DomovCestovanieDôvod, prečo má Austrália ružové jazerá

Dôvod, prečo má Austrália ružové jazerá

- Reklama -

Voda by mala byť modrá, nie? Matka príroda sa rozhodla s nami trocha zahrať a v Austrálii vytvorila jazerá, ktoré majú farbu vody ružovú ako žuvačka. Austrália je známa niektorými peknými bizarnými zvieratami a neobvyklými miestami, ale jej ružové jazerá patria do špecifickej kategórie.

Jazero Hillier

Zdroj: Two Lost Feet

Jazero Hillier poteší vaše oko ružovou farbou. Navyše leží hneď vedľa tichého oceánu, takže ak sa na to pozeráte zhora, kontrast medzi jemnou ružovou farbou jazera a modrou oceánu je výrazný. Jazero Hillier prvýkrát objavil v roku 1802 navigátor a kartograf Matthew Flinders, ktorý odobral vzorky z jazera a zmienil sa o jeho existencii vo svojom časopise. Jazero sa nachádza na Strednom ostrove pri pobreží západnej Austrálie. Jazero Hillier je pomerne malé, jeho dĺžka je 600 metrov a jeho šírka nie je väčšia ako 250 metrov. Je obklopený eukalyptom a stromami a oceánom v severnej časti.

Prečo ružová?

V roku 2015 sa tím vedcov z projektu Extrémny Mikrobio Projekt (XMP) rozhodol uskutočniť vyšetrovanie kvôli ružovému odtieňu jazera. V minulosti ľudia špekulovali, že farba môže byť spôsobená vysokým obsahom soli alebo mikrorias. Vedci XMP sa domnievali, že skutočnou príčinou môžu byť určité extrémofily, ktoré prežili v drsnom slanom prostredí jazera Hillier. Odobrali vzorky vody a potom vykonali analýzu DNA.

JAZERO HILLIER, MIDDLE OSTROV, AUSTRÁLIA
Getty Images

Nakoniec našli 10 druhov baktérií milujúcich soľ a niekoľko druhov rias Dunaliella – z ktorých všetky majú odtieň ružovej alebo červenej. Aj keď to všetko sú pravdepodobné príčiny, našli niečo ešte prekvapivejšie. Jeden druh baktérie zvaný Salinibacter ruber bol zodpovedný za 33 percent zozbieranej DNA. Vedci majú podozrenie, že táto baktéria je najpravdepodobnejším zdrojom krásnej ružovej farby.

Možnosť plávania

Teraz si predstavte, ako sa potápate do jazera zafarbeného „žuvačkou“. Napriek tomu, že baktérie sú dôvodom farby jahodového mlieka, jazero Hillier je úplne bezpečné na plávanie. V skutočnosti vysoký obsah soli v jazere skutočne spôsobuje, že voda je tak hustá, že by ste mohli plávať neuveriteľne ľahko, ako by ste postupovali pri Mŕtvom mori. , V tomto prípade sa však pravdepodobne čudujete, prečo nevidíte viac príspevkov ľudí plávajúcich vo vode z cukrovej vaty na Instagrame.

Kontrast farieb
Zdroj: smartknowledge22.blogspot

Nie je to estetický problém. Bohužiaľ, transport k jazeru Hillier je nesmierne ťažké, pretože je to na malom ostrove, na ktorý sa dá dostať iba loďou alebo helikoptérou. Ale ak sa tam môžete dostať, ponorte sa do tej ružovej farby a ihneď budete pripravení na fotografiu.

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/heres-the-real-reason-why-australia-has-bubblegum-pink-lakes-curiosity/

hillierlake.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať