DomovVeda a technológiaNaučte deti hrať šach a zvýšte tak ich sebavedomie

Naučte deti hrať šach a zvýšte tak ich sebavedomie

- Reklama -

Šach ich rýchlo naučí, ako kráčať po hranici medzi dobrým a zlým riskovaním. Vedci v Austrálii naučili deti hrať šach a zistili, že o rok neskôr sa ich averzia k riziku výrazne znížila. A nielen akékoľvek riziká. Deťom sa lepšie darí predchádzať rizikám, ktoré zriedka vedú k pozitívnym výsledkom, a predierajú sa cez riziká, ktoré pravdepodobne povedú k pozitívnemu výsledku. 

Vypočítané riziko

Hodnotné veci v živote zvyčajne zahŕňajú riziko, či už ide o opustenie zamestnania, nasledovanie vášne alebo prekonanie strachu z odmietnutia, keď sa priblížite k osobe, ktorú považujete za atraktívnu. Nie všetky riziká sú však rovnaké a nie všetko riskantné má potenciál obohatiť náš život. Naopak, existujú určité riziká, ktoré sú jednoducho hlúpe, ako napríklad hazardné hry s vedomím, že sú tu na vás vyhliadky.

Zdroj: unsplash.com

Niekto by mohol namietať, že najúspešnejšími ľuďmi sú tí, ktorí vedia, o ktoré riziká sa oplatí v pravý čas usilovať. Podľa novej štúdie publikovanej vedcami z Monash University a Deakin University môžu byť šachy skvelým spôsobom, ako trénovať túto schopnosť vykonávať analýzy nákladov a prínosov.

Výsledky boli prekvapivé

Vedci prijali 400 školákov z Veľkej Británie vo veku 15 až 16 rokov, ktorí nikdy predtým nehrali šach. Po výcviku hry mali deti v priebehu roka zhodnotené svoje kognitívne schopnosti. Podľa výsledkov deti zaznamenali pokles averzie k riziku, dosiahli lepšie skóre v matematike a zlepšili sa schopnosti logiky a racionálneho myslenia.

Zdroj: unsplash.com

Vedci z Austrálie spomínajú, že šach je ideálny na demonštráciu tenkej hranice medzi dobrým a zlým riskovaním. Niekedy môže byť obetovanie vášho rytiera alebo vykonanie iného hazardu návnadou na vášho protivníka v pasci, ktorá sa rýchlo skončí šach-matom. V iných scenároch môže byť obetovanie kúskov na doske mimoriadne škodlivé – a to bude bolestne zrejmé, čím viac budete hrať.

Záver

Ďalej boli zručnosti získané zo šachu v zmysle hodnotenia rizika a zníženej averzie k riziku (pre „dobré“ riziká) dlhodobé. Väčšina detí znížila averziu k riziku celý rok po ukončení účasti na štúdii.

Zdroj: unsplash.com

„Našim hlavným zistením je, že šachový tréning znižuje úroveň averzie k riziku takmer rok po ukončení zásahu. Nenašli sme nijaké dôkazy o významnom vplyve šachového tréningu na ďalšie akademické výsledky, tvorivosť a pozornosť / zameranie,“ napísali autori novej štúdie.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304387820301905?via%3Dihub

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať