DomovTelo a myseľČo sú to hydroláty / hydrosoly a ako sa používajú

Čo sú to hydroláty / hydrosoly a ako sa používajú

- Reklama -

Už ste videli hydroláty uvedené v našich blogových článkoch alebo zahrnuté v našich receptoch na aromaterapiu a zaujímalo vás, čo to vlastne je? Ak je odpoveď kladná, prečítajte si ďalšie informácie. Vysvetlíme vám, čo sú, ako sa vyrábajú a ako ich môžete terapeuticky využiť mnohými rôznymi spôsobmi!

zdroj: unsplash.com

Hydrolats & Hydrosols – terminológia

 • Skôr ako začneme, mali by sme zdôrazniť, že hydroláty sú niekedy známe ako hydrosoly. Termín hydrosol je odvodený z latinských slov „hydro“ (pre vodu) a „sol“ (pre roztok). Tento výraz možno použiť pre akékoľvek riešenie na báze vody, nielen pre terapeutické vodné rastliny, o ktorých hovoríme v tomto článku. Najpresnejším technickým pojmom pre tieto vody je „hydrolát“, ktorý je odvodený z latinských slov „hydro“ (voda) a „lait“ (mlieko). Je to preto, že voda má pri prvom vyrobení mliečny vzhľad. Slovo hydrolát možno tiež skrátiť na „hydrolát“, čo im v Base Formula hovoríme tu.
 • Niektorí používajú aj výrazy kvetinová voda alebo kvetinová voda, ale nie sú príliš presné, pretože hydroláty je možné destilovať z rôznych rastlinných materiálov, nielen z kvetov, napríklad listov, ihličia alebo bobúľ. Niektoré kvetinové vody môžu byť tiež vyrobené úplne odlišnou metódou, napríklad zmiešaním éterického oleja s vodou alebo máčaním rastlinného materiálu vo vode, niektoré môžu byť dokonca vyrobené zo syntetických prísad. Žiadne z nich nemajú rovnaké terapeutické vlastnosti ako 100% čisté a prírodné hydroláty.

Čo sú hydroláty (hydrosoly)

 • Takže, čo to vlastne sú hydroláty? Veľmi jednoducho sú to prírodné vody, ktoré sa zhromažďujú pri destilácii rastlín na extrakciu éterických olejov. Napríklad na extrakciu levanduľového éterického oleja sa parou prechádza rastlinný materiál levandule. Zahriata para a mierny tlak spôsobí, že sa aktívne chemikálie z rastliny uvoľňujú do pary. Parná para potom prúdi cez kondenzátor, ktorý ju ochladzuje a vracia späť do tekutej formy, čím sa získa vrstva oleja a voda. 
 • Niektoré z chemikálií uvoľňovaných z rastlín sú nerozpustné vo vode a odpudzujú vodu. Získame tak vrstvu oleja, ktorý je známy ako „éterický olej“. Vo vode rozpustné chemikálie sa rozpúšťajú vo vrstve vody a toto je známe ako hydrolát alebo hydrosol. Okrem vo vode rozpustných rastlinných extraktov obsahujú hydroláty aj malé množstvo éterického oleja. Hydrolát preto z hľadiska terapeutických účinkov pripomína čistý éterický olej, ale je oveľa šetrnejší, pretože sa prirodzene riedi vo vode.
 • Upozorňujeme, že čistý hydrolát nemusí nevyhnutne zapáchať ako jeho zodpovedajúci éterický olej kvôli jeho odlišným chemickým zložkám a niektoré nemusia mať vôbec žiadnu vôňu.
zdroj: unsplash.com

Výhody hydrolátov / hydrosólov

 • Bežná mylná predstava je, že hydroláty sú „iba“ vedľajším produktom procesu výroby éterického oleja. To je nesprávne: čisté hydroláty sa tiež vyrábajú, pretože majú svoj vlastný jedinečný účel a sú samy o sebe hodnotnými terapeutickými produktmi!  
 • Naše telá sú zložené väčšinou z vody, takže má zmysel, že hydroláty majú veľkú afinitu k tomu, aby nás podporovali. Pri iných prírodných terapiách, ako je napríklad homeopatia, ktorá tvrdí, že čím je látka zriedenejšia, tým môže byť terapeutickejšia, podporuje myšlienka „menej je viac“, ktorá zdôrazňuje, aké účinné môžu byť hydroláty! Rovnako tak často platí, že čím je riedenie vyššie, tým je akcia jemnejšia, takže hydroláty sú zvlášť vhodné pre citlivé situácie, ktoré si vyžadujú jemnú starostlivosť.
 • Hydroláty však nie sú iba šetrnejšou alternatívou k éterickým olejom a nemusia sa používať izolovane – tieto dva sa navzájom dobre dopĺňajú. Miešanie hydrolátov a éterických olejov môže dodať vašej zmesi pružnosť a zvýšiť jej terapeutickú hodnotu.
 • Prípadne s dokonalým pH a tým, že sú už zriedené (na rozdiel od éterických olejov), môžete ich jednoducho použiť tak, ako prichádzajú, a dokonca ich priamo aplikovať na pokožku – to však neznamená, že ich nemôžete riediť ešte viac. !

Ako si vybrať hydroláty

 • Pri výbere hydrolátov alebo hydrosólov je najdôležitejšie skontrolovať, aké sú čisté a prírodné. Ako sme už spomenuli, niektoré „kvetinové alebo kvetinové vody“ môžu byť syntetické alebo môžu obsahovať umelé prísady, alkohol, konzervačné látky a farbivá, čo ovplyvňuje terapeutickú hodnotu. Hľadajte 100% čisté a prírodné hydroláty , ako je napríklad náš sortiment tu v Base Formula; potom sa nemôžeš pokaziť. Máme nasledujúce odrody: Harmanček, Levanduľa, Pomarančový kvet (Neroli), Rose Otto a Čarodejnica liesková – ktoré ponúkajú široké použitie.
 • Je potrebné si uvedomiť, že pretože sú také čisté a jemné, bez pridania konzervačných látok, nie sú také trvanlivé ako éterické oleje, preto vám odporúčame, aby ste ich pokiaľ možno uchovali v chladničke a spotrebovali do 3 mesiacov od otvorenie.
zdroj: unsplash.com

Najlepšie tipy na použitie hydrolátov

 • Ďalej uvádzame niekoľko najlepších tipov, kde by bolo vhodné použiť hydroláty; ak si ich však všeobecne pamätáte ako vynikajúce pre jemné a jemné veci, môžete byť kreatívni vždy,
 • keď dôjde k citlivej situácii, a prísť s vlastnými nápadmi! Napadá vás niečo navyše, kde by mohlo byť užitočné? Medzitým sú tu naše najlepšie tipy spolu s niekoľkými nápadmi na kombinovanie:

Hydroláty pre starostlivosť o pleť

 • Prvá vec, ktorú ľudí pri hydrolátoch často napadne, je starostlivosť o pleť, najmä o tvár, alebo o citlivosť pokožky. Hydroláty môžete použiť ako čistiace prostriedky, tonery a zvlhčovače, na výrobu pleťových, očných a vlasových masiek, na zmiešanie s krémami a krémami na dosiahnutie špecifického terapeutického účinku, na vyrovnanie mastnej pokožky, na odstránenie škvŕn a akné – a dokonca aj na líčenie. ! Tu je niekoľko našich nápadov:
 • Použitie Harmanček hydrolát ako čistič a toner pre všeobecne citlivú pokožku – a môžete ho pridať k svojmu pravidelnému krém alebo mlieko na pomoc hydratujú taky. Pridajte 1 ml hydrolátu do 9 ml pleťovej vody alebo krému.
 • Na vyrovnanie suchej pokožky používajte levanduľový alebo ružový hydrolát ako čistiaci prostriedok alebo toner. Ak nie ste príliš citliví, skúste na zvýšenie hydratácie pridať 1 kvapku éterického oleja Rose do 5 ml Rose Hydrolat!
 • Na mastnú pleť vyskúšajte vyššie uvedený čistiaci prostriedok, toner alebo zvlhčovač, ale s prípravkom Witch Hazel Hydrolat . Ak chcete pridať éterické oleje, vyskúšajte 1 kvapku do 5 ml buď pelargónie na vyváženie hormónov a mazu, citrónu na redukciu oleja alebo čajovníka ako antibakteriálneho prípravku.
 • Na potlačenie škvŕn naneste  Witch Hazel Hydrolat  priamo na postihnuté miesto a každý deň pokožku očistite.
 • Vyrobte si vlastné plachty na tvár namočením jedného z našich stlačených uterákov na tvárovú masku do zvoleného hydrolatu. Potom priložte na tvár na 10-15 minút, aby ste sa upokojili a hydratovali.
 • Na jemnú ílovú pleťovú masku použite Kaolin Clay zmiešaný s Heřmánkovým hydrolátom alebo na mastnú / poškodenú pleť vyskúšajte Witch Hazel zmiešanú s French Green Clay.
 • Pre krásnu a osviežujúcu masku na oči utrite bavlnené podložky chladeným hydrolytom Orange Flower (Neroli) a ľahnite si a relaxujte 5-10 minút! Prípadne vyskúšajte harmančekový hydrolát, ktorý zmierni opuchy a tmavé kruhy.
 • Masky na vlasy je možné vyrobiť zmiešaním 10 ml Rose Hydrolatu s 3 kvapkami éterického oleja Ylang Ylang a nanesením na vlasy 10 minút pred zmytím. U dlhých alebo hustých vlasov môžete ich množstvo zväčšiť.

Hydroláty na striekanie

 • Ďalším skvelým spôsobom použitia hydrolátov je spritz! Túto techniku ​​úplne zbožňujeme, pretože môže byť taká osviežujúca. Skúste si pripraviť fľaky na podporu spánku, hydratáciu alebo ochladenie pokožky alebo ako osviežovač vzduchu – voľba je na vás!
 • Sleepy spritz – v rozprašovači zmiešajte 100 ml Lavender Hydrolatu (alebo použite vodu) s celkovým obsahom až 30 kvapiek podľa vášho výberu éterických olejov – odporúčam vám levanduľu , Ylang Ylang a Sweet Orange.
 • Hydratačný spritz – ak sa chystáte na dovolenku, je vynikajúci na suchú letnú pokožku a dokonca aj na opaľovanie. Zmiešajte celkovo 100 ml pomarančového kvetu (Neroli) a  harmančeka hydrolatu  s celkovým obsahom až 30 kvapiek éterických olejov – na hydratáciu pokožky vyskúšajte ružu a  sladký pomaranč a na spálenie vyskúšajte   éterické oleje ruža  a  levanduľa . Môžete si tiež vziať mini fľaštičky, aby bola vaša pokožka hydratovaná v lietadle!
 • Chladiaci spritz – v letných horúčavách skúste zmiešať  harmančekový hydrolát  s chladiacimi  éterickými olejmi z mäty piepornej a  levandule . Tento uchovávajte v chlade, aby ste maximalizovali chladiaci sprej!
 • Osviežovač vzduchu – na osvieženie vzduchu vo vašom okolí vyskúšajte použiť 100 ml  Rose Otto Hydrolat  s celkovým obsahom až 30 kvapiek bergamotovej mäty,  pelargónie  a Ylang Ylang. 

Hydroláty pre parfumy a deodoranty

 • Môžete tiež použiť myšlienku spritz na výrobu parfumového základu – a dokonca aj domáceho dezodorantu! Hydroláty sú také všestranné, že sa dajú nanášať priamo na pokožku, tak prečo nie byť kreatívny a namiešať si svoj vlastný parfum podporujúci náladu. Použite až 30 kvapiek až 3 rôznych éterických olejov do 100 ml obľúbeného hydrolátu.  Esenciálne oleje bergamot,  sladký pomaranč , neroli ,  ruža , jazmín,  pelargónia ,  ylang ylang a santalové drevo sú dobrým výberom parfumov.
 • Pre dezodorant skúste pridať 100 ml Lavender Hydrolatu do fľaše na spritz zmiešanú s až 30 kvapkami éterických olejov: Odporučil by som Lemongrass ,  Geranium  a  Lavender  pre ich antibakteriálne a vyvážiace vlastnosti!
zdroj: unsplash.com

Hydroláty na výrobu mydla 

 • Ak radi vyrábate svoje vlastné prírodné mydlá, budete vedieť, že v tomto procese používate vodu. Prečo teda namiesto toho nepoužiť hydrolát, aby zostal pekný a prirodzený, ale pridať terapeutické výhody?

Hydroláty pre prvú pomoc

 • Hydroláty / hydrosoly sú vynikajúce pre prvú pomoc, pretože v takýchto situáciách je potrebné jemné zaobchádzanie. Hydroláty používajte na:
 • Čistiace rezy a odreniny – Harmanček, Levanduľa a Hazel čarodejnice sú skvelými čistiacimi prostriedkami na povrchové rezy a odreniny – stačí ich použiť na niečo hygienické (napr. Vatový tampón, gáza) na vyčistenie postihnutej oblasti.
 • Obklady – Hydroláty z harmančeka a levandule tvoria užitočné základy pre obklady. Do hydrolátu namočte čistú handričku a potom ju naneste na postihnuté miesto. Na uľahčenie obehu a prietoku krvi používajte teplý obklad, ktorý pomáha uvoľniť a upokojiť svaly, alebo použite studený obklad na zmiernenie zápalov a opuchov.
 • Na upokojenie citlivých vyrážok nastriekajte na postihnuté miesto harmančekový hydrolát .

Hydroláty pre deti a kojencov

 • Hydroláty sú skvelé pre deti – a sú dokonca dostatočne jemné na použitie s malými deťmi. Na očistenie pokožky (harmanček) použite hydroláty zriedené vodou v pomere 50:50, do kúpeľa pridajte niekoľko polievkových lyžíc na upokojenie podráždenej pokožky alebo úzkosti (Levanduľa), alebo použite čistý hydrolát v izbovej striekačke na upokojenie a relaxáciu pred spaním. ( Harmanček  a  levanduľa )! Pokiaľ používate 100% čisté hydroláty, budú ideálne na použitie s deťmi!
 • Môj obľúbený tip na použitie hydrolátov s deťmi je vytvárať vlhčené utierky, ktoré sa dajú použiť na množstvo hriechov – vrátane utierania detských zadočkov! Použite hrubé vreckovky a nastriekajte na  Harmanček Hydrolat  na jemné, vlhšie utretie.  

Hydroláty pre starších ľudí

 • Opäť platí, že kvôli všeobecnej citlivosti môže mať starší ľudia úžitok z výmeny éterických olejov za hydroláty. Pri bežných problémoch so starším človekom, ako sú bolesti svalov a kĺbov, cystitída, zápcha alebo ťažkosti s hrudníkom a celková znížená imunita, vyskúšajte nasledovné:
 • Pridajte 50 ml levandule alebo  lieskových orieškov Hydrolat  do teplého kúpeľa a chvíľu tam relaxujte. Ak to pomôže, môžete si do kúpeľa pridať aj epsomskú soľ. 
 • Ak kúpeľ nie je prístupný, môžete pridať 2 ml levanduľového hydrolytu do 8 ml ich bežného hydratačného prostriedku na telo alebo hroznový olej a vmasírovať do pokožky smerom k srdcu, aby sa dostali do systému. Pri zápche jemne masírujte bruško, pohybom v smere hodinových ručičiek.
 • V prípade hrudných stavov, ktoré vyžadujú odčervenie , skúste pridať Lavender Hydrolat do misky so zaparenou vodou a potom sa nakloniť so zatvorenými očami a nadýchnuť sa arómy.

Hydroláty pre krehkú imunitu – slabosť a osoby trpiace chronickými chorobami

 • Podobne ako u starších ľudí môžu ľudia s krehkou imunitou trpiaci chronickým ochorením prispôsobiť aromaterapeutické zmesi tak, aby v prípade potreby obsahovali namiesto éterických olejov hydroláty. Ak ste v éterických olejoch nováčikom, môžu byť hydroláty skvelým východiskovým bodom skôr, ako začnete s éterickými olejmi!
 • Najmä Lavender Hydrolat je vynikajúci prípravok na imunitu a má antivírusové vlastnosti, ale dobrý je aj pomarančový kvet (Neroli). Prečo si ich nemiešať vo vani, s hydratačným krémom na telo alebo s inhalovaním každý deň na zvýšenie imunity?

Rovnako by ste si mohli vychutnať aj niektorú z krásnych kúskov relaxačnej miestnosti!

Hydroláty pre rastliny a zvieratá

 • Ďalším tipom je, že hydroláty možno použiť aj ako hmly rastlín na udržanie hydratácie listov a ich použitie so zvieratami je bezpečnejšie! O používaní éterických olejov u zvierat sa veľa diskutuje, ale môžeme s istotou povedať, že ak chcete používať aromaterapiu (svojho maznáčika poznáte najlepšie), lepšou voľbou by boli hydroláty!

Zmiešajte svoje hydroláty 50:50 s vodou v šprinte, aby sa hmla okolo domu!

zdroj: unsplash.com

Iné kombinácie 

 • Ako vidíte, hydroláty sú mimoriadne univerzálne a dajú sa kombinovať s mnohými inými vecami na najrôznejšie použitie. Tu je niekoľko ďalších nápadov, ktoré môžete vyskúšať doma alebo so svojimi klientmi!
 • Prečo nevyskúšať nádherné chodidlo namočené v hydrolátoch? Naplňte misku teplou vodou a pridajte  do nej hydroláty z levandule , ruže alebo  harmančeka, aby ste dosiahli krásny a jemnejší prístup k starostlivosti o nohy. 
 • Dalo by sa dokonca miešať hydrolats do nohy drhnúť pre použitie po kúpeľ nôh: zmiešajte 1 čajová lyžička z himalájske Pink soľ , 1 lyžička ovsa, 1tbsp  kaolínu , 1 lyžička olej z hroznových a dosť vášho výberu hydrolát, aby pastu a potom pred zmytím v pôvodnej nohe namočte vodu! 
 • Pre prirodzenejší dezinfekčný gél na ruky zmiešajte 250 ml gélu Aloe Vera s 10 ml hydrolytu Witch Hazel a 3 až 4 kvapky  esenciálneho oleja z  čajovníka  a  mäty piepornej .
 • Na prírodný sprej na odpudzovanie hmyzu namiešajte 100 ml  Witch Hazel Hydrolat  s 20 kvapkami  pelargónie , 4 kvapkami citronely a 2 kvapkami eukalyptu. 
 • Dúfam, že sa vám páčili naše najlepšie tipy na používanie našich liečivých hydrolátov. Prečo nie byť kreatívny so svojimi vlastnými nápadmi? Integrácia hydrolátov môže skutočne pomôcť vašim aromaterapeutickým schopnostiam a rozšíriť vaše možnosti miešania. Teraz sme preč, pretože tá noha sa namočí a vydrhne – znie to božsky!

Až nabudúce si pochutnávajte na svojich hydrolátoch alebo hydrosóloch – alebo ako ich chcete nazvať!

Zdroj: https://www.baseformula.com/blog/how-to-use-hydrolats-hydrosols

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať