DomovVeda a technológiaKryštály so zaujímavými vlastnosťami a vzhľadom, časť I.

Kryštály so zaujímavými vlastnosťami a vzhľadom, časť I.

- Reklama -

Každý deň vidíme kryštály vo forme soli, cukru, drahokamov a snehových vločiek. Kryštály sú cenené pre svoju krásu v drahokamoch a sú cenené pre svoju užitočnosť v mnohých elektronických výrobkoch. Niektorí ľudia veria, že kryštály majú aj duchovné a liečivé vlastnosti. Ich usporiadané, opakujúce sa vzory sú zázrakom prírody a chémie.

Vlastnosti kryštálov

Kryštály môžu byť tvarované do mnohých tvarov, od jednoduchých kubických štruktúr cez šesťhranné až po dvojité pyramídy až po vysoké veže, ktoré majú až 10 a viac strán. Niektoré nie sú symetrické z jednej strany na druhú. Tvar kryštalickej štruktúry je určený jej chemickými zložkami a chemickými väzbami. Niekedy sa kryštalická štruktúra prenesie do tekutého stavu a stane sa z nej tekutý kryštál, ktorý sa často používa v súčasnej technológii.

#Fluorit

Zabudnite na rubíny, granáty a zafíry. Fluorit môže byť najfarebnejším minerálom na svete kvôli obrovskej škále žiarivých farieb, ktoré zobrazuje. Zábavné je, že čisté kryštály fluoritu sú priehľadné. Niektoré vzorky fluoritu majú dokonca pásy rôznych farieb. Farba kryštálu je daná spôsobom, akým svetlo interaguje s chemickými látkami v ňom, a tým, ako sú tieto látky spojené v usporiadanej štruktúre alebo mriežke. 

Fluorit sa formuje v hydrotermálnych žilách v zemskej kôre a v dutinách v usadených horninách. V priebehu storočí sa tieto trhliny neustále otvárajú a zatvárajú, niekedy odrezávajú tekutiny potrebné na to, aby sa vytvoril fluorit. Sú to jemné zmeny v chémii týchto tekutín, ktoré spôsobujú farebné rozdelenie kryštálov, keď rastú.

#Kalcit

Kalcity z 10. storočia zaznamenávajú podrobnosti o vikingských plavbách. Opisujú záhadný „slnečný kameň“, ktorým škandinávski námorníci zisťovali polohu Slnka na oblohe a navigáciu v zamračených dňoch. Identita kameňa miatla vedcov po celé storočia, ale v roku 2011 bol predložený presvedčivý kandidát: kalcit. Keď svetlo prechádza cez kryštály kalcitu, je rozdelené na dva lúče. Asymetria v štruktúre kryštálu spôsobuje, že sa dráhy týchto dvoch lúčov ohýbajú o rôzne množstvo, čo vedie k dvojitému obrazu. 

Číry kalcit, Zdroj: thecrystalcouncil.com

Ako to pomohlo Vikingom? Vedci študovali kúsok kalcitu objaveného na palube alžbetínskej lode, ktorá sa potopila v roku 1592. Zistili, že pohyb kameňa do a zo zorného poľa človeka spôsobuje, že vidia výrazný dvojitý bodový vzor, ​​ktorý sa vyrovná so smerom skrytého Slnka.

#Kremeň

Kremeň robí zaujímavé veci aj pre svoje štrukturálne asymetrie. Ak stlačíte kryštál kremeňa, vytvorí malý elektrický prúd. Tlak na povrchu kryštálu núti ióny v ňom pohybovať sa z polohy, čo narúša celkovú rovnováhu náboja a premieňa kryštál na malú batériu s opačne nabitými plochami. Tento jav je známy ako piezoelektrický jav a funguje tiež opačne. 

Kremeň, Zdroj: geologyscience.com

Hodinky Quartz používajú ako oscilátory jemné kúsky brúseného kremeňa, ktoré im umožňujú udržať presný čas. Elektrina z batérie hodiniek spôsobuje, že kryštál osciluje tisíckrát za sekundu a obvody v hodinkách prevádzajú tieto oscilácie na digitálny rytmus raz za sekundu.         

Zdroje:

http://www.bbc.com/earth/story/20150623-ten-crystals-with-magic-powers
https://sciencing.com/interesting-crystals-6125347.html
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať