DomovVeda a technológiaLego ide “do zelena”

Lego ide “do zelena”

- Reklama -

LEGO vyrába spájacie kocky od roku 1949 pre deti a v podstate aj dospelákov. Jedinou nevýhodou Lega je, že je vyrobený z akrylonitrilového butadiénstyrénu (ABS), ktorý je jedným z produktov ropy. Odkedy sa svet prebudil a začal si uvedomovať klimatickú krízu a znečistenie príliš veľkým množstvom plastov, sa spoločnosť LEGO rozhodla proaktívne znížiť svoju uhlíkovú stopu.

Deti a dospeláci skladajú Lego,
Zdroj: unsplash.com

Zelené kocky zo skutočných rastlín?

Jedna z našich najobľúbenejších hračiek sa stala ešte viac cool. Lego 1. marca 2018 oznámilo, že plastové rastliny a ďalšie listové kúsky budú teraz skutočne vyrobené z rastlín. Lego stromy, listy a všetky zábavné zelené prvky budú teraz vyrobené z plastu na báze cukrovej trstiny s trvalo udržateľným zdrojom. Botanické prvky sú iba prvotinkou, ktorá bude vyrobená z trvalo udržateľného materiálu. Spoločnosť Lego uviedla, že je odhodlaná vyrábať všetky svoje lego kocky a obaly z trvalo udržateľných zdrojov do roku 2030.Tieto zelené kúsky sa začnú nachádzať v súpravách Lego už v tomto roku. Táto malá zmena je prvým dôležitým krokom spoločnosti na ich ceste k udržateľnosti v roku 2030.

Nový ekologický plast je technicky polyetylén, ktorý je mäkší a flexibilnejší ako klasický plast. Prechod na bioplasty neobsahujúce ropu by podľa toho mohol mať veľký vplyv na konečné tvary, neuvidíte však žiaden rozdiel.Stromy, rastliny a kvety budú stále ideálne na krajinkárske úpravy okolo vášho Lego hradu.

Lego kocky zelenej farby,
Zdroj: unsplash.com

Záväzky a plány do budúcna

Charakteristickým znakom výroby Lega je dôslednosť. Lego kocka vyrobená v polovici 20. storočia bude stále kompatibilná s kockou vyrobenou včera. Prechod na „zelenší“ plast tento fakt takisto samozrejme nezmení. To však neznamená, že spoločnosť Lego sa s časom nemení. Okrem svojho záväzku používať do roku 2030 iba materiály, ktoré sú trvalo udržateľné, Lego spolupracuje aj so Svetovým fondom pre voľne žijúce zvieratá, aby sa zabezpečilo, že suroviny pre nový plast sa budú získavať etickým a ekologickým spôsobom.

Lego sa tiež zaviazalo dosiahnuť nulovú stratu vo svojich prevádzkach do roku 2030. Medzitým sa energia použitá na vytvorenie všetkých týchto špicatých malých Lego kociek a bioplastov už kompenzuje investíciou spoločnosti do veternej energie. Zaujímavosťou je, že v roku 2012 si spoločnosť Lego stanovila cieľ kompenzovať 100% svojej spotreby energie obnoviteľnými zdrojmi do roku 2020. V máji 2017 však už dosiahla túto referenčnú hodnotu. Na oslavu Lego postavil veternú turbínu zo 146 000 väčšinou bielych tehál. Stojí 24,6 metrov (7,5 metra) a môžete ho navštíviť v letovisku LEGOLAND Windsor vo Veľkej Británii.

Budovy a ulica z Lega,
Zdroj: unsplash.com

Zdroj: sciencetimes.com
howstuffworks.com
bbc.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať