DomovBusiness8 otázok, ktoré by ste si mali položiť pred prijatím pracovnej ponuky

8 otázok, ktoré by ste si mali položiť pred prijatím pracovnej ponuky

- Reklama -

Hovorí sa, že práca je svojho druhu manželstvom. The Ladders zostavili 8 otázok, ktoré by ste si mali položiť pred prijatím práce. Nehovoríme o prvom zamestnaní, ale o tvorcoch kariéry. Tiež uvádzajú, že je chybou prijať pozíciu s úmyslom odísť. Rovnako, ako môžu byť chyby pri prijímaní zamestnancov veľmi nákladné, možno to isté povedať aj o prijatí nesprávnej ponuky. Ak pozícia nie je správna, skončíte v rade o prácu a budete znova rozposielať životopisy.

1. Začali ste zdola, teraz ste kde?

Existuje priestor na rast? Ak napríklad začínate ako asistent, prikláňa sa spoločnosť k náboru zamestnancov “zvnútra”? Pred prijatím sa uistite, že kde sa „tu“ môžete dostať. Dobrým spôsobom, ako na to prísť, je položiť si nasledujúce otázky pred prijatím práce.

Zdroj: unsplash.com

2. Aká je miera fluktuácie zamestnancov?

Vďaka malému prieskumu je ľahké zistiť, ako dlho je najstarší zamestnanec v spoločnosti. Ak je miera fluktuácie neuveriteľne vysoká alebo tam najstarší zamestnanec pracuje iba rok, zvážte, prečo by to tak mohlo byť. Existujú zamestnanci, ktorí nastúpili pre vami na ponúkanú pozíciu? Kde sú teraz?

3. Chcete prácu svojho šéfa?

Na túto otázku je potrebné odpovedať. Pretože určite sa vám myšlienka byť šéfom môže zdať lákavo lákavá, konečným cieľom by však nemal byť nástup do zamestnania vášho šéfa. Excelovanie na vašej pozícii a usilovná práca musí byť podporovaná a ocenená. Avšak stratégia prevzatia by sa nemala točiť okolo prevzatia pozície niekoho iného.

Zdroj: unsplash.com

4. Ste ochotní pracovať cez víkendy? Počas noci? Skorého dopoludnia?

Počas akých hodín ste ochotní pracovať? Pre väčšinu z nás je 40-hodinový mýtus o pracovnom týždni práve to. Takže premýšľajte o tom, ako sa budete cítiť, keď v nedeľu dostanete e-mail od šéfa. Potrebujete pozíciu, ktorá má jasný čas príchodu a odchodu, alebo vám vyhovujú víkendové texty od šéfa súvisiace so stresom? (Stávajú sa. Sú skutočné.)

5. Môže byť šéf aj vaším mentorom?

Je váš potenciálny šéf niekto, koho obdivujete a vážite si ho? Aspoň zvonku. Na rozdiel od vzťahu alebo manželstva nie je možné predvídať, ako dobre s niekým budete spolupracovať. ​​Najmä počas krízových situácií alebo v situáciách vysokého stresu alebo vysokého tlaku, skôr ako s nimi začnete pracovať. 

Zdroj: unsplash.com

Tak urobte si aj vy prieskum. Akú reputáciu má váš šéf? Ako súčasní zamestnanci vnímajú svoju prácu? Keď ste sa zúčastnili pohovoru, aké bolo kancelárske prostredie? Bolo to slnečné lúče a motýle a dúhy alebo boli nad pracovným stolom nevrlé dažďové mraky? Dobrá spolupráca s niekým, kto vám „šéfuje“, je hlavným faktorom, ktorý je potrebné vziať do úvahy.

6. Bude vás o šesť mesiacov mrzieť váš plat?

Je veľmi zriedkavé byť zamilovaný do svojho platu od začiatku, ale asi 40% žien uvádza, že nie sú spokojné so svojím súčasným platom. Jedna vec je prijať plat alebo mzdu, ktorá je nižšia ako požadovaná hodnota, druhá je prijať mzdu, ktorá je hlboko pod vami. Budete nakoniec nahnevaní, frustrovaní a nakoniec aj menej produktívni.

7. Aké potenciálne problémy sa môžu naskytnúť?

Ako v každom vzťahu, aj tu budú problémy. Napíšte si, čo si myslíte, že bude problémom – od dlhých pracovných hodín cez komplikácie cestovania, až po problémy s komunikáciou. Buďte k sebe úprimní, ak sú to problémy, ktoré môžete akceptovať. Len čo ich prijmete, nestonajte keď sa objavia. 

Zdroj: unsplash.com

8. Je to vaša vysnívaná práca?

V každom prípade, na čo ešte čakáte? Podpíšte túto ponuku, ktorá sa neodmieta a pripravte sa na celoživotné kariérne šťastie. Pamätajte však tiež na to, že až vtedy, keď sa sen stane skutočnosťou, začne skutočná práca.

Zdroje:

https://www.theladders.com/career-advice/13-questions-to-ask-yourself-before-accepting-a-job-offer

https://www.createcultivate.com/blog/2016/4/4/13-questions-to-ask-yourself-before-accepting-a-job

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať