DomovCestovanieCouchsurfing: lacná a zábavná, alebo nebezpečná možnosť cestovania ?

Couchsurfing: lacná a zábavná, alebo nebezpečná možnosť cestovania ?

- Reklama -

Predstavte si to… Prídete do mesta, v ktorom ste nikdy predtým neboli. Užijete si deň, prehliadku mesta a zábavu. Potom pôjdete k niekomu domov. K niekomu, s kým ste sa nikdy predtým osobne nestretli a zostanete v jeho dome ako hosť. Znie to šialene? Nie je to až také, ako sa na prvý pohľad zdá. Zvyčajne sa to nazýva couchsurfing – spôsob ako cestovať po svete s nízko nastaveným rozpočtom a s väčšou lokálnou perspektívou.

Čo je couchsurfing ?

Couchsurfing je technicky vzaté stránka sociálnych sietí, zameraná na spájanie rovnako zmýšľajúcich cestovateľov. Je to platforma, ktorá vám umožní spoznať a dokonca hostiť iných cestujúcich. Podľa ich oficiálnej stránky je to “celosvetová sieť na vytváranie spojení medzi cestujúcimi a miestnymi komunitami, ktoré sa navštevujú”.

Je to spôsob, ako dôverne zažiť skutočnú kultúru každodenného života vašej destinácie. A spomenula som, že je to ZADARMO ?! 

Ilustračný obrázok

Prečo by ste mali využívať couchsurfing?

Existuje rovno niekoľko dôvodov! V prvom rade je to bezplatné miesto na pobyt počas vašej cesty. Aj keď je veľký problém cestovať s nízkym rozpočtom, nie je to hlavný dôvod pre couchsurfing. Je to hlavne neuveriteľný spôsob, ako zažiť pohostinnosť nového miesta, ktorý vám poskytne váš hostiteľ. Je to jedna z možností, ako spoznať nových priateľov na cestách, spoznať kultúru vašej destinácie z pohľadu miestnych a uniknúť typickým turistickým pasciam.

Ako na couchsurfing?

Aby ste mohli využívať služby couchsurfingu, musíte sa stať ich členom (zadarmo) a vyplniť si profil s určitými osobnými údajmi, koníčkami, záujmami a ďalšími informáciami, ktoré zdieľate a ktoré vytvárajú o vás obraz. Toto je v podstate najdôležitejší krok, aby ste sa mohli stať couchsurferom. Pomôže vám to zvýšiť šance byť hosťom alebo byť považovaný za hostiteľa. Mali by ste si tiež nastaviť svoje preferencie v rozsahu svojej účasti (to znam., či ste ochotný hostiť, len poradiť, alebo stretnúť sa na drinku atď.). Aj keď je doslovný preklad couchsurfingu surfovanie na gauči, nie všetci hostia ponúkajú iba gauč. Mnohí z nich majú prístelku, nafukovací matrac, spacáky, alebo dokonca samostatnú súkromnú spálňu. Všetky tieto možnosti sa výrazne líšia od hostiteľa, ktorý uvádza ponuku vo svojom profile.

Je couchsurfing bezpečný?

V prvom rade je to komunita rovnako zmýšľajúcich cestujúcich, ktorí hľadajú iný spôsob cestovania.

Aby ste sa nemuseli obávať, couchsurfing prijal určité “funkcie zabezpečenia a overovania,” aby si vybudoval dôveru medzi svojimi používateľmi. Medzi ne patrí napríklad úradné overenie, pri ktorom používateľ venuje minimálne 25 dolárov na overenie svojho mena (prostredníctvom kreditnej/debetnej karty) a adresy (zadaním kódu, ktorý sa zašle používateľovi).

Ďalšia páka dôvery sa dosahuje prostredníctvom odkazov od predchádzajúcich hostiteľov a surferov. Couchsurfing dôrazne odporúča skontrolovať referencie a získať spätnú väzbu od používateľov skôr, ako sa spojíte. Čím je referencia podrobnejšia, tým je originálnejšia a umožňuje vám lepšie sa zosúladiť s potenciálnym hostiteľom/ hosťom. Zneužívanie akéhokoľvek systému sa vyskytuje veľmi zriedkavo, ale môže sa stať. Buďte opatrní. Tiež sa uistite, že máte aj alternatívne miesto na pobyt.

Ilustračný obrázok

Tak čo, máte na to vyskúšať si dobrodružný couchsurfing ? 🙂

Zdroje:

https://www.globotreks.com/how-to/how-to-couchsurfing-travel-world/
https://herpackinglist.com/how-does-couchsurfing-work/
https://passionpassport.com/couchsurfing-guide/


- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať