DomovCestovanieBASKICKO: zavítajte do "nešpanielskej" časti Španielska

BASKICKO: zavítajte do „nešpanielskej“ časti Španielska

- Reklama -

Baskicko, je na rozdiel od zvyšku Španielska, región známy ako Euskadi alebo País Vasco („krajina hovoriacich baskicky“), hrdo posadený na severnom pobreží Atlantického oceánu, neďaleko hraníc s Francúzskom. Má svoj vlastný jazyk, svoje vlastné kulinárske tradície a osobitý geografický a kultúrny vývoj.

San Sebastián – perla gastronómie

Na návštevu San Sebastián by ste nemali potrebovať extra motiváciu – neuveriteľne krásna prímorská metropola je všeobecne považovaná za jedno z najlepších kulinárskych miest na svete.

Toto označenie so sebou prináša nabitý kalendár podujatí, ktoré oživujú mesto počas celého roka, od festivalu ľudských práv v apríli až po slávny filmový festival v septembri, ktorý láka hollywoodske hviezdy, jazzový festival v teplom júli. Preskúmajte mesto a jeho kultúrne ponuky na dvoch kolesách: bicykel je jedným z obľúbených spôsobov dopravy v meste.

Svetové víno a stolovanie

Odhaduje sa, že Baskovia minú na jedlo viac ako dvojnásobok svojho disponibilného príjmu v porovnaní s obyvateľmi v Spojených štátoch. Vstúpte do akéhokoľvek baru a pozrite sa na okázalú nátierku pintxos (malé občerstvenie) a pochopíte prečo. Miestna kuchyňa, postavená na autentických a miestnych produktoch, ako je grilované jahňacie mäso, údeniny, slaná treska, ovčí a kozí syr, paprika piquillo, artičoky a čerstvé ančovičky, aby sme vymenovali aspoň niektoré, je právom svetoznáma.

Baskicko je domovom reštaurácií s michelinskými hviezdičkami, no rovnako šťastní budete v podniku, kde podávajú podomácky vyrobené chuťovky. Popri nich nezabudnite popíjať baskický mušt alebo txakoli, šumivé biele víno, ktoré sa zvyčajne podáva ako aperitív. To všetko v rušnom rohovom bare, ktorý už celé generácie prevádzkuje tá istá rodina.

Očarujúce krivky Guggenheimovho Bilbaa

Nablýskané a nadpozemské múzeum Guggenheim v meste Bilbao je viac než len múzeum umenia: je to moderná architektonická pamiatka, štylizovaná óda na lodiarsku minulosť mesta a nezameniteľný emblém samotného Bilbaa. Keď sa v roku 1997 otvorilo majstrovské dielo Franka Gehryho v opustenej a veľmi znečistenej oblasti, ktorá bola predtým priemyselnou pustatinou, bolo symbolom revitalizácie a úsvitu novej éry mesta. Prejdite sa po nábrežnej promenáde a získajte nádherný výhľad na sochársky exteriér múzea.

Výlet, ktorý sa vinie na vrcholkoch pobrežia

Ak chcete zažiť čaro baskického pobrežia, požičajte si auto a preskúmajte krajinu na vrchole útesu vlastným tempom. Choďte po malebnej trase z Bilbaa do San Sebastián; tento nezabudnuteľný výlet vás prevedie radom tradičných rybárskych dedín s názvami, ktoré budete mať problém vysloviť, od maličkého Elantxobe cez nádherné Lekeitio až po Getariu, rodné mesto módneho návrhára Cristobala Balenciagu (je tu veľké múzeum venované jeho dielo). Všetky mestá pozdĺž tohto úseku ponúkajú skvelé pintxo bary a tiché stredoveké uličky, ktoré pozývajú na pokojnú prechádzku.

Skutočne jedinečná identita Baskicka

Ak sledujete správy, viete, že baskický nacionalizmus je v Španielsku kontroverzným bodom. Ale túto regionálnu hrdosť možno chápať ako vyjadrenie kultúrnej nezávislosti: hoci túto tému obklopuje záhada, ktorá mätie antropológov aj archeológov, Baskovia sa považujú za potomkov pôvodných obyvateľov európskeho kontinentu. Ich kultúru charakterizujú úplne jedinečné tradície vrátane baskického jazyka Euskara. Predchádza Rimanom a nemá nič spoločné s jazykmi, ktorými sa hovorí inde v Európe.

Historický význam Gerniky

Aj keď sú vaše vedomosti o umení obmedzené, pravdepodobne ste už videli Guernicu, silnú nástennú maľbu Pabla Picassa zobrazujúcu násilie a chaos vojny. Všeobecne sa predpokladá, že ide o reakciu na bombardovanie baskickej dediny Gernika v roku 1937 počas španielskej občianskej vojny. Dnes môžete toto miesto navštíviť sami a zastaviť sa vo vynikajúcom múzeu Museo de la Paz de Gernika, kde získate prehľad vojnových udalostí a významu mesta v širšom kontexte baskickej kultúry.

Príležitosť zasurfovať si v Mundake

Vlny v Mundake, na centrálnom pobreží Baskicka, boli dlho považované za najlepšie vlny v celej Európe. Prirodzená geografia – piesočná hrádza tvorená ústím rieky – vytvára rýchle duté vlny, ktoré niektorí surferi označujú za najlepšie na svete. Ak nie ste pripravení na túto výzvu, sledujte predstavenie z mestských prístavných hradieb.

Tradičné vína z regiónu

Názvy premiérových vinárskych centier Baskicka – Samaniego, Laguardia, Elciego, Labastida – uvidíte načmárané na tabuľkách v baroch a kaviarňach po celom regióne. Pred cestou do vinárskej oblasti Rioja Alavesa ochutnajte Tempranillo alebo dve, aby ste videli, ako sa vyrábajú. Mimoriadne zaujímavé je ohromujúce stredoveké mesto Laguardia a vinárstva okolo neho, vrátane Bodegas Ysios a jeho futuristického „chrámu zasväteného vínu“ od Santiaga Calatravu.

Neviete sa nabažiť toho zvodného spojenia kvalitného vína a modernej architektúry? Nenechajte si ujsť Bodegas Marqués de Riscal v Elciegu, ktorý sa špecializuje na červené vyrobené zo starých vín a jeho rozmarný hotel navrhnutý Frankom Gehrym.

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/10-reasons-to-visit-basque-country 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať