DomovTelo a myseľPlánujte svoj jedálniček ako profík

Plánujte svoj jedálniček ako profík

- Reklama -

Nemáte sa kam ponáhľať

To je základ pre to, čo potrebujete na úvod vedieť. Nie je potrebné sa stresovať každodennou prípravou či dokonca pitím zelených nápojov, aby ste začali ovládať skutočne jednoduchú techniku prípravy a následnej konzumácie potravy v súlade so zdravým životným štýlom. Okrem zázrakov v jednom hrnci je ďalším krokom k jednoduchému plánovaniu jedla aj jeho dávkovanie na ďalšie dni. Zdá sa, že v dnešnej dobe to robí už veľa ľudí, a to bez ohľadu na to, či nejakú diétu skúšajú alebo nie. 

Ak však chcete ušetriť niekoľko hodín v týždni a najmä seba od neustáleho behania do obchodu a státia pri sporáku, potrebujete plán. Ten vás uchráni aj pred vynechaním hlavného jedla či stravovaním sa na čerpacích staniciach.  Nastavenie vlastného systému spojené s plánovaním môže byť riešením, ktoré potrebujete, aby ste si okrem línie udržali aj potrebné nutrienty prijaté v strave. 

Vytvorte si nákupný zoznam základných potravín

Na prvý pohľad sa to môže zdať zbytočné, aby ceste do obchodu alebo na farmársky trh predchádzali desiatky minút spisovania nekonečného zoznamu. No bez neho následne len ťažko vyčaríte jedálniček, ktorý bude chutný a navyše aj zdravý.

Urobte si prehľad, aké potraviny, prísady a koreniny už máte doma, aby ste nemrhali časom a peniazmi pri ich hľadaní v obchode. Potom premýšľajte o tom, aké jedlá by ste chceli jesť a či ich dokážete navzájom variovať alebo upravovať podľa svojich preferencií a sezónnych surovín. Napokon sa uistite, či máte dostatok nádob na potraviny, ktoré vám umožnia skladovať jedlo oddelene. Na zorganizovanie obedov a večerí použite sklenené boxy, do ktorých môžete uskladniť aj práve uvarené porcie. 

zdroj: freepik.com

Multitasking je cesta!

Jedine vďaka tomu ušetríte svoj čas. Nie každé jedlo sa musí pripravovať samostatne. Niektoré suroviny uvarte na varnej doske. Kým sa varia alebo pripravujú na pare, nakrájajte a upečte v rúre zeleninu, batáty, granolu na raňajky alebo zdravý dezert na olovrant. Keď už idú sporák a rúra na plné obrátky aj bez vašej kontroly, môžete sa pustiť do prípravy hummusu, domáceho mandľového mlieka alebo šalátových dressingov. Nezabúdajte, že sa nemáte kam ponáhľať. Niektoré základné prísady, ako napríklad ryžu, quinou alebo cestoviny, je možné pripravovať v predstihu, zatiaľ čo čerstvejšie prísady si môžete nechať na neskoršiu prípravu v polovici týždňa.

Prepracujte sa k chladničke plnej pripraveného jedla

Nemusíte pripravovať každé jedlo na týždeň dopredu – stačí si vybrať jedno z nich, ktoré považujete za najnáročnejšie. Ak je pre vás napríklad ťažké každé ráno vstať v predstihu, aby ste si pripravili raňajky, využite svoj čas večer na zhotovenie ovsených vločiek s mliekom a chia semienkami alebo na pečenie celozrnných muffinov. 

Kľúčom k úspechu je začať v malom a potom sa dopracovať k tomu, že už budete mať pripravenú chladničku plnú jedla, aby ste mohli byť kreatívni v konkrétnej chvíli. Príprava ingrediencií na prípravu jedál počas týždňa zaberie najviac času, preto sa odporúča vyhradiť si pár hodín v rámci jedného dňa v týždni – napríklad cez víkend. Plánovanie jedla považujte za kľúč k úspore času, energie a v neposlednom rade aj financií, ktoré by ste mohli využiť inde. 


Zdroj: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/meal-planning-hacks-tips

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať