DomovOsobný rozvojVedeli ste, že rastliny v kancelárii zvýšia vašu produktivitu?

Vedeli ste, že rastliny v kancelárii zvýšia vašu produktivitu?

- Reklama -

Rastliny môžu do kancelárie vniesť viac ako len dekoratívny nádych. Psychológovia zistili, že okrem okysličenia vzduchu môže zvýšenie flóry na pracovisku zlepšiť spokojnosť zamestnancov a zvýšiť ich produktivitu až o 20-45 %.

Štúdie naznačujú, že rastliny ponúkajú vizuálne meditatívny efekt do pracovného priestoru, čo vedie k vyššej produktivite a k šťastnejším a zdravším zamestnancom. Ukázalo sa, že rastliny v kancelárii zlepšujú kvalitu ovzdušia, zvyšujú rozpätie pozornosti, zlepšujú kreativitu, znižijú stres a stabilizujú náladu. Rastliny môžu redukovať nachladnutie a kašeľ, a tak nepriamo znižovať absencie zamestnancov.

Ilustračný obrázok rastlín
Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

Zdravotné výhody

Väčšina ľudí trávi veľkú časť svojho života v kanceláriách. Hovorí sa, že nekvalitný vnútorný vzduch môže viesť k zdravotným problémom, ako sú bolesti hlavy, únava očí, podráždenie hrdla, alebo astma. Rastliny na pracoviskách môžu veľa týchto vecí zmeniť.

Rajamani uviedol, že prínosy pre zdravie rastlín v pracovnom priestore sú pre zdravie mnohonásobné. Okrem zlepšenia kvality ovzdušia, znižovania únavy a výskytu prechladnutia, kašľa a bolestí v krku, majú rastliny aj psychologické účinky. Napríklad zvyšovanie nálady, ktorá znižuje stres. Je všeobecne známe, že stres je hlavnou príčinou zdravotných problémov pracujúcej populácie.

O rastlinách sa tiež hovorí, že znižujú krvný tlak, liečia pacientov rýchlejšie a zlepšujú spánok a ich duševné zdravie. 

Rastliny ako prírodné vzduchové filtre

Čalúnenie, bytové zariadenie, prenikanie vonkajších znečisťujúcich látok, stavebné materiály, čistiace prostriedky a uzavreté miestnosti s klimatizáciou môžu nepriaznivo ovplyvniť kvalitu vzduchu.

Podľa doktora Jyoti Sangla, psychiatra v nemocnici Dr. LH Hiranandaniho v Bombaji, “Rastliny pôsobia ako prírodní liečitelia.” Napríklad Zelenec chochlatý čistí vzduch od benzénu, oxidu uhoľnatého a xylénu. Sú to bežné prchavé organické zlúčeniny, ktoré sú v predmetoch ako je nábytok, koberce a bežné zariadenia, akými sú počítače alebo tlačiarne.

Rastliny regulujú vlhkosť a znižujú emisie oxidu uhličitého vo vašej domácnosti a kancelárii. Zaujímavé je, že existujú rastliny ako orchidey, sukulenty, hadia rastlina a aloe vera, ktoré môžu uvoľňovať kyslík aj v noci.

Sukulenty
Sukulenty
Zdroj: pixabay.com

Zelené priestory

Amazon nedávno investoval do svojho sídla v Seattli s názvom “The Spheres”: tri kopule plné 40 000 rastlín. 

The Speheres, Amazon, Seattle, USA
The Spheres, Amazon, Seattle, USA
Zdroj: archdaily.com

Nešli do toho len kvôli výhram za dizajn. Namiesto toho bola spoločnosť Amazon oboznámená s obrovským množstvom výskumov, ktoré dokazujú, že vystavenie sa prírode, hoci len v podobe črepníkových rastlín, dokáže znížiť stres, znásobiť vašu pozornosť, zväčšiť šťastie a zvyšovať vašu produktivitu a kreativitu. 

Dokonca len pri 40 sekundovom pohľade na zelené strechy bolo preukázané, že spôsobuje zvýšenie produktivity medzi obyvateľmi kancelárii.

Pohľad zvnútra na The Spheres, Amazon, Seattle, USA
Pohľad zvnútra na The Spheres, Amazon, Seattle, USA
Zdroj: floornature.com

Ak toto dokáže len pohľad na niečo zelené. Predstavte si, čo by mohlo spôsobiť niekoľko rastlín vo vašom priestore. 

Tak čo, idete do toho ?

Zdroje:

https://economictimes.indiatimes.com/magazines/panache/get-a-plant-for-your-office-desk-it-helps-reduce-fatigue-stress-and-increase-productivity/articleshow/58905780.cms
https://curiosity.com/topics/boost-your-productivity-by-putting-a-plant-on-your-desk-curiosity/
https://www.wired.co.uk/article/office-plants-boost-productivity
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať