DomovCestovanieČo znamená šťastie v rôznych krajinách na svete? časť I.

Čo znamená šťastie v rôznych krajinách na svete? časť I.

- Reklama -

Ľudia po celom svete sa snažia žiť zdravo a plnohodnotne. Avšak v niektorých krajinách budete šťastnejší ako v iných aspoň to si myslí OSN. OSN každý rok, 20. marca, oslavuje Medzinárodný deň šťastia zverejnením Správy o šťastí vo svete. Táto správa hodnotí údaje z prieskumu Gallup World Poll. Prisudzuje šťastie faktorom, ako je HDP na obyvateľa, sociálna podpora, priemerná dĺžka života, veľkorysosť, sloboda pri rozhodovaní o živote a vnímanie korupcie.

Údaje z prieskumu potom použije na určenie toho, ktoré krajiny majú “najšťastnejšiu” populáciu. Prvky uvedené v správe samozrejme nie sú jedinými faktormi, ktoré prispievajú k individuálnemu šťastiu, ale majú určite veľký vplyv. Poďme si teda identifikovať charakteristiky, vďaka ktorým je život v krajinách po celom svete o niečo sladší.

Severské krajiny

Sú to len polárne žiary, alebo je to iba žiariaca pozitivita vyžarujúca cez severské krajiny? Všetkých päť krajín v tomto regióne – Island, Nórsko, Švédsko, Fínsko a Dánsko – figurovalo od roku 2013 v top 10 najšťastnejších krajinách. Dánsko si dokonca odnieslo zlatú medailu za tri samostatné ročníky. Podľa správy z roku 2019 je Fínsko najšťastnejšou krajinou na svete a zvyšné severské krajiny nezaostávajú ďaleko.

Je dôležité poznamenať, že týchto päť národov má niekoľko kľúčových charakteristík načrtnutých v správe OSN. Medzi ktoré patria vysoké HDP, silné sociálne programy a zdravý životný štýl občanov. Island je navyše najviac rodovo progresívnou krajinou na svete. Fínsko sa môže pochváliť jedným z najkvalitnejších vzdelávacích systémov na svete. Švédsko je známe svojimi liberálnymi, environmentálnymi a sociálnymi politikami. 

Fínsko
Zdroj: unsplash.com

Určite nemôžeme ignorovať vysokú hodnotu, ktorú tieto národy kladú na zdravé návyky a životný štýl. Napríklad saunovanie je vo Fínsku národným koníčkom, ktorý občanom krajiny ponúka rôzne výhody v oblasti duševného a fyzického zdravia. Dánsko rovnako zdôrazňuje dôležitosť prežívania hygge – slovo, ktoré sa v podstate prekladá ako “teplo, pohodlie, útulnosť”. Ide o užívanie si maličkostí každodenného života, od pitia horúcej čokolády pri ohni až po prechádzku pri východe slnka.

Tieto krajiny sú tiež známe pre svoju nadpozemskú krásu, ktorá sa prejavuje v podobe fjordov, lagún, pláží s čiernym pieskom, arktickej divočiny, či polárnej žiary. Aj keď sa správa o svetovom šťastí nezaoberá prírodnými krásami, nemôžeme si pomôcť, keď si uvedomíme, že tak veľká a rozmanitá príroda musí v severských krajinách trochu rozjasniť život!

Švajčiarsko

Švajčiarsky filozof Jean-Jacques Rousseau vo svojich spisoch dosť diskutuje o šťastí, ale najlepšie to tvrdí vo svojej autobiografii : „Skutočné šťastie je neopísateľné.“ 

Nech je to už akokoľvek, zdá sa, že domovská krajina Rousseaua vie niečo o tom, čo robí jej občanov šťastnými. V roku 2015 bolo Švajčiarsko vyhlásené za najradostnejší národ na svete a alpská destinácia je odvtedy oporou v top 10. Udržiava sa tam najmä vďaka faktorom ako je univerzálny systém zdravotnej starostlivosti, zdravé hospodárstvo a efektívny železničný systém.

Švajčiarsko
Zdroj: unsplash.com

Švajčiari majú samozrejme veľa ďalších dôvodov na úsmev. Neboja sa dopriať si chutné jedlo. A s Alpami na záhrade a s hlboko zakorenenou vášňou pre pešiu turistiku a lyžovanie v krvi, sú aktívnou partiou, ktorá absolútne miluje vychádzky. Počuli sme dokonca aj rozhovor s jedným švajčiarskym inštruktorom paraglidingu, ktorý sa každý večer “kĺže z neba” a pristáva na svojej záhrade, keď je čas ísť domov, a vytvára tak pozitívne idylický životný štýl! Celkovo možno povedať, že krajina ako Švajčiarsko znie ako fantastické miesto na život – koniec koncov, aj samotná vlajka krajiny je veľkým plusom.

Holandsko

Holandsko sa neustále radí medzi najšťastnejšie krajiny na svete a myslíme si, že vieme prečo. Po prvé, národná infraštruktúra je mimoriadne priateľská k bicyklom. Holanďania radi jazdia z bodu A do bodu B na dvoch kolesách, čo je návyk, ktorý ich udržuje zdravými a šťastnými. Pre iného je krajina domovom mnohých krásnych miest, vrátane Amsterdamu, Delftu, Leidenu a Naardenu. Miesta, o ktorých sníva veľa cestovateľov, ale len veľmi málo ľudí ich zažije ako miestni obyvatelia. A samozrejme nemôžeme prehliadnuť uvoľnenú drogovú politiku krajiny a farebné tulipánové polia ako ďalšie možné zdroje šťastia!

Holandsko
Zdroj: unsplash.com

Rovnako ako všetky ostatné najlepšie hodnotené krajiny v správe OSN, aj Holandsko vedie napríklad vo vysokej priemernej dĺžke života a v HDP na obyvateľa. Má taktiež aj silnú sociálnu podporu, veľkorysých občanov a ocenenie zdravej slobody jednotlivca. Navyše väčšina holandských občanov má mimoriadne zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a národná miera nezamestnanosti je tam nízka. Takže táto krajina určite zasahuje hranicu šťastia.

Zdroje:

https://www.cntraveler.com/gallery/the-10-happiest-countries-in-the-world
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať