohí zrejme pochvaľovali skutočne nenáročné zárobky. Samozrejme, ide o isté riziko, stále však môžete začať s malými čiastkami. Základom úspechu od začiatku je zvládanie možného rizika a odosobnenie sa.

Nie je tajomstvom, že tieto formy investovania sú bližšie mužom. Ak sa im chcete v ziskoch priblížiť, musíte proaktívne hľadať spôsoby, ako zvýšiť svoje úspory. Niet sa preto čoho báť a šťastie treba skúšať práve vyššie uvedenými spôsobmi.

ZMENA ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

Finančná nezávislosť vám môže dopomôcť viesť zdravší život. Môžete sa pokúsiť zbaviť sa dlhov, aké predstavujú pôžičky či využívanie kreditných kariet. Napríklad si nemusíte vziať pôžičku na kúpu elektroniky alebo značkového oblečenia, pretože práve tieto komodity spôsobia zadlženie sa do budúcna. Ak už ide o váš prípad, svojej finančnej situácii však môže pomôcť včasné splatenie.

Ušetriť ešte väčší obnos peňazí dokážete práve miernymi zmenami. Ruku na srdce – naozaj potrebujete najnovší model telefónu hneď, ako uzrie svetlo sveta? 

PLÁN NA DÔCHODOK

Ak plánujete skorší odchod do dôchodku, mali by ste myslieť na zadné vrátka v podobe životnej či lepšej zdravotnej poistky. Vďaka včasným rozhodnutiam si svoj dôchodok pravdepodobne dokážete užiť bez finančnej závislosti na deťoch či širšej rodine.

Je pre vás finančné plánovanie nočnou morou? Obráťte sa na finančného poradcu, ktorý vám pomôže naplniť vaše ciele!

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať