DomovZábavaŠokujúce veci, ktoré boli predtým na pracovisku prijateľné

Šokujúce veci, ktoré boli predtým na pracovisku prijateľné

- Reklama -

Niektoré z vecí, ktoré sa predtým považovali za prijateľné, sa budú zdať teraz vtipné, zatiaľ čo iné pôsobia znepokojivo. Najmä vzhľadom na skutočnosť, že stále prevládajú problémy ako sexizmus. Po prvé, v priebehu rokov došlo k vývoju kancelárií, pokiaľ ide o priestor a dizajn. Od vzniku a pádu kabínok až po rozsiahle prijatie otvorených priestorov a vznik kancelárskych stolov a priestorov na spoluprácu. Nehovoriac o našom súčasnom živote z domu a jeho účinkoch.

Mnoho faktorov v priebehu rokov, vrátane vojen, nakoniec ovplyvnilo kultúru pracoviska rôznymi spôsobmi.

1. Fajčenie a pitie na pracovisku

V 60. rokoch bolo v kancelárii pitie bežné. Veteránska reklama Della Femina, ktorá v tých rokoch vzrástla v reklamnom priemysle, dnes v USA povedala: „Pilo sa obrovské množstvo.“ „Obedy s tromi Martini boli normou,“ podelil sa. „Fľaše v zásuvkách na pracovnom stole neboli výnimkou, ale pravidlom.“

Zdroj: unsplash.com

V agentúre som mal otvorený bar, v ktorom som choval 10 až 15 fliaš chlastu. Vojsť mohol ktokoľvek v agentúre. Jeden alebo dvaja chlapci vždy prišli o 9:00, vytiahli jednu a šup ju dole.” A pokiaľ ide o fajčenie, ľudia počas stretnutí plnili popolníky. Viete si predstaviť, že by si teraz váš šéf ležérne zapálil cigaretu v konferenčnej miestnosti?

2. Boli hodnotené pracujúce ženy

Druhá svetová vojna raketovo zvýšila percento žien na pracovisku. Pred vojnou ženy zastávali úlohy v tradičnejších ženských oblastiach, ako sú ošetrovateľstvo alebo učiteľstvo. Keď však bolo veľa mužov preč, vojna zmenila typy pozícií, ktoré mali ženy k dispozícii. Po vojne sa veteráni vrátili a mnoho žien bolo vytlačených z práce, ktorú zastávali. 

Zdroj: brookings.edu

Do tej doby veľa z nich malo aj deti a mali nový zmysel pre možnosti týkajúce sa druhov príležitostí, ktoré mali k dispozícii. Na pracovisko začalo vstupovať čoraz viac matiek.Áno, bola to dobrá vec pre feministické hnutia, ktoré nasledovali. Ale tieto ženy boli posudzované tvrdo a populárna predstava o pracujúcich matkách bola podľa historičky Catherine Reefovej v tom, že si „vymieňali“ svoje rodiny.

3. Vnímanie tajomníkov

Na začiatku 60. rokov 20. storočia praskali vo švíkoch sekretárske školy, kde sa veľa žien učilo zručnostiam, ako je práca na písacom stroji, aby mohli vstúpiť na pracovisko v administratívnych funkciách. Pojem sekretárka má ale teraz negatívny význam a jeho použitie sa považuje za urážlivé, pretože počas tej doby rástlo veľa s ním spojených feminizovaných stereotypov.

Zdroj: brookings.edu

„Dúfalo sa, že jedného dňa vystúpia na vrchol a skutočne sa stanú sekretárkou, ktorú vyštudujú s vyznamenaním pre písanie a kto vie, možno sa jedného dňa oženia so svojím šéfom,“ uvádza sa v článku o retro pracovnej kultúre publikovanom v časopise The Star. „Na začiatku 20. storočia sa tajomníci stali tak trochu ikonou.“ Dievčatá chceli byť s jedným a chlapci sa chceli jedného dňa oženiť. Boli považovaní za ideálny materiál pre manželku.“ Sekretárky boli často vnímané ako lovci manželov alebo stroskotancov. 

4. Nebol im cudzí ani sexizmus

Keď už sme pri tom, termín sexuálne obťažovanie sa stal vecou až v 70. – 80. rokoch. Diskriminácia na základe pohlavia bola nezákonná až v roku 1964 ako súčasť Zákona o občianskych právach. Na mieste boli sexistické postoje – populárne názory na ženy v mocenských pozíciách boli väčšinou negatívne, pracovníci sa cítili zdržanlivo pri hlásení k šéfke. Dosť šokujúce, ale tieto veci na pracovisku existovali predtým, ako sa stali nelegálnymi, a stále existujú aj teraz. Vtedy boli len menej maskované na pracovisku i mimo neho.

Zdroj: unsplash.com

5. Firemná kultúra nebola naozajstná vec

Zatiaľ čo spoločnosti teraz investujú veľa zdrojov do úsilia o budovanie kultúry, boli časy, keď na firemnej kultúre až tak nezáležalo. Povedomie o koncepcii organizačnej kultúry sa podľa Investopedia dostalo až v 80. a 90. rokoch 20. storočia. Samozrejme, koncept kolektívneho súboru hodnôt a presvedčení a toho, ako informovať dynamiku a charakter skupiny, tu vždy boli. Je to len preto, že sa to nepovažovalo za neoddeliteľnú súčasť podnikania. 

Zdroj: unsplash.com

Zdroje:

https://www.theladders.com/career-advice/5-shocking-things-that-used-to-be-acceptable-in-workplace-culture

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať