DomovVeda a technológiaHviezda, ktorá sa náhle zmenila na čiernu dieru

Hviezda, ktorá sa náhle zmenila na čiernu dieru

- Reklama -

Väčšina hviezd umiera s výbuchom: tzv. supernova. Vedci však pozorovali hviezdu, ktorá zmizla v tichosti, bez výbuchu. Táto hviezda fázu premeny na supernovu úplne preskočila a zmenila sa priamo na čiernu dieru. Tento objav nás nielenže učí viac o hviezdach, ale môže odhaliť aj záhady o niektorých najmasívnejších čiernych dierach vesmíru.

Čo je čierna diera?

Čierna diera patrí medzi najzvláštnejšie javy vo vesmíre. Má takú veľkú gravitačnú silu, že jej nič neunikne, dokonca ani svetlo! No ako vzniká? Väčšina čiernych dier vzniká z hviezd, ktoré vyčerpali svoje palivo a následne vybuchli. Jadro vyhasnutej hviezdy nedokáže odolať svojej vlastnej gravitácii, preto skolabuje. Jej jadro sa premení na tzv. singularitu. Singularita je nesmierne malý objekt, ktorý má obrovskú hustotu. Všetko, čo sa dostane k singularite, uviazne navždy v gravitačnom poli.

Pohľad na čiernu dieru zboku
Zdroj: www.info.sk/sprava/160739/video-cierna-diera-prekvapila-vedcov-pohlad-zboku-vas-ohromi

Zmena priamo na čiernu dieru

Vedci z Ohio univerzity už nejaký čas sledujú galaxiu vzdialenú 22 miliónov svetelných rokov. Táto galaxia, nazvaná NGC 6946 a prezývaná „Galaxia ohňostrojov“, má veľké množstvo supernov, ktoré vedci pozorujú pomocou veľkého ďalekohľadu.

V roku 2009 vedci zistili, že jedna hviezda N6946-BH1 začína slabnúť. V roku 2015 zmizla – žiaden veľký blesk, žiadna epická supernova. Vedci dospeli k záveru, že sa namiesto toho stala čiernou dierou. Vedci tento nezvyčajný jav nazvali ako „masívne zlyhanie“ a publikovali výsledky svojich sledovaní do časopisu „Mesačné oznámenia kráľovskej astronomickej spoločnosti“.

Hviezda predtým a po tom, ako sa premenila na čiernu dieru
Zdroj: NASA, ESA, a C. Kochanek (OSU)

„Zvykom je, že sa hviezda stane čiernou dierou až po tom, ako sa stala supernovou,“ povedal profesor na univerzite v meste Ohio, Christopher Kochanek. „Ak hviezda dokáže preskočiť štádium supernovy, tak potom máme vysvetlenie na to, prečo niekedy nevidíme supernovy masívnych hviezd vo vesmíre.“

Hviezda N6946-BH1 bola 25x väčšia ako naše Slnko
Zdroj: NASA, ESA, a P.Jeffries (STScl)

Čo nám to hovorí o čiernych dierach?

Vedci stále presne nevedia, koľko hviezd prejde cez tzv. „masívne zlyhanie“. Výskumník Scott Adams predpokladá, že sa to deje pri 30% masívnych hviezd.

Výbuch hviezdy – SUPERNOVA
Zdroj: Supernova Cassiopeia A.(Zdroj: NASA/JPL-Caltech)

Zistenia by mohli pomôcť vysvetliť pôvod veľmi veľkých čiernych dier, pretože môžu byť ľahšie formátovateľné, ak nie je nutné štádium supernovy. Je to preto, že výbuch supernovy končí výbuchom vonkajších vrstiev hviezdy a zanecháva menej hmoty na vytvorenie čiernej diery. Ak sa nevyskytne supernova, zostane viac vonkajšej hmoty hviezdy, tým pádom sa vytvorí oveľa väčšia čierna diera.

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/astronomers-once-watched-a-star-turn-directly-into-a-black-hole-curiosity/

https://uzitocna.pravda.sk/skola/clanok/413342-co-su-cierne-diery-a-kde-je-najblizsia/

https://www.info.sk/sprava/160739/video-cierna-diera-prekvapila-vedcov-pohlad-zboku-vas-ohromi/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať