DomovCestovanie7 nezabudnuteľných dôvodov na návštevu Toskánska

7 nezabudnuteľných dôvodov na návštevu Toskánska

- Reklama -

Existuje dôvod, že Toskánsko je na vrchole zoznamov top destinácií po celom svete (a nejde len o legendárne víno): Toskánsko je oblasťou, aká neexistuje  nikde inde na svete. A preto musíte Toskánsko navštíviť práve teraz!

Prečo navštíviť Toskánsko

 • Jeho zvlnené krajiny, pôvabné mestá na kopcoch a nádherné hlavné mesto Florencia sú očarené asi všetkým: preto si budete radi, keď sa z Toskánska stane vaša ďalšia talianska dovolenková destinácia.

Tu sú top veci, ktoré môžete vidieť a robiť v Toskánsku v Taliansku.

1. Florencia

zdroj: unsplash.com

Florencia je jedným z najcennejších svetových miest pre umenie.

 • Michelangelo, Botticelli, Da Vinci – tieto mená sú nielen synonymom pre renesančné umenie, ale sú synonymom aj pre samotnú Florenciu.
 • Spolu s desiatkami ich súčasníkov pomohli títo neuveriteľní umelci dať Florencii prezývku Kolíska renesancie.
 • Možno sú už dávno preč, ale aby ste videli ich diela, nemusíte cestovať ďalej ako do Florencie: Michelangelov  David je umiestnený vo Florencii Galleria dell’Accademia (ktorá väčšinou existuje práve pre tento kúsok!) A mnoho diel z Botticelli a Da Vinci môžete obdivovať vo florentskej galérii Uffizi.

Navrhované aktivity vo Florencii

Nenechajte si ujsť David, Ponte Vecchio, Výhľady na mesto z Piazzale Michaelangelo.

Get Your Guide ponúka skvelé výlety po Florencii.

Časovaný vstup na prehliadku Michelangelovho Davida – Verte mi, zostavy sú dlhé a chcete mať stanovený čas na stretnutie s Davidom.

Prehliadka Duomo so sprievodcom – Duomo je hviezdnou atrakciou Florencie a prehliadka so sprievodcom vám umožní dozvedieť sa o nej všetko a vyliezť hore, aby ste videli výhľady na mesto. Pešia prehliadka Florencie – je to skvelý spôsob, ako sa zoznámiť s mestom.

2. Jedlo

Toskánske jedlo je nezabudnuteľné.

navštívte Toskánsko kvôli jedlu
foto: tradičné toskánske špeciality
 • Od neuveriteľných cestovín cez polievky ako  pappa di pomodoro  až po slávne mäsové jedlá ako  bistecca alla fiorentina sa  mi nikdy nepodarí napísať príspevok o Toskánsku bez toho, aby mi ústa začali trochu naplňať slinkami na tieto špeciality.
 • Toskánske jedlo je vynikajúce a vo svojej podstate nenáročné – je založené predovšetkým na miestnych surovinách, ktoré rastú v Toskánsku a jeho okolí, spolu s paradajkami, chlebom a bravčovým mäsom (samozrejme plus cestoviny).
 • A ak potrebujete ešte jeden dôvod na to, aby ste sa zamilovali do toskánskej kuchyne, tu to je: želatina bola vynájdená vo Florencii a dodnes je želatína v Toskánsku to najlepšie, čo sme na svete mali.

Toskánske jedlo na vyskúšanie:  Toskánsko má v Taliansku svoje vlastné jedinečné jedlo, okrem cestovín a chlebových drobností vyskúšajte aj jedinečné jedlá, ako sú fazule cannellini, ručne vyrábané špagety a ribolleta – polievka na báze zeleniny a chleba.

… A víno je božské .

3. Toskánske víno

toskánske cestovné vinice
foto: toskánske vinice
 • Aj keď je Toskánsko známe ako jedna z najslávnejších vinárskych oblastí na svete, v skutočnosti má v rámci svojich hraníc niekoľko odlišných vinárskych oblastí a podoblastí, z ktorých každá sa môže pochváliť svojou vlastnou klímou, hroznom a tradíciami.
 • Ako človek, ktorý kedysi vo víne sotva rozlíšil viac ako červenú od bielej, netrvalo v Toskánsku dlho, kým sa začali rozvíjať názory na Chiantis verzus Chianti Classicos verzus Super Tuscan.
 • Toskánsko je spôsob, ako prinútiť ľudí, aby sa nadchli pre svoje víno, a to pravdepodobne preto, že je pravdepodobné, že ho budú piť oveľa pravidelnejšie ako v predošlom každodennom živote.
 • Ak máte obmedzený čas, vyskúšajte vínnu prehliadku Toskánska,  kde môžete navštíviť rôzne vinárstva, ktoré zahŕňajú vyzdvihnutie, dopravu, sprievodcu a 8 pohárov vína za 60 USD.

4. Dobrodružstvo

prehliadky toskánska prehliadka kurzu varenia
 • Toskánsko ponúka prekvapivé množstvo dobrodružstiev. Toskánsko  je často považované za kultúrnu destináciu a je to – umenie, história, jedlo a víno sú všetky hlavné dôvody pre návštevu Toskánska – ale Toskánsko má aj svoju dobrodružnú stránku.
 • Dobrodružné nápady pre Toskánsko:
 1. Vyberte sa na dlhú túru do hôr.
 2. Požičajte si Vespu a prenášajte sa krásnym dňom krajinou
 3. Navštívte prírodné pramene – populárne horúce pramene sú Bagno Vignoni, Bagni San Filippo, Petriolo a Saturnia.
 4. Chcete sa previezť na horkovzdušnom balóne – program Sprievodca ponúka niekoľko zážitkov z rôznych miest. Odporúčame súkromný luxusný let balónom pre dvoch alebo skupinovú prehliadku z Luccy
 5. Vyberte sa na potápanie – Toskánsko má viac ako 250 míľ pobrežia a v oblasti medzi Livornom a Argentáriom sa nachádza niekoľko desiatok potápačských centier. Potápania sú bohaté na súostroví a na ostrovoch Elba, Argentario a Gigli
 6. Vyskúšajte paragliding

V Toskánsku môžete podniknúť veľa dobrodružstiev, od extrémov až po jemnejšie dobrodružstvá. Čokoľvek chcete, môžete urobiť!

5. Toskánsko je plné histórie

cestovné ulice toskánska v noci

Toskánsko má dlhú a fascinujúcu históriu.

 • So siedmimi miestami svetového dedičstva UNESCO a históriou siahajúcou do doby bronzovej je Toskánsko absolútne nabité históriou.
 • Počas doby bronzovej, doby železnej, etruského obdobia, rímskej nadvlády, stredoveku, renesancie i ďalších čias žili obyvatelia Toskánska a úzko spolupracovali so svojou krásnou domovinou a história sa odráža v čase.
 • Nie je to každý deň, keď sa môžete túlať mestom, ktoré bolo obohatené rímskymi obchodnými cestami, ako môžete v San Gimignane, alebo večerať v meste, ktoré je osídlené už 2 500 rokov, ako to býva vo Volterre.

6. Perfektné pre Road Trip

zostať v toskánskej vile

Cesta zakopnutá Toskánskom. Je to ideálne miesto na výlet.

 • Aj keď sú toskánske mestá ako Florencia a Siena slávne a krásne, najväčšie poklady Toskánska často ležia mimo najľudnatejších oblastí.
 • Toskánsko je bezpečná oblasť s relatívne nízkou hustotou obyvateľstva mimo veľkých mestských oblastí (veľká úľava, pokiaľ ide o jazdu v Taliansku), preto je Toskánsko dokonalým miestom na výlet.
 • Objavte malé dedinky, ktoré nie sú spojené s hlavnými mestami vlakom, zastavte sa v malých viniciach a farmách a osvojte si krásu zvlnenej krajiny.
 • Ak chcete iný toskánsky výlet, zvážte cestu až k pobrežiu, aby ste sa nasiakli výhľadom na Stredozemné more!
 • Ak ste typ, ktorý chce loviť čo najviac lokalít svetového dedičstva UNESCO, môžete navštíviť Toskánsko.
 • Tento región je domovom siedmich miest svetového dedičstva UNESCO, od populárnych a zrejmých (Florencia a námestie zázrakov v Pise) až po pomerne nejasné (Valdorcia a Pienza).
 • Výlet za návštevou všetkých toskánskych pamiatok UNESCO vás prevedie celým regiónom, čo z neho robí vynikajúci spôsob, ako štruktúrovať výlet do Toskánska pre milovníkov histórie.

7. Mimo vyšliapanej cesty

prehliadka toskánskej ulice

V Toskánsku je stále možné zísť z vyšliapanej cesty.

 • Toskánsko ako celok je veľmi „objavenou“ destináciou – je to jedno z najvyhľadávanejších turistických cieľov na svete a patrí medzi milované ikony ako Paríž a Londýn.

Aj napriek svojmu slávnemu statusu (a hromadám ľudí, s ktorými sa budete biť, ak sa pokúsite v júli navštíviť slávny florentský dóm), je stále možné zísť z vyšliapanej cesty v Toskánsku.

Toskánsko s rozlohou takmer 23 000 kilometrov štvorcových je v regióne oveľa väčším územím, ako si väčšina turistov uvedomuje, a je po okraj plné dedín, viníc, turistických chodníkov a pobrežia čakajúcich na objavenie.

Či už chcete vidieť svetoznáme vrcholy ako Pisa, alebo zmiznúť v krajine (alebo dokonca trochu z oboch), určite je možné nájsť Toskánsko, ktoré hľadáte.

zdroj: https://theplanetd.com/visit-tuscany/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať