DomovCestovanie7 najlepších lyžiarskych stredísk v Európe

7 najlepších lyžiarskych stredísk v Európe

- Reklama -

Rozhodovanie o tom, kde v Európe lyžovať, môže byť závratným zážitkom – akt zostupu z hôr na lyžiach je na väčšine kontinentu obľúbenou zábavou a pre mnohých aj životným štýlom. Zatiaľ čo lyžiarske strediská nájdete po celej Európe, krajiny Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko a Taliansko sú známe najmä pre svoju lyžiarsku tradíciu, terén a infraštruktúru.

Dediny tu majú desaťročia (a v mnohých prípadoch aj stáročia) skúseností s vítaním prašanu-chtivých cestovateľov a chápu, že tento šport nie je len o samotnom zjazde. Takže okrem prašných zjazdoviek tu nájdete rušné après-ski scény, luxusné reštaurácie zasadené do divoko malebných mestečiek a ubytovanie, ktoré je luxusné aj nenáročné.

Keď ste pripravení premeniť túto európsku lyžiarsku dovolenku na skutočnosť, nájdite si chvíľku, aby ste splnili svoje očakávania v stredisku, ktoré vám ich poskytne. Mali by ste ísť do Álp alebo Dolomitov? Ísť do luxusného rezortu alebo si rezervovať pobyt v pokojnej alpskej dedinke?

Courchevel, Francúzsko

Courchevel je vysnívaná európska lyžiarska destinácia. Cez Courchevel máte prístup do Les Trois Vallées (Tri údolia), najväčšej prepojenej lyžiarskej oblasti na svete. A pokiaľ ide o zábavu po lyžovačke, šesť vzájomne prepojených dedín v stredisku ponúka pre každého niečo. V Courcheveli nájdete reštaurácie ocenené hviezdičkou Michelin, vyhradenú lyžiarsku oblasť pre deti, stovky luxusných butikov a čo je možno najdôležitejšie, zaručený sneh vďaka prirodzenému prevýšeniu strediska a rozsiahlemu zasnežovaciemu systému.

Zermatt, Švajčiarsko

Existuje dôvod, prečo ste pravdepodobne počuli o Zermatte, švajčiarska destinácia je známa svojou ikonickou polohou na úpätí vrchu Matterhorn, ale lyžiarska oblasť je rovnako pôsobivá s viac ako 320 km lyžiarskeho terénu a zaručeným snehom.

V Zermatte sa nebudete musieť starať o parkovanie, pretože je úplne bez áut, čo znamená, že svoje vozidlo zaparkujete mimo cieľovej destinácie a do dediny sa odveziete vlakom, taxíkom alebo dokonca helikoptérou. Ak letíte na letisko v Zürichu alebo Ženeve, môžete ísť vlakom priamo do rezortu bez toho, aby ste sa museli starať o prenájom auta.

Cortina d’Ampezzo, Taliansko

Medzi najvyššími vrchmi Dolomitov sa nachádza Cortina d’Ampezzo. Najsofistikovanejšie lyžiarske mesto v Taliansku je pohodlne spojené s Dolomiti Superski, 12 lyžiarskymi oblasťami, ktoré fungujú pod jedným prechodom. Ak vás jednoduchý systém lístkov a 120 km terénu v Cortine d’Ampezzo nestačia na to, aby vás nalákali, možno vám pomôže, že rezort bude hostiteľom zimných olympijských hier v roku 2026.

St. Moritz, Švajčiarsko

Stredisko je známe ako najstaršie zimné rekreačné stredisko na svete. Existuje dôvod, prečo sa do St. Moritz hrnú zarytí lyžiari: vysoká nadmorská výška strediska a pôsobivý počet slnečných dní vedie k ľahkému prašanu, ktorý pokrýva 87 zjazdoviek lyžiarskej oblasti.

Chamonix, Francúzsko

Okrem fantastického lyžovania sa Chamonix môže pochváliť legendárnym lyžovaním mimo zjazdovky v dramatickej scenérii francúzskych Álp. Zatiaľ čo existujú zjazdovky vhodné pre rodiny a začiatočníkov, stredisko je známe svojím odborným terénom, ktorý zahŕňa niekoľko samostatných lyžiarskych oblastí, ktoré sú prepojené autobusom.

St. Anton, Rakúsko

Najväčšie prepojené lyžiarske stredisko Rakúska, Ski Arlberg, sa skladá zo siedmich dedín: St. Anton am Arlberg, St. Christoph, Stuben, Lech, Zürs, Warth a Schröcken — a takmer 350 km lyžovania na zjazdovkách (plus ďalších takmer 200 km terénu mimo zjazdovky). Ale deje sa tu oveľa viac ako len svetové lyžovanie – St. Anton má pôsobivú kulinársku scénu a skvelý nočný život.

Courmayeur, Taliansko

Na druhej strane Mont Blancu od Chamonix leží talianske lyžiarske mestečko Courmayeur. Okrem toho, že sa môže pochváliť úžasným výhľadom na Mont Blanc, hovorí sa, že je o niečo slnečnejší ako francúzska strana tejto hory. Okrem lyžiarov sa ľudia hrnú do tohto letoviska, aby sa povozili lanovkou Skyway Monte Bianco, z ktorej sa naskytá výhľad na Matterhorn a Monte Rosa, ako aj vychutnajú jedlá ocenené hviezdičkou Michelin a živú scénu après-ski.

Zdroj: https://www.travelandleisure.com/hotels-resorts/mountain-ski-resorts/best-ski-resorts-in-europe

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať