DomovCestovanieAmsterdam láka návštevníkov aj v zime

Amsterdam láka návštevníkov aj v zime

- Reklama -

Svet si už dlho uvedomuje čaro holandského Amsterdamu a neustále stúpajúci počet návštevníkov v meste znamená, že počas leta sa tam môžete cítiť nepríjemne. Aj keď v zime nemusíte mať zaručené ideálne počasie, objavovanie tohto európskeho skvostu s nezameniteľnou atmosférou môže byť príjemnejšie. Pozrite si najlepšie veci, ktoré môžete robiť v Amsterdame počas zimy.

Urobte si pohodlie v kaviarni

S vetrom, ktorý fúka od Severného mora, môže byť holandské hlavné mesto počas zimnej sezóny príšerne chladné, ale nebojte sa – Holanďania majú perfektné útulné kaviarničky, kde sa môžete zahriať v podobe staromódnych, tzv. hnedých kaviarní. 

Tieto tradičné bary sú najlepšie počas zimných mesiacov a pozývajú vás ukryť sa dnu pred chladom. Vnútri často nájdete príjemnú žoviálnu atmosféru, množstvo drevených obkladov, sviečok a množstvo piva. Kaviarne sú roztrúsené po každom kúte mesta, pričom niektoré z najstarších sa nachádzajú v štvrti Jordaan. Ak ste fanúšikom remeselného piva, nenechajte si ujsť ‚t Arendsnest na Herengracht, kde sa podávajú iba holandské pivá.

Využite čo najviac zimných podujatí

Kalendár podujatí v holandskom hlavnom meste je dosť nabitý, no sú veci, ktorých sa dozviete len vtedy, ak navštívite Amsterdam mimo sezóny. Národný deň tulipánov sa koná koncom januára a pri ňom sa obrovské námestie Dam premení na dúhovú záhradu tulipánov, kde si môžete natrhať vlastné kvety a vziať si ich domov.

zdroj: lonelyplanet.com

Korčuľujte sa obklopení nádhernou architektúrou

Zatiaľ čo Holanďania môžu byť známi svojou celoročnou láskou k bicyklom, ich druhá najväčšia vášeň je vyhradená len pre chladnejšie mesiace. Korčuľovanie sa považuje za národný šport, ale nemusíte byť profík, aby ste sa zapojili do zábavy. Ak budete mať šťastie a navštívite Amsterdam za naozaj chladného počasia, možno budete mať príležitosť korčuľovať sa priamo na zamrznutých kanáloch. 

Vyhcutnajte si tradičné zimné jedlá

Holandská kuchyňa si príde na svoje počas zimných mesiacov, pričom na jedálnych lístkoch sa objavujú výdatné tradičné pochúťky. Ak sa chcete zahriať, nenechajte si ujsť erwtensoep, hustú hráškovo-zeleninovú polievku doplnenú o tradičnú údenú klobásu. 

Pre domácu holandskú večeru, ktorá vás nezruinuje, navštívte domácu reštauráciu Hap Hmm, ktorá ponúka jednoduché, no chutné jedlá vrátane bohatého duseného mäsa s varenou sezónnou zeleninou.

zdroj: lonelyplanet.com

Nechajte sa osvietiť na Amsterdam Light Festival

Amsterdam Light Festival, ktorý sa koná každú zimu od konca novembra do začiatku januára, osvetľuje mestské kanály svetelnými inštaláciami miestnych a medzinárodných umelcov. Spoločnosti plavby po kanáli prevádzkujú špeciálne po zotmení a mapujú festivalovú trasu.

Užite si pokojnejšie centrum mesta a atrakcie

Amsterdam je populárny po celý rok, no počas letných mesiacov sú centrálne oblasti a múzeá preplnené návštevníkmi. Keďže ide o malé mesto s množstvom úzkych uličiek, návšteva v zimných mesiacoch znamená, že budete mať viac priestoru na všetko. Múzeá a galérie sú však obľúbené celoročne, preto je vždy dobré rezervovať si ich vopred a vyhnúť sa tak čakaniu v radoch.

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/best-winter-activities-amsterdam 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať